Jak probíhá registrace na Úřadu práce

02_dane

Jakožto nezaměstnaný máte možnost registrovat se na úřadu práce. Budete veden jako uchazeč o zaměstnání a stát vám bude hradit zdravotní pojištění. navíc můžete mít nárok na státní podporu v nezaměstnanosti. Na všechny tyto aspekty se dnes společně podíváme.

Jak se na Úřadu práce registrovat

registrovat se můžete na kterékoli pobočce Úřadu práce. Ne tedy jen tam, kam dle bydliště spadáte. Máte dvě možnosti. Buď budete žádat o zprostředkování zaměstnání Úřadem práce a podporu v nezaměstnanosti prostřednictvím osobního odevzdání formulářů, či přes e-mail nebo datovou schránku. Rozhodnete-li se tuto záležitost vyřizovat skrze e-mail, potřebujete ještě zaručený elektronický podpis. Stránky ministerstva práce a sociálních věcí samo radí, co potřebujete a, kde můžete vyplnit online formulář (žádost o zprostředkování a žádost o podporu).

Jaké dokumenty potřebujete

Co k vyřízení těchto záležitostí potřebujete? Zejména půjde o platný občanský průkaz, popřípadě pas. Dále potvrzená o ukončení zaměstnání a jdete-li na Úřad práce jakožto absolvent, pak i doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání. Pro žádost o podporu v nezaměstnanosti pak ještě dále potřebujete evidenční list důchodového pojištění, potvrzení o zaměstnání (takzvaný zápočtový list), doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti či v případě OSVČ potvrzení o trvání účasti na důchodovém pojištění. Nakonec ještě potvrzení zaměstnavatele o vašem průměrném výdělku.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Nyní si rozebereme, kdy máte nárok na státní podporu v situaci, kdy se na Úřad práce registrujete i kvůli vyplácení této dávky. Zákon stanovuje tyto podmínky. Musíte mít v uplynulých 24 měsících odpracovaných alespoň 12 měsíců. Dále si v této době musíte platit důchodové pojištění. Poslední podmínkou je fakt, že nepobíráte starobní důchod, nemocenskou, mateřskou či ošetřovné. Nárok na státní podporu se vás také netýká, dostali-li jste v posledním půl roce výpověď pro hrubé porušení pracovních povinností. Splníte-li však všechny podmínky, pobíráte dávku:

  • 5 měsíců, jste-li mladší 50 let,
  • 8 měsíců, jste-li ve věku od 50 do 55 let,
  • 11 měsíců, jste-li starší než 55 let.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.