Problém Letiště Praha: konkurence mu bere cestující

letiště

Letiště Václava Havla v Praze je největším vzdušným přístavem v České republice a stejně jako celou leteckou dopravu jej tvrdě zasáhla covidová pandemie. Ta je však minulostí a letecké společnosti naopak nestíhají vyrovnávat poptávku. Letecká doprava roste prakticky všude na světě. Praha není výjimkou, nelze si ale nevšimnout, že Praha nabírá cestující přece jen trochu pomaleji.

Létání ano, ale ne z Prahy

Velcí prodejci letenek uvádějí, že v loňském roce prodali ve srovnání s posledním předpandemickým rokem 2019 asi 85 % letenek. V roce letošním by mělo jít o 100 %, tedy stejné množství jako před covidem. A co říkají údaje o letech odbavených v Praze? V loňském roce to bylo 87 % odbavených cestujících ve srovnání s rokem 2019 a letos by to mělo být 87 %.

Mezi prodanými letenkami a počty cestujících odlétajících z Prahy je tak jasný nepoměr. Jaké je jeho vysvětlení? Není na tom nic složitého: Vídeň, Mnichov, Drážďany… cestující zkrátka čím dál tím častěji volí odlet z jiných letišť než z Prahy.

letiště

Foto: Pixabay

Prohrává Praha souboj o cestující?

Jestliže bylo v roce 2019 plných 70 % letenek prodaných u Student Agency s odletem z Prahy a 12 % s odletem z Vídně, v roce 2023 to již bylo 57 % z Prahy a 21 % z Vídně. Prodává se také hodně letenek z Mnichova a zvyšuje se i obliba některých dalších letišť, např. drážďanského.

Díky lince polské společnosti LOT z Ostravy do Varšavy volí řada lidí ze severní Moravy právě cestu přes Varšavu namísto přes Prahu. Významný byl pro pražské letiště i praktický zánik ČSA. To vše se podílí na tom, že Praha v porovnání s konkurencí po pandemii ztrácí a cestující získává zpět pomaleji.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/jet-lag-prazskemu-letisti-utikaji-cestujici-hlavne-do-vidne-1413577?recombee_recomm_id=b30f6028fc1b87a20ee34b3ef3fe7fd0

https://www.prg.aero/letiste-praha-v-provoznim-zisku-mezirocne-si-polepsilo-o-dve-miliardy-korun

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.