Defializace: Trapné označení parafrázuje stejně trapnou deagrofertizaci

Petr Fiala

Tak nám v politice vznikl nový termín, a to defializace. Opoziční hnutí ANO ho začalo používat zcela běžně a v podstatě se jedná o jakousi strategii dalšího předvolebního a volebního boje. Opozice by se zkrátka nějakým způsobem zbavila premiéra Fialy a jeho kabinetu. Samozřejmě při tom sází na to, že lidé jsou na vládu skrze škrty a mnohé další kroky naštvaní. Je to vcelku logické, nicméně s morálkou to příliš moc společného nemá. Co si vlastně pod termínem defializace opoziční poslanci představují?

Karel Havlíček má jasno 

Podle bývalého dvojministra Babišovy vlády si pod pojmem defializace společnosti můžeme představit konec devastace hospodářství, nálepkování lidí, prorůstání klientelismu a profesorského poučování. U některých záležitosti se ale vyplatí pozastavit. Začít můžeme třeba oním nálepkováním.

Političtí oponenti jako prororuští švábové

Pojem nálepkování je poměrně zajímavý. Třeba taková bývalá ministryně financí Alena Schillerová chce mír. Skvělé? Jak to udělá? Půjde jednat za Putinem? Neustále se prý straší válkou. Takž to si jako nedám v autě bezpečnostní pásy, protože se neustále straší bouračkami. Neskutečné. Pak se nálepkování ale přece člověk do jisté míry nemůže divit. Navíc Schillerová přirovnala šéfku sněmovny k mluvčí Lavrova.

Klientelismus střídá klientelismus

Opozice chce skončit s klientelismem, kdy velké firmy ovlivňují chování vlády. Tato slova Karla Havlíčka pobaví, jelikož si všichni dobře vzpomeneme na Agrofert, který vlastně patří a nepatří Andreji Babišovi. Dotace a další záležitosti třeba kolem Čapího hnízda nebo jiných kauz. Za minulé vlády jistě klientelismus nefungoval. Je až trpce úsměvné, když se jeden klientelismus vyhání jiným klientelismem.

Profesorské poučování občanů už tady také bylo

Minimálně za kovidové pandemie, kdy jsme byli tlačeni k očkování, nošení roušek, případně respirátorů, které se nakoupili draze v Číně, spousta jich zbylo a mnozí se na nich zřejmě napakovali.

Defializace navazuje na deagrofertizaci

Nepochybně. Kampaň mnohých dnes koaličních stran byla založena na deagrofertizaci společnosti. Taktéž termín, který je více méně trapný. Každý z nás voličů si ostatně udělá obrázek i před těmito volbami a laciným, populistickým a trapným slovům mnohých politiků prostě nepodlehneme.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://medium.seznam.cz/clanek/politicke-glosy-alena-schillerova-chce-mir-proto-neuznava-bezpecnostni-pasy-v-aute-39341, https://zivotvcesku.cz/defializace-jako-nova-strategie-babisova-hnuti-karel-havlicek-predstavil-co-nove-opozicni-slovicko-konkretne-znamena/

Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.