Pro návštěvy dětí v nemocnicích odpadnou prakticky všechna omezení

nemocnice

Pobyt v nemocnici je stresující pro každého člověka, v případě, že se tam ocitnou děti, mají to o to těžší. A obvykle to těžce nesou i jejich rodiče. Jejich pobyt s nemocným dítětem v nemocnici je sice možný, ale často naráží na určitá omezení. Ministerstvo proto připravuje způsob, jak dát rodičům v tomto ohledu více práv a všem zainteresovaným větší prostor pro vzájemnou dohodu.

Děti, nemoci a nemocnice

Nemoc i její průběh prožívá každé dítě jinou cestou. V jeho nemoci mu jsou v ideálním případě nablízku především jeho rodiče, kteří mu nejlépe rozumí i ve chvílích jeho nesnází. Někdy se však ocitne v době nemoci i mimo svůj domov, situace a nemoc jsou natolik vážné, že vyžadují hospitalizaci. V takových chvílích je přítomnost rodičů nejen otázkou jejich pocitů, ale často i tou nejkratší cestou k uzdravení. Pokud se jedná o malé děti, je i zvladatelnost a průběh nemoci s rodiči o dost snazší.

Pokud je navíc dítě povahově nějak specifické nebo trpí dokonce autismem či podobnými vážnými stavy, je přítomnost rodičů zcela nevyhnutelná. Ale co když návštěvní řád nemocnice striktně určuje čas návštěvních hodin a rodiče nemají možnost své děti navštívit?

doktor

Foto: Pixabay

Rodiče a jejich práva

Ze všech těchto důvodů by proto rodiče měli mít právo navštěvovat svoje dítě v nemocnici kdykoliv, když to bude potřeba a budou si to přát, třeba během hluboké noci. Kontakt rodičů s dětmi v nemocnicích by měl být neomezený. Rodiče tak budou moci přijít kdykoliv nejen během celého dne. Alespoň tak hovoří právě vznikající metodika Ministerstva zdravotnictví, kterou by se měly nemocnice v blízké době začít řídit.

U potomka budou také smět být vždy oba rodiče, nebude platit omezení na jednoho z nich. Jinými slovy, pokud je již v nemocnici s dítětem matka, neznamená to, že otec nemůže přijít mimo návštěvní hodiny a naopak. Přítomnost rodičů nebude umožněná pouze v případě, že požijí větší množství alkoholu nebo omamných látek.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rodice-budou-za-ditetem-do-nemocnice-smet-i-v-noci-40423654

https://www.nemocnicehavirov.cz/o-nas/media/rodice-budou-za-ditetem-do-nemocnice-smet-i-v-noci

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.