Příspěvky a dávky od státu seniorům

Jestliže člověk dosáhne důchodového věku, znamená to pro něj nižší příjem, než míval, když ještě mohl pracovat v zaměstnání. Další problém nastává tehdy, je-li na všechno sám nebo náhle přijde o svého partnera. Bohužel, žádné dávky ani příspěvky speciálně pro seniory cílené nejsou. Důchodci dostávají starobní důchod – tím to ale nemusí skončit.

Starobní důchod vs. bydlení v nájmu

Pokud má důchodce vyřešené bydlení – to znamená, že bydlí ve vlastním, pak je zřejmé, že mu starobní důchod pohodlně vystačí na veškeré jeho potřeby. Problém ale nastává tehdy, když důchodce žije v nájmu nebo podnájmu. V takovém případě jsou náklady na bydlení mnohem vyšší. Zvládnout se to dá například přestěhováním do menšího bytu. Ani zde však nejsou ceny nejnižší a navíc – starší lidé si těžko zvykají na změny nemluvě o tom, že už sami stěhování nezvládnou.

Pomoc od státu

Důchodci, kteří mají vážné zdravotní problémy, mohou o pomoc požádat stát. v takovém případě jim může náležet invalidní důchod, průkaz ZTP, příspěvek na péči či na mobilitu. Existují však ale i jiné formy, kterými může stát důchodcům přispět. V případě, že si důchodce nežije v luxusním prostorném bytě sám, může stát požádat o příspěvek na bydlení. Dále pak může podat žádost o doplatek na bydlení, pokud má nízké příjmy a příliš vysoké výdaje.

Mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázový příspěvek od státu v případě, že se člověk ocitne v náhlé finanční tísni, kterou je potřeba řešit okamžitě. Podmínky pro získání takové pomoci jsou přesně vymezeny. Jsou určeny pro lidi, jejichž příjmy nevystačí na základní životní potřeby. Vymezeny jsou určité situace, do kterých se člověk musí dostat, aby měl na takový příspěvek nárok (například pokud mu hrozí újma na zdraví).

14 komentářů

 1. milanklewar@seznam.cz'milan klewar Odpovědět

  Jsem už tři roky na vozíku,bez noh.Pobíral jsem příspěvek na péči ve II. skupině,tedy 8 800.Dělal se přeskum a najednou,i když jsem stále bez noh,žádná mi nenarostla a jezdím 3x týdně na dialýzu.jsem v II skupině s příspěvkem 4 400.Peníze využívám převážně na pomoc při nákupech a úklidu.Nevím,jestli je to správné.Asi sociálka potřebovala někomu tmavší pleti peníze přidat.

  1. rumpelova@seznam.cz'Rumpelová Odpovědět

   Dobrý den.Mé mamince také po nějaké době snížili příspěvěk na péči,po odvolání tento příspěvek opět zvýšili na původní určenou částku.Třeba zabojovat.Zdravím Rumpelová

   1. zucadova@seznam.cz'ČADA .J Odpovědět

    Dobry den manželce ktera byla važně nemocna srdce a cukrovka vzali ji veškere přispěvky 1300kč mobilitu peči stim že už je zdrava vroce2015 odvolani bylo zbytečne neměli samozřejmě pravdu žena mi v roce 2017 ZEMřela podivne jak spolupracuji ossz a zdravotnici je to politicky komplot

 2. j.ondrus@radiotechnika.cz'Josef Odpovědět

  Je to lumpárna všech lumpáren .Když zemře jeden z partneru tak ten druhý dostane pár stovek jako vdovský . Očešou to o vše co by měli zaplatit . To za komunistů nebylo a stát si vážil lidi , kteří pro stát pracovali po celý produktivní věk ! Je to vděčnost nastávající generace , která si neváží jak důchodců tak svých rodičů a dědů .Je to neúcta a vše se jím vrátí .Raději podporují přistěhovalce , kterým říkají imigranti , ale jsou to nemakačenkove , který zneužívají naši dobroty . Až na to přijdou bude pozdě .Ale vše se vrací podle zásluh !!!

 3. kudryovab@email.cz'bieličanka Odpovědět

  Pane Milan Klewar proč si myslíte ,že občané tmavší pleti dostávají vyšší dávky?To je hloupost.Taky jim neplatí to,na co mají nárok.Myslím si,že vy by ste měl mít přispěvek nejvyšší jaký se vyplácí.Musíte se bránit.Vše vyřizujte písemne a oni Vám musí písemne odpovědet a to si oni moc rozmyslí co Vám odepíšou.Hubou Vám namluví nezmysly.Napište ministřině socialních věcí.Blažena

  1. jarka.hubenakova@seznam.cz'jarka Odpovědět

   na cukrovku 1130kc,ale nevim,jak to nekteri delaji,ja mam duchod ani ne 8tis a narok nemam,znam lidi co maji 10tis a partnera a berou to

   1. Vavrova31@seznam.cz'Květoslava Vávrová Odpovědět

    Starala jsem se o maminku cca 7let,z toho 2 roky ležící,sama se na lůžku ani netočila (po mozkové příhodě).Po přešetření pracovníkem úřadu, který se zabývá touto problematikou,vyhodnotil tuto situaci, že má nárok na 3.stupeň.V té době jsem pracovala v zařízení,kde byly umístěny mentálně postižené ženy, které si samy došly na WC,na jídlo do jídelny,oblékly si(ikdyž připravené) oblečení a pobíraly 4.stupeň příspěvku na péči. Po obdržení Předběžného vyrozumění,že maminka má nárok na 3.stupeň jsem ihned za pracovníkem zašla ať ihned zjedná nápravu,že sám moc dobře viděl,co maminka zvládne sama,nebo že hned pozvu televizi.vymlouval se,že záleží na tom,co napíše ošetřující lékař (který ji v současném stavu ani neviděl). Pan doktor řekl,že záleží,co napsal pracovník úřadu.Po pár dnech přišlo již Rozhodnutí o přiznání 4.stupně již bez nějakého prošetřování.Kdo jiný by měl mít nárok na 4.stupeň, když ne člověk,který si sám neudělal vůbec nic, plně odkázaný na péči 2.osoby???

 4. sejcekk@seznam.cz'Sejček Odpovědět

  Pokud má důchodce vyřešené bydlení – to znamená, že bydlí ve vlastním, pak je zřejmé, že mu starobní důchod pohodlně vystačí na veškeré jeho potřeby. Takže když si někdo celý život dává peníze (a taky hromadu vlastní práce) do vlastního bydlení, má pak bydlení vyřešené? To už do baráku nemusí nic investovat? Proč jsou tedy nájmy tak vysoké? Nebude to tím že barák vyžaduje nepřetržitou údržbu?
  Takže důchodce s vlastním bydlením nemusí opravovat vlastní bydlení? No nejspíš mu ho oraví obec aby nehyzdil ulici.

 5. annahyncikova@seznam.cz'Anna H. Odpovědět

  Ovdověla jsem v 48 letech a probírala vdovsky
  důchod pouze 1 rok.Nyní když jsem v duchodu nemam na vdovsky důchod narok.Take pěkná lumparna.

 6. Edith28@seznam.cz'Kamil Odpovědět

  Ano,dostanou pouze to ,na co mají nárok.A to je způsobeno daleko vyšší porodností.Jednoduše se množí jako potkani.Přídavky na děti bych omezil na první dvě děti.Sociální dávky maximálně na tři děti.A česká republika by začala hodně blednout.
  Celý život pracujete.Odvádíte sociální pojištění.Které čerpá někdo jiný.Potom přijde zasloužený odpočinek v podobě starobního důchodu,ale ten je doslova mizerný,protože tzv.nepříspůsobiví lidé již fondy soc.pojištění vyčerpali.KOMUNISTY na ně.Bud pracovali nebo seděli.Ale peníze za to že rodí,rodí a zase rodí,nikdy nedostávali.
  Státní aparát se zabývá Babišovými podvody,které mu tehdy platné zákony umožnily,a přitom zapomíná na svého živitele,obyčejného pracujícího člověka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *