Daně

Případy kdy zaměstnanec podává daňové přiznání

Poslední termín, kdy můžete podat daňové přiznání za rok 2016, se blíží. Říkáte si, že jste zaměstnanec, nepronajímáte nikomu nemovitost ani nepodnikáte, tak nemusíte nic řešit a těchto problémů jste ušetřeni? Omyl. Existují případy, kdy i zaměstnanec podává formulář daňového přiznání na finanční úřad.

Kdy je nezbytné přiznání podat

Pro zaměstnance platí, že podávají daňové přiznání tehdy, pokud se jich týkají popisované podmínky. Prvním případem je, když jste měl více zaměstnavatelů v období, za které výdělky daníte. Například pokud jste měl hlavní pracovní poměr a k tomu ještě dohodu o pracovní činnosti, popřípadě dohodu o provedení práce. Druhá zmiňovaná varianta platí, pokud jste si vydělal v rámci smlouvy více než deset tisíc korun za měsíc. Druhou situací, kdy budete přiznávat své příjmy sám, je, když váš roční příjem činil více jak 1 296 288 Kč. V tomto případě jste velice šťastný člověk a nutnost podání daňového přiznání vám jistě náladu nezkazí. Budete totiž platit solidární daň a proto je přiznání nutné.

Oznamte to v práci

To, že se vás týká nutnost podání daňového přiznání, oznamte v zaměstnání. Potřebujete totiž takzvané Potvrzení o zdanitelných příjmech. Ten získáte na požádání u zaměstnavatele, obvykle ve mzdové účtárně. Jde o podklad k vašemu daňovému přiznání. Tento postup se vztahuje na všechny možné případy, kdy musíte danit sami. Když podnikáte, vyděláváte na nemovitostech nebo pokud se vás týkají výše zmíněné scénáře. Když jste pracoval za zdaňovací období u více jak jednoho zaměstnavatele, je nutné obejít všechny.

Kdy nemusíte platit

Nemusíte však uvádět všechny peníze, které jste za rok vydělali. Mezi osvobozené příjmy, které nemusíte danit, patří například stipendium, rodičovský příspěvek, mateřská, nemocenská, sociální dávky a pojistné plnění při pojistných událostech. Pokud při práci ještě pobíráte důchod, jde o osvobozený příjem též. Ne však ve sto procentech případů. Tyto příjmy jsou osvobozeny do výše 356 400 Kč za rok. Pokud máte tedy důchod vyšší, daníte to, co přesahuje přes tuto mez.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *