Zdravotní pojištění

Důležitá fakta o platbách na zdravotní pojištění

Jaro je oblíbené období finanční správy. Je to čas odevzdávání přehledů a příjmech, ale také o platbách na zdravotní a sociální pojištění. Přečtěte si, kdy musíte zdravotní pojištění platit a kdy nikoli. Tady je pár rad a tipů.

Jsem v domácnosti

Ačkoli to není v dnešní době mainstream, pořád je ve společnosti dosti osob, které nejsou zaměstnány a starají se o domácnost. U takových lidí je zásadní jedna věc a tou je důvod. Pokud jste již v důchodě nebo jste na mateřské, zdravotní pojištění za vás platí stát. Stejná je situace, pokud se staráte o dítě do sedmi let (nebo o dvě děti do patnácti let) a nejste zaměstnáni. Pokud jste však v domácnosti, ale netýká se vás žádný z výše uvedených situací, jste veden jako takzvaná osoba bez zdanitelných příjmů. V takovém případě platíte částku, která pro rok 2017 činí 1485 Kč za měsíc.

Prodloužení rodičovské

Zajímavým případem je situace, kdy jsme na rodičovské a příspěvek čerpáme například 2 roky. Pokud však nahlásím příchod po rodičovské v práci až za 3 roky, bude mi stát platit zdravotní pojištění onen rozdílový rok? Stát platí pojištění tomu, kdo čerpá rodičovský příspěvek. To tedy znamená, že stát platí pojištění jen po dobu pobírání příspěvku (2, 3, 4 roky). Po uplynutí oné doby ztrácíme nárok na platbu zdravotního pojištění od státu. Protože budeme však stále na rodičovské dovolené, stát pojistné platit bude. Maximálně však do 3 let dítěte.

Z jakých příjmů se pojištění platit nemusí

Časté je řešení otázky, zda po nabytí majetku z dědictví platit zdravotní pojištění a jak jej zdravotní pojišťovně přiznat. Pravda je však taková, že platby se majetku nabytého dědictvím netýká. Z těchto peněz či jiných statků neplatíme pojišťovně nic. Dále se do těchto přehledů a následné úhrady pojištění nezapočítávají ještě zisky z dividend, z prodeje akcií nebo z pronajímání bytu. Posledního případu se však týká jedna výjimka. Pokud vyděláváme na pronajímání nemovitosti, nemusíme to zdravotní pojišťovně vykazovat. Jestliže ale máme živnostenské oprávnění na pronájem nemovitostí, pojistné z takových příjmů platíte.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *