Příliš drahá olympiáda? Spotřeba vody je závratná

Olympijske hry

Čína a s ní celý sportovní svět se chystají na zahájení zimních olympijských her, jen půl roku po skončení těch letních, o rok odložených. Čína pojme olympijské hry jak jinak než velkolepě. S tím souvisí i obrovské prostředky, které do jejich přípravy a organizace investovala. Do nich patří i náklady na výrobu neuvěřitelného množství umělého sněhu. Právě za to ale sklidila Čína ostrou kritiku, především kvůli silnému negativnímu vlivu na životní prostředí.

Lyžování na suchu

V oblasti Pekingu, v místě Čang-tia-kchou, kde se mají olympijské závody letos konat, se dlouhodobě potýkají se suchem a nedostatkem vody. Průměrně tu za rok nespadne ani 8 mm srážek. Což není samozřejmě příliš příznivé pro zasněžování tras, které je potřeba upravit pro sjezdové i běžecké lyžování.

Doslova vyprahlá oblast tak není zrovna ideálním místem pro lyžařské závody, které se letos v Číně chystají. Velkolepý boj o nejlepší místa ve sjezdu i dalších disciplínách se tak bude bojovat na umělém sněhu. Zasněžovací stroje tak doslova jedou na plné obrátky, aby pokryly všechny důležité části tras, kde se bude intenzivně závodit na umělém prašanu.

sjezd

Foto: Pixabay

Ekologická zátěž

To, zda bude umělý sníh stejně kvalitní jako ten čerstvě napadaný, se ukáže až během závodů. Už teď ale mají experti podezření, že uměle vytvořený sníh po roztátí nebude mít nejspíš dobrý vliv na životní prostředí. V již takto vyprahlé oblasti se spotřebovaly více než dva miliony tun krychlových metrů vody. To je množství, které by zaplnilo více než osm stovek plaveckých bazénů.

Příprava na sjezdové tratě vyžaduje obrovské náklady. Ty spočívají nejen ve spotřebě obrovského objemu vody, ale i v dalším narušení životního prostředí. To spočívá v poškození půdy, do které se musí pumpovat ledová voda, která je základnou pro vytvoření kvalitní vrstvy umělého sněhu.

Na druhou stranu, pro obyvatelé Čang-tia-kchou jsou právě zimní hry šancí na ekonomické pozvednutí jinak chudého regionu..

Zdroj informací: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-snahou-zasnezit-olympiadu-zatezuje-zasoby-vody

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.