Příkaz k úhradě
27.6.2016
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Příkaz k úhradě a vše okolo něj

Na první pohled by se mohlo zdát, že příkaz k úhradě je zcela běžnou záležitostí, k níž není zapotřebí vůbec nic dodávat. Opak je ale pravdou jelikož se jedná o proces, který potřebuje správný komentář. Z hlediska definice je možné tvrdit, že se jedná o bezhotovostní platební styk mezi dvěma subjekty, jehož prostředníkem je nejčastěji některý z bankovních domů. Na jedné straně je odesílatel finančních prostředků a na straně druhé jejich příjemce. Pokud se i vy chcete dozvědět něco více právě o platebních příkazech, jste na správné adrese. Poradíme vám, co všechno tato problematika pojímá.

Délka trvání bankovního převodu

Ať už se jedná o klasický, anebo hromadný příkaz k úhradě, velmi důležitá je délka trvání bankovního převodu. Banky jsou povinné připsat finanční prostředky na účet příjemce do druhého pracovního dne, konkrétně do jeho konce. Vše se ale odvíjí i od toho, kdy dojde k odeslání finančních prostředků ze strany vaší banky. To může být bohužel také pozdrženo, což vede k dalšímu prodlení. Jsou banky, které odesílají peníze pouze v časných ranních hodinách, ale i takové banky, jež odesílají prostředky kdykoli v průběhu dne.

Nezbytné náležitosti příkazu k úhradě

Příkaz k úhradě musí mít i svou přesně stanovenou podobu. My se pokusíme v následujících odrážkách všechny tyto náležitosti postupně shrnout. Oč se tedy jedná?

-          bankovní spojení plátce

-          bankovní spojení příjemce

-          v internetovém bankovnictví stačí pouze zadat č. účtu protistrany

-          předčíslí, kód banky

-          konkrétní částka

-          měna

-          podpis jako na podpisovém vzoru

-          v internetovém bankovnictví autorizační SMS kód

Jednorázový, trvalý či hromadný příkaz k úhradě

Promyslet byste si měli také to, jaký bude mít příkaz k úhradě charakter. Máli se opakovat, vyplatí se trvalý příkaz v intervalu, který si přesně stanovíte. Naopak v případě jednorázových jde pouze o nárazovou platbu. U hromadných příkazů zasíláte hotovost více subjektům.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *