Minimální mzda

Minimální mzda 2016: Nepatrné zvýšení

Opět, a to konkrétně od 1. 1. 2016 došlo je zvýšení minimální mzdy. Většina z nás tento fakt uvítala, nicméně mnozí jej ani nestihli zaregistrovat. I proto se pokusíme na vše soustředit mnohem podrobněji, Začít bychom měli tou nejpodstatnější informací, jež hovoří o tom, že se minimální mzdy zvýšila z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Vše tedy logicky hraje zejména pro zaměstnance, kteří si takto dokonale přilepší. Naopak zaměstnavatelé zaplatí vyšší částky vztahující se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Řeč čísel hovoří jasně

Samotné zvýšení minimální mzdy o 700 korun je sice důležité a určující, nicméně v potaz je třeba brát i některá další fakta. Jmenovat bychom mohli například zvýšení minimální hodinové sazby. Jedná se konkrétně o zvýšení z 55 na 58,70 korun za hodinu pracovní činnosti. Zajímavá je i úprava u důchodců, a to jak starobních, tak i invalidních. Jejich hodinová sazba se zvyšuje z 48,10 Kč na 55,10 Kč. Ta měsíční stoupne z 8 000 Kč na 9 300 Kč.

Samoplátci a minimální mzda

Jestliže nemáte stálé zaměstnání, anebo nestudujete, či nejste evidováni na některé z poboček úřadu práce, musíte si řešit odvody sami. Počítat byste tedy měli s růstem svých výdajů. U zdravotního pojištění se jedná o nezanedbatelnou částku 95 korun. Aktuálně by mělo zdravotní pojištění dělat celkem 1 337 korun. Doposud se přitom odvádělo 1 242 korun. Jestliže máte pouze přivýdělek, budete si moci vydělat až polovinu minimální stanovené měsíční mzdy. Jednat se tedy bude o 4 950 korun.

A ekonomika v letošním roce

Pokud se ptáte, jestli bude mít zvýšení minimální mzdy vliv na ekonomiku, pak odpověď může tkvět v tom, že zaměstnavatelé budou muset propouštět své zaměstnance. Dít by se tak ale v nějaké velké míře nemělo. Minimální mzda v ČR je ale jedna z nejnižší v Evropě.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *