Plánujete vyrazit na Eiffelovku? Budete si muset připlatit

Eiffelova věž

Výhled na krásnou slunnou Paříž se turistům letos o něco prodraží. Výstup až do nebes vás v přepočtu vyjde o 150 korun dráž. Náklady spojené se stavebními úpravami rostou strmě vzhůru, nevyhnou se bohužel ani této kultovním památce ve Francii.

Dražší rekonstrukce, dražší vstupné

Rekonstrukce Eiffelovy věže vyjde dva a půl krát více draho, než kolik bylo předpokládáno. Vstup na památku proto podraží o téměř dvacet procent. Namísto obvyklých 745 korun lidé zaplatí 895 korun. Zdražení má přijít již během tohoto léta, v době, kdy se ve Francii navíc konají i Olympijské hry. Přijít na věž by tak mělo i spoustu zahraničních turistů, pro které je Eiffelova věž největším lákadlem Paříže.

Eiffelova věž

Foto: Pixabay

Ti, kteří se vzdají pohodlí a vyšlapou si cestu na špičku vrcholového bodu Francie pěšky, budou platit o něco méně, s výtahem však ale počítat nemohou. Nárůst cen na opravu této krásné věže jsou poměrně vysoké, neměly by je však hradit podle společnosti SETE pouze jen obyvatelé Francie. Zaměstnanci Eiffelovy věže již několikrát stávkovali, což se promítlo do velkých ztrát za neprodané lístky na věž. Ztráty byly až ve výši 25 milionů korun.

Rekonstrukce věže

Rekonstrukce plánovaná na roky 2017 až 2030 byla plánovaná spolu s odhadovanou investicí kolem 380 milionů eur, což je v přepočtu 9,64 miliardy korun. V plánu je především oprava koroze, která je na několika místech věže již na první pohled patrná. To znepokojuje nejenom památkáře, zaměstnance, ale i obyvatele Paříže, u kterých je Eiffelova věž na prvním místě. Je nejdominantnější chloubou celé Paříže. Lidé si na ni proto tolik zakládají. A není divu, vždyť je opravdu krásná.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vstupne-na-eiffelovku-zdrazi-pred-olympiadou-o-20-procent-40462135

https://www.eiffelovavez.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.