Boom bezkontaktních plateb v ČR: Rychlý nárůst a trendy

bezkontaktni platba

Bezkontaktní způsob placení se stává stále oblíbenějším ve srovnání s tradiční platbou v hotovosti. Hotovost postupně ustupuje před bezkontaktní platbou, která je rychlejší a pohodlnější. Podle nejnovější analýzy ČSOB platí občané do třiceti let ze dvou třetin především prostřednictvím chytrého mobilního zařízení nebo chytrých hodinek. Přitom ještě před pár lety byl tento způsob platby v této věkové skupiny využíván pouze z necelé poloviny. Zvyšuje se počet platících osob staršího věku. Například třicátníci a čtyřicátníci platí tímto způsobem zhruba třetina, padesátníci využívají tento způsob platby zhruba z jedné pětiny.

Narůstající trend

Před vypuknutím pandemie COVID-19 se převážně používala hotovost, a platby kartou byly méně rozšířené. Možnost platit chytrým telefonem existuje již téměř dvanáct let, ale tato metoda si teprve získávala popularitu. Až na pár technických nadšenců se její oblíbenost zvyšovala postupně. Největším milníkem pro platbu kartou bylo období pandemie, kdy byl často doporučován bezkontaktní způsob placení. Podle současného průzkumu platbu téměř polovina Čechů vyzkoušela platbu chytrým zařízením. Většina lidí stejně nosí telefon, což eliminuje potřebu vytahování peněženky a hledání hotovosti – stačí pouze přiložit telefon k terminálu, aniž by bylo nutné zadávat PIN kód.

Obrovský rozdíl oproti předchozím rokům

Stovky tisíc klientů využívají Apbple Pay nebo Google Pay u každé velké banky. Česká spořitelna v prosinci 2023 zaznamenala 23 milionů transakcí přes Apple Pay a 13,6 milionů přes Google Pay. V prosinci 2020 byl tento počet výrazně nižší: 3,1 milionů transakcí prostřednictvím Apple Pay a 1,7 milionů transakcí v případě Google Pay. Bezkontaktních plateb by mohlo být mnohem více, ale není možné bezkontaktně platit na všech místech.

apple pay

Foto: Unsplash

Srovnání s ostatními zeměmi

Česko stoupá žebříčkem mezi evropskými zeměmi, pokud jde o počet transakcí na jednoho obyvatele. Ještě minulý rok byla Česká republika na šestnáctém místě, ale rychlý nárůst posunul Čechy na desáté místo, čímž předstihli své okolní sousedy, kromě Polska, kde je tento způsob placení ještě oblíbenější. Na špičce se nachází Lucembursko a severské země.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-vetsina-mladych-uz-plati-hlavne-mobilem-40461446https://www.novinky.cz/clanek/finance-cesi-miluji-platby-kartou-miri-mezi-evropskou-spicku-40455273

Náhledové foto: Unsplash