Eura

Přijetí eura v nedohlednu: Je to dobře, nebo špatně?

Společná evropská měna. Eurozóna. Jen tyto dva termíny jsou velmi často předmětem různých odborných i laických diskuzí. Není se čemu divit, jelikož euro je poměrně silnou měnou a samotná zóna, kde se platí touto měnou, se neustále mění. Euro si prošlo zpočátku poměrně dobrým obdobím, nicméně později v souvislosti s řeckou krizí a dalšími potížemi si sáhlo takřka na dno. U nás už mělo být přijato několikrát, nicméně hranice tohoto přijetí se neustále posunuje. Oficiálně se tak děje v důsledku nepřipravené tuzemské ekonomiky. Ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Ekonomicky jsme totiž aktuálně poměrně silní, což se mimo jiné projevuje třeba na zvyšující se životní úrovní obyvatel ČR.

Trvalé posilování koruny jako realita

V první řadě je zapotřebí připomenout, že koruna neustále posiluje. Vždyť v minulosti byla taková britská libra k dostání za 60 korun. Dnes jsme na polovině. Hovořit se v tomto duchu dá klidně i o jiných měnách. Vždyť i americký dolar byl k dostání za cenu pohybující se okolo 28 korun a více. Dnes jsme na ceně kolem 22 korun. Posilování tuzemské měny nás nijak nenutí k tomu, abychom euro přijímali co možná nejdříve.

Na korunu bychom měli být hrdí

V každém případě, máme silnou a kvalitní měnu. Ta velmi dlouhou dobu dokázala odolat různým vlivům. V současné době je dle slov guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka natolik stabilní, že není nutné do eurozóny spěchat. Vstup bere čistě pragmaticky, a to tak, že euro zkrátka přijmeme, ale až tehdy, když uzraje čas. K tomu, abychom byli ekonomicky úspěšní, fakticky nepotřebujeme jinou měnu. Přístup do eurozóny je dnes navíc poněkud složitější.

Jaké jsou výhody a nevýhody eura

Předností eura je především fakt, že jeho přijetí za optimálních podmínek pomůže exportérům. Posilující koruna už těmto firmám nebude škodit. Jinak je ještě třeba zmínit strašák v podobě zdražení zboží. K tomu by dojít nemělo. Ostatně i na Slovensku tomu tak fakticky není. Zapomenout navíc budeme moci na vyměňování bankovek při cestě do zahraničí. To už ale nyní díky platbám kartou mnohdy neřešíme.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

24 komentářů

  1. F.Croitor Odpovědět

   ODPOVĚZTE CO BUDE S ÚSPORAMA DŮCHODCŮ, AŽ SE PŘEJDE NA EURO – TAKÉ SE BUDOU PŘEPOČÍTÁVAT 1:26 ??? TAKŽE ZA DŮCHOD 9000 KČ DOSTANEME 360 EU. CO SI ZA NĚ KOUPÍME ???

 1. Jana Odpovědět

  Lide nejezdi jen do zemi, kde se plati eurrem a nejde jen o zeme 3.sveta, jsou to zeme vyspele, takze prijeti eura nerozhoduje o zivotni urovni lidi, spolecnou kad uz meli husite, ale neprinesla jim to, co ocekavali

 2. Natpa Odpovědět

  Euro má především výhody v zahraničním obchodu, že se vše zrychlí a že se ušetří za transfery. Bohužel autor nezmiňuje nevýhody přijetí eura, jako je například záchranný fond ESM, do kterého bychom cpali peníze zachraňující Řecko, Itálii či jiné předlužené ekonomiky. A co třeba bankovní unie? Já nechci, aby banka v ČR povinně zachraňovala sestru v Itálii z našich uložených peněz. Naše veřejné finance jsou poměrně zdravé, proti eurozóně máme velmi nízké zadlužení státu a proto bychom do tohoto spolku neměli vstupovat. Navíc přijetím eura ztratí ČNB své pravomoci, takže nebude moci měnit úrokové sazby v závislosti na potřebách ekonomiky. V eurozóně je úroková sazba daná najednou pro všechny státy ECB, takže se pak může stát, že např. pro Řecko bude sazba vysoká (předlužené státy nezvládnou financovat svůj dluh), ale zároveň ve Španělsku se díky nízkým úrokových sazbám přehřeje hypoteční trh (viz minulost). Ostatně to hrozilo teď i u nás, ale naštěstí nemáme euro a tak ČNB mohla zvednout úrokové sazby a hypoteční trh ochladit.

 3. Jaroslava Hejdova Odpovědět

  Jsem pro zachování české koruny, mnoho Čechů euro nechtějí. V budoucnu by o přijetí eura měli rozhodnout občané ČR.

 4. Špaček Miroslav Odpovědět

  Jsem občan a nechci dávat nenažraným bankám za každé euro pár těžce vydělaných korun.

 5. Marián Odpovědět

  Zaujímalo by ma Radku, ako si dospel k názoru, že strašák jménem euro nijako neuškodil Slovensku. V dôsledku zavedenia eura na Slovensku do 3 rokov takmer úplne vymizla stredná vrstva. Kúpna sila obyvateľstva klesla o 75% a kto mohol radšej odišiel žiť do zahraničia. Momentálne žije v zahraničí viac produktívnych slovákov ako doma.. Pokiaľ si vo svojom príspevku vychádzal z oficiálnych štatistických údajov, tak ver, že sú totálne zavádzajúce.. Realita a tvrdosť dopadu bude po zavedení v Česku presne rovnká. Ale to zistíš aj Ty sám..

 6. Klimeš Odpovědět

  Protestuji proti přijetí jakékoliv západní měny .Proč je v ČR spousta Slováků? Střední a východní slovensko je tam bída. Práce málo a zamálo peněz. Jsou vykořisťovány kapitalismy. Mají Euro.Co se dalo zdražit tak se zdražilo a malé penze ! Nehodlám platit dluhy za jiné státy !!!

 7. Václav Hajduček Odpovědět

  Mimo vše uvedené je důležitý další aspekt našeho vstupu do eurozóny, a sice směnný kurz. Dokud nebude Euro pod 20 Kč, není se o čem bavit. Dnešní česká mzda v kombinaci s kurzem způsobuje to, že naše denní mzda stačí tak akorát na několikerou návštěvu veřejného WC v zemích platících Eurem. Nedostatečně se o tom mluví, ale reálný kurz Eur./Kč, a také nárust našich mezd je pro naše lidi jedinou cestou jak zpopulárnit Euro.

 8. Petr Hejna Odpovědět

  Koruna nás chrání i před migranty. Ti prchající chudáci, kteří nemají kde hlavu složit, nějak nehledají azyl u nás. Proč asi ?

  1. Mikí Odpovědět

   Dobrý den pane Hejno,
   nechápu souvislost vašeho názoru s přijetím Eura.
   Přeci Kč nikoho neochrání,
   Fandím v tomto Slovensku, jsou odvážní a rozhodní.
   Normálním lidem to nevadí a naopak jsou radši a Euro podporují.

 9. Mikí Odpovědět

  Proč nechtějí politici či finančníci Euro?
  Jsem toho názoru, že je mezi nimi mnoho těch, kteří mají ulité Kč a to nejspíše ty, které nejsou řádně zdaněné jako příjmy. No a pokud by je museli vytáhnout na světlo a jít s nimi do banky a měnit za Euro, tak by se to mohlo provalit – pro mne celkem hlavní důvod odporu k Euru.
  Slováci to zvládli na výbornou jen nám se do toho nechce.

  1. Vítězslav Dohnal Odpovědět

   Máte 100% pravdu.Pro tyto lidi je to měnová reforma.Mají ulitý miliony kč.A´t žije EURO!

 10. iIvan Odpovědět

  Upřímě? K čemu by nám to bylo dobré,kdo má prachy má je venku v dolarech a z nás co máme prd by to udělalo žebráky.

 11. jarda Odpovědět

  asi takto – kurs nemá nic společného s přijetím éčka,
  záchranný fond pomůže i nám, pokud budeme mít potřebu/problém
  firmy nebudu muset mít dvojí/násobné účty
  běžný člověk si nebude muset dávat pozor na zlodějské přepočty při výběru v bankomatech mimo ČR
  … prostě jsme se zasekli a nechceme ze zákopů ven – jenže už nám ujíždí vlak a my vedeme dávno skončenou válku skoro sami …

  1. Milan Odpovědět

   Nevím jestli je to o tom zda jsme se zasekli. Ale pravda je, že když se podívám na státy kde neplatí eurem, tak jsou to celkem bohaté státy ( Švédsko, Švícarsko Anglie… ), tak nevím z jakého důvodu jsou někteží lidé schopni tvrdit, že nás euro nějakým způsobem spasí. A co se týká zahraničního obchodu, tak se dá celkem slušně obchodovat i když euro nemáme ( vlastní zkušenost se státy platícími eurem i jinýmý měnami ). Takže to zřejmě nebude jen v tom jestli máme nebo nemáme euro !!!

  2. Natpa Odpovědět

   Tady je problém, že ten záchranný fond funguje jako socialistické hospodářství. Když je někdo lempl, nemusí se ničeho bát, protože ho ostatní zachrání a časem půjdou do kopru i s ním . Zkrachuje-li např. Řecko, ESM mu půjčí peníze na které se složila eurozóna. Teď hrozí velké problémy i Itálii, což ještě větší průšvih. Pokud na ni bude mít ESM málo peněz, nařídí státům eurozóny, aby je dodaly. Proti tomu není odvolání! Takový systém vůbec nemotivuje státy k odpovědnosti. Jinak závazky např. Řecka, jsou nesplatitelné.

 12. Pavel Odpovědět

  Uváděné starší a současné kurzy k libře a dolaru nejsou výsledkem kvality koruny, ale propadu těch valut! Proč třeba neuvedete jak se vyvíjel kurz k záp. marce?

 13. Mirda Odpovědět

  Jsem pro českou zlatou korunu.
  Zeptejte se slov.občanu co pro ně udělalo euro,každy
  by byl rád kdyby se vrátila koruna.

 14. petr Odpovědět

  Za prvé Euro je jen pro bohaté,to by jim vyhovovalo,za druhé už to tady bylo zmíněno platit jako Řekům a dalším co mají problémy,za třetí co nám chybí a za další nikdy Euro Slovensko je tím příkladem.HESLO děkuji nechci:o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *