Přijetí eura v nedohlednu: Je to dobře, nebo špatně?

Eura

Společná evropská měna. Eurozóna. Jen tyto dva termíny jsou velmi často předmětem různých odborných i laických diskuzí. Není se čemu divit, jelikož euro je poměrně silnou měnou a samotná zóna, kde se platí touto měnou, se neustále mění. Euro si prošlo zpočátku poměrně dobrým obdobím, nicméně později v souvislosti s řeckou krizí a dalšími potížemi si sáhlo takřka na dno. U nás už mělo být přijato několikrát, nicméně hranice tohoto přijetí se neustále posunuje. Oficiálně se tak děje v důsledku nepřipravené tuzemské ekonomiky. Ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Ekonomicky jsme totiž aktuálně poměrně silní, což se mimo jiné projevuje třeba na zvyšující se životní úrovní obyvatel ČR.

Trvalé posilování koruny jako realita

V první řadě je zapotřebí připomenout, že koruna neustále posiluje. Vždyť v minulosti byla taková britská libra k dostání za 60 korun. Dnes jsme na polovině. Hovořit se v tomto duchu dá klidně i o jiných měnách. Vždyť i americký dolar byl k dostání za cenu pohybující se okolo 28 korun a více. Dnes jsme na ceně kolem 22 korun. Posilování tuzemské měny nás nijak nenutí k tomu, abychom euro přijímali co možná nejdříve.

Na korunu bychom měli být hrdí

V každém případě, máme silnou a kvalitní měnu. Ta velmi dlouhou dobu dokázala odolat různým vlivům. V současné době je dle slov guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka natolik stabilní, že není nutné do eurozóny spěchat. Vstup bere čistě pragmaticky, a to tak, že euro zkrátka přijmeme, ale až tehdy, když uzraje čas. K tomu, abychom byli ekonomicky úspěšní, fakticky nepotřebujeme jinou měnu. Přístup do eurozóny je dnes navíc poněkud složitější.

Jaké jsou výhody a nevýhody eura

Předností eura je především fakt, že jeho přijetí za optimálních podmínek pomůže exportérům. Posilující koruna už těmto firmám nebude škodit. Jinak je ještě třeba zmínit strašák v podobě zdražení zboží. K tomu by dojít nemělo. Ostatně i na Slovensku tomu tak fakticky není. Zapomenout navíc budeme moci na vyměňování bankovek při cestě do zahraničí. To už ale nyní díky platbám kartou mnohdy neřešíme.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.