Prigožinův pokus o puč málem ohrozil ekonomiku

Tank

Světové ceny obilí a ropy měly potenciál v pondělí po otevření burz výrazně vzrůst. Stejně tak rostla cena zlata. Dále hrozilo oslabení i české koruně. Nicméně důležité události, které mohly zásadně ovlivnit ekonomiku, se vyvinuly jinak, než se očekávalo. Puč, který inicioval šéf protirežimních povstalců Jevgenij Prigožin, byl zastaven už v sobotu v odpoledních hodinách. Situace tak nabízí jiný vývoj událostí, než se původně předpokládalo.

Stabilizace a očekávaný dopad na ceny

Rusko se ocitlo na pokraji občanské války, ale Prigožinův pokus o puč byl úspěšně potlačen a ekonomika se tak vyhnula potenciální katastrofě. Klíčová místa pro ruský export, jako jsou přístavy pro obilí a ropu, zůstávají stabilní a dodávky do světového trhu budou pokračovat bez přerušení.

Díky tomuto obratu událostí nedošlo v pondělí po otevření burz k očekávanému výraznému růstu světových cen obilí. Pokud by Rostov padnul do rukou rebelů a ti ho udrželi, tak by světová cena pšenice vzrostla ze současných 730 centů za bušl na 1000 centů. To by byl dvojnásobek květnových cen. Ceny ropy zůstaly také prozatím stabilní a nedošlo k výraznému nárůstu.

Důvodem nárustu by byla existence přístavního města Novorosijsk, který je asi 320 kilometrů jižně od Rostova. Toto město je strategicky významné, protože slouží jako centrum pro vývoz ropy z Ruska a středoasijských republik. V Novorossijsku je postaven ropovod, který přivádí surovinu ze Sibiře a Kazachstánu. Pokud by povstalci vtrhli na jih, ovlivnilo by to trhy s ropou po celém světě, zejména v pondělí.

Zlato, které je často považováno za útočiště pro investory v nejistých časech, se také neprokázalo jako významně ovlivněné těmito událostmi.

Vliv na měnový trh

Očekávané oslabení české koruny zůstává ve stínu, protože ruská ekonomika zůstává stabilní. Česká koruna si tak udržuje svou sílu na mezinárodním trhu. To znamená, že čeští občané se nemusí obávat zdražení pohonných hmot v České republice v důsledku nestability ruského trhu.

Pohled do budoucnosti

Přestože situace byla v sobotu úspěšně zvládnuta, je důležité mít na paměti, že světové trhy jsou nadále vystaveny různým výkyvům a nejistotám. I přes momentální stabilitu musíme pozorně sledovat další vývoj událostí a případné dopady na ekonomickou stabilitu a trhy.

Zdroje info: Autor, Lukáš Kovanda, https://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-146976.html

Náhledové foto: Pixabay