Nejstarší banka světa pravděpodobně končí

01_siena

Italská banka Monte dei Paschi di Siena byla založena v roce 1472 a zaujímá tak pozici nejstarší dosud fungující banky na světě. V testech finančního zdraví, které na ní provedly evropské regulační úřady, si banka vedla hůře než kdokoliv jiný. Testy ukázaly, že případná recese spolehlivě zlikviduje bance celý kapitál a začalo být jasné, že po necelých 550 letech se její cesta chýlí ke konci.

Přechod pod UniCredit?

O slavnou bankovní značku projevil italský UniCredit. Její převod pod svá křídla ale podmínil tím, že italská vláda převezme toxické úvěry. Je tedy možné, že značka Monte dei Paschi di Siena zcela nezmizí, její dosavadní klienti si dokonce možná ani nevšimnou žádné zásadní změny, jako samostatná entita ale skončí zcela určitě.

Monte dei Paschi di Siena patřila k institucím, které během renesance v podstatě vynalezli moderní bankovnictví. Nyní budou ale pravděpodobně operace banky budou řízeny z ústředí UniCredit v Miláně, nikoli z pevnostní kanceláře Monte dei Paschi ve staré čtvrti Sieny a titul nejstarší dosud samostatně fungující banky přejde pravděpodobně na německou Berenberg Bank, založenou v Hamburku v roce 1590.

02_siena

Foto: Pixabay

Dlouhodobé problémy

Potíže banky začaly v roce 2008 poté, co provedla několik akvizic, které byly zjevně nad její síly. Stala se po nich sice třetí největší italskou bankou, ale za cenu následných problémů. V roce 2013, potom policie vyšetřovala vedoucí pracovníky banky s tím, že úmyslně před regulátory a akcionáři zakrývali narůstající ztráty. V té době byl jeden z manažerů dokonce nalezen mrtev v uličce pod oknem své kanceláře. Vyšetřování ukázalo na sebevraždu, objevovaly se ale velké pochybnosti a spekulovalo se i o vraždě. V roce 2019 byly někteří manažeři uznáni vinnými ze zakrývání skutečných výsledků.

Případné převzetí bankou UniCredit by bylo ranou pro Sienu coby město proto, že Monte dei Paschi di Siena je výstavní síní tohoto starobylého sídla a samozřejmě i pro propouštění, které by s transakcí bylo nepochybně spojeno.

Zdroj informací: https://www.nytimes.com/2021/08/17/business/days-may-be-numbered-for-the-worlds-oldest-bank.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.