Přezutí na letní pneumatiky letos dražší není

zimní pneumatiky

Je čas přezout vaše auto. Od začátku dubna je možné vrhnout se na přezutí pneumatik, zimní gumy už nejsou potřeba. Jako obvykle se ale s objednávkami výměny pneumatik roztrhnul doslova pytel, zájemců je letos hodně. Pozitivní zpráva ovšem je, že ceny za výměnu zůstávají víceméně stejné, jen na některých místech nepatrně zdražili.

Duben a potřeba měnit gumy 

Přezutí není moc možné plánovat předem, povinnost každého řidiče je mít za určitých venkovních podmínek zimní pneumatiky až do konce března. Nezbývá tedy nic jiného než se spokojit s termínem od začátku dubna.

Pokud během dubna už neplánujete jet do hor, můžete pneumatiky skutečně nechat v dubnu vyměnit. A nepodceňujte přezutí pneumatik. Zimní gumy, které si necháte na svém automobilu déle mají za tepla delší brzdnou dráhu, a navíc se hůře ovládají. Na mokrých vozovkách pak navíc hrozí aquaplanning. Zimní pneumatiky totiž odvádějí vodu hůře a skluz na mokrém povrchu je v zimních gumách více rizikovější.

zimní pneumatiky

Foto: Pixabay

A za kolik?

Většina provozoven o žádném prudkém zdražení neuvažuje, mírné zdražení by tak mělo přijít v důsledku inflace až na začátek roku 2025. Přezutí kol není však to jediné, co by měl vzít řidič v patrnost. Rozhodující je také hloubka a stav dezénu a samozřejmě také přiměřený tlak v pneumatikách, který lze ověřit na téměř všech benzinových pumpách. Hloubka dezénu u letních pneumatik je nejbezpečnější od 4 do 8 mm.

Přezutí pneumatik se pohybuje ve výši od 850 korun až do 1450 korun. Ceny se výrazně liší, vždy bude záležet na velikosti kol a vybraném pneuservisu, kde se ceny od sebe také mírně liší. Obecně ale platí, že ceny zůstaly v porovnání s loňskem prakticky stejné. Kdo nerad přezouvá, může mít pak na voze pneumatiky celoroční. S těmi můžete nakonec být i více ekologičtí.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-blizi-se-cas-prezouvani-pneumatik-na-kolik-to-tentokrat-vyjde-40465081

https://www.e15.cz/zimni-pneumatiky-prezuti-gumy-cena

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.