Huawei se zotavuje i přes uvalené sankce ze strany USA

Čínská společnost Huawei Technologies zaznamenala v roce 2023 největší růst za poslední čtyři roky. Tržby loni ve srovnání s předchozím rokem vzrostly o 9,63 procenta na 704,2 miliardy jüanů. Největší roli v tomto nárůstu hrály spotřebitelské podniky. Čínská firma zaznamenala meziroční růst čistého zisku o 144,5 procenta na 87 miliard jüanů (282,5 miliardy korun). Huawei se tak pomalu, ale jistě zotavuje z amerických sankcí.

Soupeření s USA

Čínský technologický gigant tak zažívá znovuzrození. Spojené státy dlouhodobě soupeří s Čínou, a to nejen ve světě technologií. Produkty z Číny celkově bodují mimo západní svět. Své produkty nabízí za přijatelnou cenu, což se o produktech Apple nebo jiných západních značek, říct nedá. Elektromobily značky BYD také dobývají svět elektrovozidel. Minulý rok zasáhla svět také kauza, kdy údajně čínská vláda vydala zákaz používání iPhonů v některých úřadech a státních firmách, Čína se však od údajného zákazu distancovala. Nejnovější hrozbou pro USA je sociální síť TikTok dle posledních zpráv. USA od roku 2019 omezily přístup Huawei k americkým technologiím kvůli bezpečnostnímu riziku, což Huawei striktně odmítalo.

Chytré telefony Huawei dříve patřily ke špičce

Nebýt amerických sankcí, dost možná by Huawei patřila na samotnou špičku mezi výrobci chytrých telefonů. Tehdy jí patřila druhá příčka, ale svou pozici ztratila právě kvůli sankcím. Kvůli tomu nemohla Huawei získat důležité součástky pro své modely. Po výsledcích hospodaření firmy za minulý rok můžeme s naprostým klidem říci, že se čínská společnost dostala z nejhoršího, i navzdory sankcím. Kromě hlavní činnosti, zaznamenal čínský gigant nárůst především v oblasti cloudu. Minulý rok byl ve znamení návratu do oblasti 5G smartphonů, když vydala model Mate 60.

Huawei Mate 60 Pro

Telekomunikační společnost se vrátila na trh smartphonů v roce 2023 tichým uvedením Mate 60 Pro v Číně koncem srpna. Huawei se podařilo nabídnout veřejnosti telefon, aniž by měla přístup k vyspělé technologii z USA. Mate 60 Pro pomohl zvýšit prodej Huawei v Číně, což ji pomohlo dostat se na čtvrtou příčku v žebříčku před Xiaomi.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cinska-firma-huawei-loni-zaznamenala-nejvetsi-rust-za-posledni-ctyri-roky-40465938,https://www.reuters.com/technology/chinas-huawei-continues-rebound-with-strongest-earnings-growth-since-2019-2024-03-29/https://www.cnbc.com/2024/03/29/huaweis-profit-doubled-in-2023-as-smartphone-autos-business-picked-up.html

Náhledové foto: Pixabay