Italský recept na úspěch: Nízké úroky a opatrnost zkrotily inflaci

Itálie

Itálie se v posledních měsících potýkala s náročným úkolem – zmírňovat inflaci bez toho, aby upadla do hospodářské recese. Zatímco ostatní země eurozóny bojují s vysokou inflací, Itálii se daří udržovat nízkou cenovou hladinu a současně vykazovat příznaky ekonomického oživení. Jak se ji to daří?

Hořkosladká bilance

V bouřlivých ekonomických vodách posledních let Itálie dokázala udržet loď svého hospodářství na klidném kurzu. Ačkoli hospodářský růst výrazně zpomalil od vysokých temp let 2021 a 2022, nezastavil se. Naopak, Itálii se podařilo dospět ke křehké rovnováze, o kterou usilují mnohé centrální banky – snížit inflaci bez vyvolání recese.

Zatímco průměrná míra inflace v eurozóně v únoru dosáhla 2,6 % a v březnu se očekává její mírné zmírnění na 2,5 %, v Itálii se v březnu inflace vyšplhala jen na 1,3 %. Tento údaj představuje nárůst oproti předchozímu měsíci, avšak pomalejším tempem, než analytici předpokládali.

Meziroční míra inflace v Itálii byla v říjnu 2022 na hodnotě 11,8 %, snížila se tedy o více než 10 procentních bodů. „Inflace v Itálii by měla zůstat výrazně nižší než průměr eurozóny,“ potvrzuje ekonom Paolo Mameli.

Úsporné opatření přineslo ovoce

Za příznivým vývojem italské inflace stojí několik faktorů. Kromě zmírnění cen na straně nabídky, způsobených poklesem cen energií, sehrála klíčovou roli restriktivní měnová politika Evropské centrální banky. Zvýšené úrokové sazby odradily firmy i domácnosti od přijímání úvěrů, čímž došlo k ochlazení ekonomické aktivity a účinnému snížení inflace. Údaje Italské bankovní asociace ukazují, že celkové úvěry klesaly meziročně až o 2,7 %.

Oživení služeb a nízká nezaměstnanost

Klíčovým ukazatelem příznivého vývoje italského hospodářství je sektor služeb, který v únoru 2024 zaznamenal nejvyšší růst za osm měsíců. S tím úzce souvisí i stabilní situace na trhu práce – míra nezaměstnanosti se propadla na 16leté minimum 7,2 %. Nálada firem se zlepšuje a hospodářské subjekty pozitivně nahlížejí na investice, zaměstnanost i zisky.

Přestože se predikce na rok 2024 pohybují okolo 2% inflace, analytici očekávají, že ceny v Itálii porostou pomaleji než v ostatních zemích eurozóny. Klíčové bude sledovat dopady případného uvolnění měnové politiky ECB a vývoj světové ekonomiky. Zatím se však zdá, že Itálie nalezla rovnováhu mezi zmírňováním inflace a udržením hospodářského růstu – dokázala takřka bezbolestně přistát v turbulentní ekonomické realitě.

Zdroje info: https://www.ft.com/content/6a296a30-e5bc-47a6-be40-4b048ead5bda, https://tradingeconomics.com/italy/inflation-cpi, https://www.euronews.com/business/2024/03/30/soft-landing-for-italys-economy-why-is-inflation-lower-in-italy-than-the-rest-of-europe

Náhledové foto: Pixabay