Premiérův africký trapas: Podle opozice za ním stojí nejen podpora Izraele

Fiala v Keni

Byznysové turné premiéra Petra Fialy po Africe se tak nějak zřejmě mění ve státní dovolenou. Tedy v případě návštěvy Nigérie. Vždyť tato země naši delegaci ani nepřijala. Její oficiální oznámení pouhý den před domluvenou návštěvou hovořilo o tom, že Nigérie nedokáže zajistit odpovídající přijetí a program. Prostě klasické suché a strohé oznámení, jehož vyznění je ale ve skutečnosti zcela odlišné. Prostě Nigérie naše politiky přijmout nechce a nehodlá. V mezinárodních kruzích je odmítnutí delegace den před smluveným termínem považováno za diplomatický trapas. Divit se tomu bohužel nelze.

Striktní podpora Izraele situaci nepřidala

Premiér Petr Fiala se sice do jisté míry svou angličtinou při jednání s Benjaminem Netanjahuem ztrapnil, nicméně vyjádřil jednoznačnou podporu židovskému státu v boji s teroristy. S těmi by se vyjednávat nepochybně nemělo a hnutí Hamás by mělo být zničeno. Tato fakta jsou nám určitě jasná, nicméně nelze počítat s tím, že se k situaci bude každý stát stavět tak, že bude na naší straně. Islám má v mnoha zemích velkou podporu a africké státy nejsou výjimkou. Tady přesto Petr Fiala neudělal žádný extrémní krok vedle.

Když si šéf neuhlídá své podřízené

Jestliže ministryně obrany Jana Černochová začne svéhlavě na svých sociálních sítích halekat o tom, že bychom měli vystoupit z Organizace spojených národů, je to problém, a to velkého rázu. Toto si žádný ministr dovolit nemůže, ať už jsou jeho pohnutky jakékoli. Petr Fiala si toto bezesporu měl pohlídat a mohl být mnohem striktnější. Bohužel se tak nestalo a věc se spíše šířila v médiích, čímž vznikl mnohem globálnější skandál. Ten jsme rozhodně nepotřebovali. Lze úspěšně pochybovat o to, že o této skutečnosti Nigérijci nevěděli.

Focení se na proizraelských demonstracích

Tuto skutečnost připomněl poslanec Jaroslav Bžoch (ANO) na portálu Novinky.cz. Jestliže se naši představitelé fotografují na proizraelských demonstracích a v některých zemích spíše podporují Palestinu, je to opět nepříjemné. Návštěva takovéhoto politika by pak mohla negativně ovlivnit nálady v zemi. Ostatně ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zrušil svou plánovanou cestu do Saúdské Arábie minulý týden.Dokud se někteří naši politici budou chovat jako malé děti, půjde to i s různými obchody složitě.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.novinky.cz/clanek/stalo-se-navsteva-premiera-fialy-v-nigerii-byla-na-posledni-chvili-zrusena-40449811, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-saudove-zrusili-jednani-se-sikelou-drazdily-i-nedavne-kroky-ceskych-politiku-239322

Premiér České republiky Petr Fiala v Keni: Náhledové foto Petr Fiala/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.