Návrat tramvají na Václavské náměstí začne na jaře

Václavské náměstí

Tramvajové tratě byly po dlouhá desetiletí nedílnou součástí Václavského náměstí. Většina z nás si jej již pamatuje bez nich (tramvaje přestaly na Václavském náměstí jezdit v roce 1980), nyní se tam ale tramvaje vrátí. Stavba tratí začne již příští jaro a kompletně změní podobu celého prostoru. Kolik bude celá akce stát? A čeho všeho se na „Václaváku“ dočkáme?

Tři roky a 1,24 miliardy

Do veřejné soutěže na stavbu tramvajové trati se přihlásilo celkem šest subjektů. Všichni uchazeči nabídli, že projekt zrealizují za tři roky od začátku stavby. O vítězi, kterým se stala společnost Eurovia CS, tedy rozhodla nabídková cena. Ta bude nakonec činit přibližně 1,24 miliardy korun bez DPH. Nejdražší nabídka se od této ceny lišila o plných 250 milionů korun.

tramvaj

Foto: Pixabay

Jak bude Václavské náměstí vypadat?

Tramvajové tratě budou podle aktualizovaného návrhu umístěny po stranách horní části Václavského náměstí. Ve střední části bude promedáda. Součástí projektu je kompletní rekonstrukce chodníků i vozovky a vysázena bude nová zeleň. V souvislosti s návratem tramvají na Václavské náměstí bude rekonstruována stanice metra Muzeum a bude také zbudována podzemní nádrž na dešťovou vodu.

Další plány

Magistrát má v další fázi v plánu vystavět novou trať vedoucí z muzea kolem Hlavního nádraží, které se samo také dočká velké rekonstrukce. Automobily z Václavského náměstí zatím zcela nezmizí, jezdit se bude po tramvajové trati. Provoz bude nicméně omezen a utlumen. Rekonstrukce horní části 682 metrů dlouhého náměstí v souvislosti se stavbou tramvajové tratě navazuje na prakticky dokončenou rekonstrukci spodní části náměstí.

Zdroje informací: https://mhd86.cz/2023/11/03/stavba-tramvajove-trati-na-vaclavskem-namesti-zacne-pristi-rok/

https://www.prahajede.cz/2023/01/02/navrat-tramvaji-na-vaclavak-zacne-na-jare/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.