Čínský gigant otevírá první továrnu v Evropě

byd

Doprava osobním automobilem patří mezi nejoblíbenější a nejpohodlnější způsoby dopravy. Bezpečně vás dostane z bodu A do bodu B, aniž byste se museli dělit o svůj prostor s nechtěnými spolucestujícími. Na silnici vedle automobilů se spalovacím motorem narazíme na hybridy nebo elektromobily. Evropa se rozhodla jít zelenou cestou, tedy Green Dealem. Ten má vyřešit problém s emisemi skleníkových plynů.

Mezi nejúspěšnější společnosti patří americká Tesla Elona Muska nebo čínská BYD. Na základě informací německého tisku Frankfurter Allegmeine Sonntagszeitung se schyluje k průlomu. Podle informací by největší čínský výrobce elektromobilů BYD měl postavit svou první továrnu v Evropě. Konkrétně by se mělo jednat o Maďarsko. Tato informace stále není potvrzena oběma stranami.

Probojování do užšího žebříčku

Automobilka BYD se poprvé probojovala mezi top 10 nejprodávanějších automobilek světa. Za první pololetí zvýšila meziroční prodej nových aut o 96 procent. Celkový počet aut se zastavil na čísle 1,25 milionu, a svým počínáním tak předstihla německé giganty Mercedes-Benz i BMW. Na devátou pozici, kde se nachází Suzuki, ztrácí pouze 270 tisíc aut. Tento počin je velmi chvályhodný.

Soustředění na elektromobily

Čínská společnost loni upustila od výroby aut se spalovacím motorem. V žebříčku prodeje elektromobilů obsadila druhou příčku hned za americkou Teslou. Tesla prodala 466 tisíc elektromobilů, zatímco BYD jich prodal 352 tisíc. Určitě bude velmi zajímavé sledovat souboj těchto dvou gigantů. Pokud by se počítaly i hybridy, tak by výsledné číslo čínské automobilky bylo dvojnásobně vyšší.

V čele prodejnosti vede Toyota s 5,41 milionů prodaných aut. Na druhém místě číhá Volkswagen s 4,37 milionů aut. Tyto počty se týkají prvního pololetí letošního roku.

Námluvy s Orbánem

Na setkání a jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s prezidentem společnosti Wang Čchuan-fuem upozornily webové stránky místní vlády v Šen-čenu. Podle všeho měli diskutovat ohledně postavení továrny na území Maďarska.

Ačkoli se stále ještě neví, zda se jednalo opravdu o diskuzi ohledně postavení továrny v Evropě, tak společnost oznámila investici v Jižní Americe. 14 miliard korun se chystá.

Zdroj: https://www.reuters.com/business/autos-transportation/china-ev-maker-byd-build-first-europe-plant-hungary-fas-2023-11-04/, https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cinsky-gigant-byd-postavi-svou-prvni-evropskou-tovarnu-na-elektromobily-v-madarsku-1411440

Náhledové foto: Unsplash