Překlenovací úvěr a jeho charakteristika

Překlenovací úvěr je produkt poměrně mladý. Je nazýván též meziúvěr. U některých stavebních spořitelen je překlenovací úvěr spíše doplňkem řádného úvěru, který slouží k financování menších rekonstrukcí. U jiných bank překlenovací úvěr konkuruje hypotékám. Přečtěte si, co je překlenovací úvěr a jaké jsou jeho výhody i nevýhody.

Překlenovací úvěry

Překlenovací úvěr slouží k rychlému získání financí a k překonání doby, za kterou budete moci požádat o řádný úvěr ze stavebního spoření. Překlenovací úvěr lze získat poměrně rychle a i částky bývají vysoké. O překlenovací úvěr můžete tedy požádat v případě, pokud nesplňujete některou z podmínek, která je nutná pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření. Mezi takové podmínky patří například to, že musíte spořit minimálně dva roky, nebo je potřeba na účet vložit dostatečný procentní podíl cílové částky.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru

Chcete-li si sjednat řádný úvěr, musíte mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Pokud již máte uzavřenou smlouvu o stavebním spoření a nějaké prostředky máte naspořeny, je možnost, že získáte nižší úrokovou sazbu u překlenovacího úvěru. U úvěru ze stavebního spoření můžete kdykoli provést mimořádnou splátku, a to zcela zdarma. U překlenovacího úvěru je to však jinak. Zašlete-li mimořádnou splátku, standardně se vám připíše na spořicí účet, ale nedojde ke splacení úvěru, pouze se urychlí splnění podmínek pro přidělení řádného úvěru. Ale i tak máte možnost překlenovací úvěr předčasně buď částečně, nebo zcela splatit. Počítejte však s tím, že předčasné splacení nebude zdarma. Záleží na podmínkách jednotlivých stavebních spořitelen. Refinancování překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je také možné. Spočítat si vaše možnosti s překlenovacím úvěrem můžete díky kalkulačce.

Výhody a nevýhody překlenovacího úvěru

Výhodou je zejména to, že nemusíme ručit nemovitostí, pokud si nepůjčujete příliš vysokou částku. V případě že ručit musíte, není zpravidla nutná minimální akontace. Překlenovací úvěr je spojen s nízkými poplatky za vedení účtu a není potřeba zakládat speciální účet. Nevýhodou je, že placení měsíčních plateb úroku z celé cílové částky nesnižuje úvěr. Vyřízení překlenovacího úvěru není zdarma, ale za poplatek. Nevýhodou je také účelové použití prostředků na bytové účely.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.