Přehled státní pomoci proti zdražování: Nejde jen o úsporný tarif

peníze

Zdražování již nyní dopadá na velkou část občanů. Na podzim, kdy se očekává zdražení plynu a elektřiny se tyto problémy budou ještě zvětšovat a mezi lidmi rozšiřovat. Proto se nyní podíváme na to, jak stát bude postiženým domácnostem zdražování formou pomocí kompenzovat. Pojďme tedy na to!

Zvýšení životního a existenčního minima

Již podruhé v tomto roce bylo vládou zvýšeno životní a existenční minimum. Pro jednotlivce jsou nyní tyto částky ve výši 4620 Kč a 2980 Kč. Právě tyto parametry hrají roli při mnoha sociálních dávkách, respektive vzniku nároku na ně (či při jejich výši). V důsledku zvýšení těchto částek tak došlo k navýšení u příspěvku při pěstounské péči a příspěvku na bydlení. U dávek mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na zvláštní pomůcku došlo k navýšení limitu čerpání. Nakonec u porodného, přídavku na dítě, příspěvku na péči a doplatku na bydlení došlo k rozšíření okruhu osob, které mají na dávky nárok. Stejně tak zvýšení částek životního a existenčního minima pocítí lidé v exekuci, zvýší se totiž nezabavitelná částka.

Jednorázový příspěvek na dítě

Další vládní pomocí je jednorázová dávka 5 000 Kč, na kterou budou mít nárok domácnosti s dětmi, kterým nebude k 1. srpnu 18 let. Děti musí být narozeny do konce tohoto roku. Společný příjem rodičů nesmí dosáhnout 1 milion korun hrubého za rok.

Rodičovský příspěvek

Lidé s nižšími příjmy či ty osoby, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, můžou nyní čerpat rodičovský příspěvek rychleji než dosud. Maximální možná dávka byla 10 tisíc za měsíc, nyní je to 13 tisíc měsíčně. Nedošlo však k navýšení dávky, jen k možnému rychlejšímu čerpání.

Úsporný tarif na energie

Problémy s rostoucími cenami energií by měl alespoň do jisté míry řešit úsporný tarif. Zákon o něm již podepsal prezident, nyní je na vládě, aby nařízením tento zákon provedla. Nyní se předpokládá, že dle distribuční sazby (elektřina) a charakteru spotřeby (plyn) by měla být podpora rozdělována, přičemž snížení ceny by se mělo odehrávat již při placení záloh. Každý měsíc by tak měla domácnost pocítit úspory.

Zdroje info: https://www.mesec.cz/clanky/prehledne-jaka-statni-opatreni-vam-pomohou-zvladnout-drahotu/, https://www.e15.cz/domaci/na-zmirneni-nasledku-inflace-vlada-uvolni-az-90-miliard-pomuze-seniorum-a-rodinam-s-detmi-1389719, https://www.destnikprotidrahote.cz

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.