Energie zlevňují, nemusí to ale znamenat nižší faktury

ceny energií

Televizní zprávy i zpravodajské weby plní v poslední době informace o tom, že ceny energií na trhu klesají. Je to jistě dobrá zpráva, nemusí ale nutně znamenat, že za ně budete svým dodavatelům platit méně. Existují proto dva důvody. S tím prvním nenaděláte nic, ten druhý však do jisté míry ovlivnit můžete.

Zákeřná cena distribuce

Nedílnou součástí celkové ceny energií, která se na vás dívá z vaší faktury, je cena distribuce. Ta se nyní bude zvyšovat. Vrací se totiž staré známé poplatky za obnovitelné zdroje ve výši 599 kč za megawatthodinu. Toto navýšení může za rok činit i několik tisíc korun, především u domácností, které využívají elektřinu pro vytápění.

Energetický regulační úřad také v nejbližší době rozhodne o navýšení distribučních poplatků. Jejich zvýšení se očekává v rozmezí 20-30 procent. V reálu to bude znamenat zvýšení ze současných průměrných 1600 Kč na 1900 Kč. O několik korun se zvýší také poplatek za systémové služby. Průměrné zvýšení ceny za megawatthodinu by tak mělo činit asi 840 až 1000 Kč. Zvyšovat se budou též poplatky za distribuci plynu. Na jednu megawattthodinu by to mělo být asi 50 kč. Pokles ceny vlastního plynu však bude výrazně větší a za plyn budou domácnosti platit asi o 700 Kč méně.

energieFoto: Pixabay

Pozor na smlouvy

Většina zákazníků má u svých smluv s dodavateli energií na dobu určitou nastavené automatické prodlužování do aktuální ceny svého produktu. Podle novely energetického zákona z ledna 2022 je toto prodlužování pouze do celkové doby trvání závazku tři roky. Poté dochází k přechodu na smlouvu na dobu neurčitou. Ta však může znamenat výrazně vyšší zálohu. Je třeba si také uvědomit, že prodloužení lze odmítnout pouze do doby dvaceti dnů před začátkem platnosti obnovené smlouvy.

Pokud to zákazník nestihne a s novou smlouvou spokojen není, bude muset zkusit vyhledat jiného dodavatele a současně počítat s tím, že se jej bude týkat sankce za předčasné ukončení smlouvy. Je tak na místě zkontrolovat si i podmínky vaší smlouvy a ujasnit si co očekáváte od jejího pokračování.

Zdroje informací: https://www.kurzy.cz/zpravy/746602-kalkulator-ceny-energii-klesaji-ale-pozor-pro-mnoho-lidi-mohou-byt-presto-faktury-drazsi/

https://moneymag.cz/ekonomika/ceny-energii-klesaji-mnoho-lidi-ale-bude-mit-zalohy-jeste-vyssi.c1b0c394

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.