Podnikat a vydělat

Předčasné splacení hypotečních úvěrů

Tisíce Čechů se každoročně rozhodne pro koupi domu či bytu a zažádají o hypoteční úvěr. V současné době jsou úrokové sazby na historickém minimu a objemy hypotečních úvěrů stoupají. Důležitým faktorem při sjednávají hypotéky je doba fixace úrokové sazby. Během tohoto časového úseku se banka zavazuje, že nezmění sjednané úrokové podmínky. Mimořádná splátka nebo předčasné splacení hypotéky bez sankcí je možné až po skončení fixace. V opačném případě si banka účtuje vysoké penále.

Hypotéka ovlivní život každému, kdo se pro ni rozhodne. Splátkový kalendář, který je součástí každé úvěrové smlouvy, se musí bezpodmínečně dodržovat. Právě díky fixaci je předem jasně dané, kolik budou měsíční splátky úvěru činit. Může ale nastat situace, kdy klient chce z jakéhokoliv důvodu učinit mimořádnou splátku, nebo je dokonce  schopen hypoteční úvěr předčasně splatit. “Nadšení, že se zbaví závazku nebo přinejmenším jeho části, opadne v okamžiku, kdy mu banka naúčtuje nemalé poplatky za porušení právě onoho splátkového kalendáře,” informuje Ing. Milan Pykal ze společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.

Tato situace by se však měla změnit. Ministerstvo financí plánuje implementovat Evropskou směrnici, která je platná od února minulého roku. Ta umožňuje zemím Evropské unie zakázat sankce za předčasné splacení úvěru. Jediný přípustný poplatek, který by si mohla banka počítat, by neměl převyšovat reálné náklady související s tímto úkonem,“říká Ing. Pykal.

Návrh nového zákona nabídne majitelům hypotečních úvěrů více flexibility. Předpokládá se, že klient bude moci bezsankčně uhradit až 25 % z celkové částky úvěru na bydlení měsíc před výročním uzavřením úvěrové smlouvy. V případě rozvodu, úmrtí, dlouhodobé nemoci, invalidity nebo smrti dlužníka chce vláda umožnit, aby bylo možné ukončit celou hypotéku bez jakékoliv sankce. Plánovaný termín nabytí účinnosti zákona je v březnu 2016.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *