Před 20 lety spatřil Facebook světlo světa. Je co slavit?

facebook

V neděli 4. února jsme měli příležitost připomenout si výročí, které sice není veřejností považováno za nějak zvlášť významné, avšak pravdou je pravý opak. Spuštění sociální sítě Facebook bylo ve skutečnosti jednou z nejvýznamnějších událostí dosavadního průběhu 21. století. Způsob, jakým Facebook ovlivnil a stále ovlivňuje celou naši společnost je přitom velmi negativní. Jaký je příběh Facebooku?

Vznik fenoménu Facebook

Vše začalo na začátku února 2004, kdy čtyři studenti Harvardovy univerzity založili webové stránky, které měly za cíl umožnit studentům založit si profil a prezentovat informace o sobě. Web se stal mezi studenty velmi populární a brzy se rozšířil na další americké univerzity. Jeho autoři, mezi nimiž nechyběl ani současný šéf Facebooku Mark Zuckerberg, neustále pracovali na zlepšení webu a v září přidali to, co dělá Facebook Facebookem, tedy zeď.

Již na konci roku 2004 měl Facebook přes milion uživatelů a dále se šířil. Přibývaly také další funkce jako například možnost nahrávat fotografie. V roce 2006 se potom staly dvě události, které z Facebooku definitivně vyrobili skutečný fenomén. Nejprve přišla mobilní aplikace a posléze možnost volné registrace pro kohokoliv.

V dnešní době má Facebook téměř 4 miliardy uživatelů, Mark Zuckerberg patří k nejbohatším lidem světa a pod jeho společnost Meta spadá nejen Facebook, ale i Instagram, komunikátor WhatsApp, technologická firma Oculus a mnohé další. Spolu s úspěchem však přichází i kontroverze, a to je ještě velmi mírně řečeno.

facebook

Foto: Pixabay

Kritika Facebooku

Již před vznikem Facebooku samozřejmě existovali sociální sítě. Měli však trochu jinou podobu a mezi jejich příklady můžeme jmenovat například MySpace, nebo u nás dříve populární weby lidé.cz, nebo spolužáci.cz. Fenomenální úspěch Facebooku je poslal na smetiště dějin, současně s sebou ale přinesl změnu fungování celé společnosti. Šíření dezinformací, polarizace společnosti, psychické problémy především mladých lidí, končící v nejednom případě sebevraždou, šíření nenávistného obsahu, narušená politická soutěž… to vše jsou fenomény, které se s Facebookem pojí.

Je příznačné, že na konci ledna tohoto roku byl Mark Zuckerberg při slyšení v americkém kongresu obviněn zástupci obou politických stran z toho, že „má na rukou krev mladých lidí“ a ve stejný den vydělala na růstu ceny akcií 197 miliard dolarů, více než kterákoliv jiná společnost v historii za jediný den.

Zdroje informací: https://www.zive.cz/clanky/facebook-slavi-20-let-existence-osklivy-web-pro-studenty-se-promenil-v-globalni-fenomen-lajku-i-virtualnich-bitek/sc-3-a-197059/default.aspx

https://time.com/6656392/facebook-20th-anniversary-mark-zuckerberg-meta-legacy/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.