Pražský dopravní podnik se chystá kvůli koronaviru zdražovat

01_metro

Výrazný úbytek cestujících pocítil během koronavirové epidemie i pražský dopravní podnik. Na stole je proto otázka, jak řešit z něj plynoucí výpadek v příjmech. A není příliš překvapivé, že se v této souvislosti mluví především o zdražování jízdného. Jaké jsou nejnovější zprávy?

Ztráty budou obrovské

V důsledku restriktivních opatření v době největší intenzity epidemie a dalších sekundárních efektů (především bezprecedentní úbytek turistů) přijde Praha na příjmové stránce rozpočtu o částku v řádu miliard korun. Významnou část z toho bude činit ztráta Dopravního podniku hl. města Prahy. Vedení DPP i představitelé města proto hledají možnosti, jak tyto ztráty zmírnit.

Nejvíce se v současné době diskutuje možnost zdražení jízdného. Reálně je posuzována možnost zvýšení ceny ročního kuponu z 3650 Kč na 5500 Kč, zdražení ale může samozřejmě postihnout i další typu jízdenek a kuponů a také parkování v tzv. modrých zónách. Nutno podotknout, že roční kupon již v minulosti okolo 5 tisíc korun stál, v roce 2008 před změnou tarifů.

Mezi další opatření, která by měla tvořit finální mix, by mohlo být též zrušení studentských slev či posunutí věku, od kterého je cestování pražskou dopravou zdarma (nyní se jedná o 65 let).

01_tram

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Politická shoda?

V současné době jsou jednotlivá opatření předmětem diskusí na úrovni jednotlivých stran zastoupených v pražské magistrátní koalice. Současný návrh představil radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), podporu pro svůj návrh bude hledat u Pirátů a Spojených sil pro Prahu (TOP09 + STAN).

Tyto strany obecně podmiňují podporu návrhu intenzivními vnitřními úsporami dopravního podniku a zjednodušením výběrových řízení. Vzhledem k současné situaci lze ale očekávat, že ke zdražování od příštího roku nakonec skutečně dojde a Pražané i návštěvníci hlavního města budou muset od ledna sáhnout hlouběji do kapsy. Z politického hlediska se ale budou některé strany pravděpodobně snažit o zmírnění „nejkřiklavějšího“ zdražení ročního kuponu o 2000 Kč. Na finální podobu zdražení si tak budeme muset ještě počkat.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.