Pražské letiště je po covidových ztrátách opět v zisku

letiště

Je to již určitý evergreen, ale stojí za to si jej připomínat. Covid zasáhl velkou silou celou řadu odvětví. Jedním z těch, které jej „odnesly“ nejhůře, byly cestovní ruch a letecká doprava. Ta se nyní z krize vzpamatovává a roste překvapivě rychle, dokonce tak rychle, že se letecké společnosti a letiště často potýkají s nedostatkem personálu. Pozitivním důsledkem jsou nicméně dobré ekonomické výsledky, díky nimž se firmy mohou začít „hojit“. A platí to i pro Letiště Praha.

O letiště je zase zájem

Letiště Praha se pomalu dostává z postcovidové krize k normálu. Jak se zdá, i letos bude letiště využíváno řadou klientů, kteří odlétají na dovolenou nebo za prací. Letiště Praha v loňském roce odbavila více než 4 miliony cestujících. i když meziročně počty cestujících stouply, stále se ani zdaleka nevyrovnají počtům, které byly běžné v době bez covidu.

Ke zlepšujícím se výsledkům dopomohly v loňském roce i nové společnosti, nebo společnosti, které se vrátily a přidaly některé lety navíc. Jmenovat můžeme EgyptAir nebo Eurowings, která si dokonce udělal z Prahy jednu ze svých základen.

letiště

Foto: Pixabay

Finanční ukazatele

Výdělek za minulý rok činil nakonec 145 milionů korun, meziročně se tak provozní zisk zvýšil o plných 862 milionů korun. Kromě obnovujícího se zájmu o cestování a tím i výrazně vyššího počtu pohybů na letišti se přidaly také cargo lety.

Výrazně lepší výsledky než v roce 2020 vykázala i péče o letadla. Dceřiná společnost Českých aerolinií Czech Airlines Technics díky tomu vykázala zisk 2 miliony korun, zatímco v roce 2020 se musela potýkat se ztrátou ve výši 132 milionů korun. I ona tak v roce 2021 již svůj neúspěch obrací ve výdělek.

Nezbývá než doufat, že slibně rozjetému comebacku letecké dopravy a cestování obecně se již do cesty covid znovu nepostaví.

 Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/letiste-vaclava-havla-praha-skupina-letiste-praha-pandemie_2206101008_ula

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/letiste-po-letech-vydelalo-vloni-vykazalo-hruby-zisk-145-milionu-1390791

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.