Učitelé

Pravda o platech učitelů. Zapomeňte na nicneříkající průměry!

Platy pedagogických pracovníků jsou v poslední době skloňovány více než často, a to v souvislosti s plánovaným zvýšením. K tomu by mělo dojít od 1. ledna roku 2019. V médiích se často objevují průměry platu učitele, jež přesahují v čisté 30 000 korun. Veřejnost si pak samozřejmě myslí, že pedagogové mají dost a jejich požadavky na zvýšení platů nejsou oprávněné. Jestliže k této skupině lidí patříte také, zbystřete! 30 000 čistého a více učitelé možná berou, ale zřejmě ne u nás! My se v následujících řádcích přesně podíváme na plat konkrétního učitele.

Konkrétní příklad platu učitele

Jako modelový příklad bereme pedagoga, který pracuje ve školství již 13 let a má na sebe napsané dvě své děti. Podle tabulek tedy jeho základní plat činí 28 790 hrubého. K tomu si připočteme ještě 1000 korun příplatek za vedení třídy, který na dané škole existuje. Ne všude něco takového nezbytně musí být! Dále 360 korun za pedagogickou činnost nad rozsah. V tomto případě se jedná o suplování za kolegy, tedy přesčasy. Opět stejná poznámka. Ne vždy se musí suplování platit! Poslední složkou jsou odměny. Ty byly stanoveny na 836 korun. Odměny jsou zcela výjimečnou záležitostí. Aktuálně s nimi ovšem budeme počítat. Celková hrubá mzda tedy činila 30 986 korun.

Hurá na srážky!

K částce 30 986 korun je třeba přičíst ještě sociální pojištění za školu činící 7746 korun a zdravotní pojištění vyměřené na 2789 korun. Tím pádem se dostáváme ke zdanitelné mzdě 41 521 korun. A tady už odečítáme. Zálohu na daň 6240 korun, daň před zvýhodněním na děti 4170 korun a slevu na děti 2884 korun. Čistá mzda tedy nakonec činí 26 290.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

405 komentářů

  1. Robert Pavel Odpovědět

   Važeni,
   Myslím si, že učitelé to nemají jednoduché. Ale vzhledem k tomu, jaký mají úvazek, kolik mají v roce volna, je jejich mzda dostačující. Kolik vysokoškolsky vzdělaných lidí má úvazek 30 hodin týdně a téměř š měsíce v roce volna?
   Tak pokud mají učitelé málo, v době volna nechť využijí brigády.
   Lékaři slouží v nemocnicích, a aby si přivydělali, tak chodí na tzv melouchy na Záchrannou službu.

   1. Sam Odpovědět

    Manažeři mají volna ještě víc – totiž hraní golfu, a předstírání práce, pracovní obědy večeře atd. za šestimístné měsíční platy.

    1. ing HANA RIMSOVA Odpovědět

     Neni lepsi odpovedi nez nabidnout vam prijit a vyzkouset si povolaniucitele, zvlaste po inkluzi! Vy statecni, kdo nasi piaci kritizuje a zavidite nam prazdniny, mate jedinecnou moznost.Tak do toho! Budem jeno radi, kdyz rozsirite nase rady! Vite proc je takovy nedostatek ucitelu?
     Hana

     1. jana

      znám učitele, kteří po vyzkoušení zaměstnání na 8h denně se 4týdny dovolené vydrželi pouze rok , a hned zpět do školy,a zkuste si hledat práci v zahraničí, jako jiné profese, jestli vás tam budou chtít.tam je školství jiné, než neustálé naříkání a fňukání.jste tam služba lidem.

     2. Ing. Ludvík Andrus

      Ano , máte pravdu, není lepší odpovědi, než té Vaší. Všichni svou práci děláme dobrovolně, tak pokud je to tak strašné, můžete dělat něco jiného, a lépe placeného Zatímco v průmyslu chybí 400000 zaměstnanců, za které tu suplují hlavně Ukrajinci, tak resort státního školství nabobtnal od roku 1990 z 200000 zaměstnanců na současných 300000. Zvyšte si počet dětí ve třídách z 22 na 25, a můžete 15% učitelů pustit za lepším a jejich platy rozpustit mezi zbylé.

     3. Mahu

      Paní inženýrko,
      pokud Vaše znalosti nedosahují ani toho, že ne každý může jít učit, pak je mi líto Vašich žáků. O Vašem písemném projevu nemluvě. Učitelé nejsou jediní vysokoškolsky vzdělaní lidé v našem státě a mnoho z nich v oborech, kde se jim o 26 000,- Kč čistého může nechat zdát. Ono pak není jednodušší odpovědi, než to, že Vás nikdo nenutil jít učit. To byla, vážení učitelé, Vaše volba, Vy jste se rozhodli studovat učitelství, věnovat se pedagogické práci. Pokud Vám jde o konkrétní částku za Vámi vykonanou práci, pak si zvolte takový obor, ve kterém budete spokojeni. Každý svého štěstí strůjcem.

     4. Jenda

      Vy učitelé, kteří si stěžujete na platy, máte možnost přece přejít do jiného oboru. Je to na vás!

     5. Lenka

      V pořádku však jsme také odešli. Já a skoro všichni mladí. Vracet se nehodlame. Všechno je lepší. Hodně štěstí při učení vašich dětí vážení rodiče. Teď už je to jen vás problém vaše děti vás problém.

     6. Veronika

      Tak já práci učitele „vyzkoušela“! Asi 8 let jsem učila na učilišti odborné předměty a řeknu Vám, že lepší práci jsem v životě nedělala! Naprosto super! Krásný plat, nesutálé volno a po obědě jsem byla už doma. Víkendy, svátky, prázdniny – vegáč doma! Bohužel jsem musela tuhle práci opustit a se slzou v oku vzpomínám. Bylo to to nej v mém životě!

     7. Martin

      Když čtu ty komentáře jak jsou učitelé přeplacení, jak nic nedělají, jak je jednoduché učit tak proč furt čtu v novinách, že učitelé chybí, že učí důchodci, učí neaprobování učitelé , proč ve školách chybí učitelé muži, proč máme dost studentů učitelských oborů na VŠ ale spousta absolventů nejde učit do škol. Každá práce má své nároky, vyžaduje odbornou přípravu a studium, vyplývá z ní odpovědnost a tomu by měla odpovídat i mzda . A až bude mzda učitele zajímavá tak budeme mít problémy s dostatkem učitelů vyřešený protože budou chtít všichni učit a absoventi ze škol se všichni pohrnou nazpátek do škol aby získali výhodně placený job. Nedostatek učitelů ve školách bohužel nenahradí přistěhovalci protože s vyjímkou cizích jazyků musí být učitelem rodilý čech . Chtěl bych poprosit všechny kdo závidí učitelům jejich skvělou práci a plat aby si rychle doplnili potřebné vzdělání a vyrazili do školství vydělávat peníze . Práce je tam dost a čeká je na Vás .

     8. Marcel Vrzal

      Pamatuji ucitele kteri vzdy stali pevne na svem miste/a dostali par grosu od statu,ale naucili/ dnes se kazdy boji,.Kazdy mame svoje zamestnani a muzeme delat co chceme,treba i vyhodne lezet DOMA. Delal jsem v dole i inde ve skladech.Penez si muze kazdy vydelat tolik kolik potrebuje—Brecet umi kazdy

     9. Martin

      Vás jako učitele bych pro dítě určitě nechtěl.Stačí se podívat na vás zápis a ani ten plat si nezasloužíte…

     10. Alena

      Dnešní učitelé nemají se slovem učit a naučit mnoho společného – vzpomínám si, že když jsem uchodila před 50 lety do školy. všechno jsme se učili s paní učitelkou a doma ani rodiče pořádně nevěděli, co se ve škole právě učíme. Dnes paní učitelka přenese veškerou tíhu na rodiče – chcete mít inženýra – tak si jej každodenní dřinou doma vypěstujte, já jen oznámkuji, jak se vám to daří. Učitel byl také osobnost v civilním životě – každý jej na dálku zdravil a vážil si ho. Ne proto, že by musel, ale príotože pan učitel měl takový kredit – vědomostní, morální a společenský – většinou to byli právě učitelé, kteří organizovali volný čas dětí, aby nedělaly lumpárny. Nebyla žádná šikana – kdo vystrčil růžky a nebo byl jen náznak toho, že se neumí správně chovat, dostal nářez přímo ve škole a bylo vymalováno. Příště si to pořádně rozmyslel. Žádné linky ochrany dětí ap. nebo rodiče, kteří by žalovali učitele, že dal facku jejich výlupkovi. Nějak se nám ta demokracie ve škole nevyplácí – učitelé se bojí zakročit, dokonce rodiče se bojí vlastních dětí, aby je neudali, že dostali doma nasekáno – pro nic za nic se ale facky nikdy nedávaliy. Učitelé navíc ignorují dění na veřejnosti, dělají, že nic nevidí a nemusí tak nic řešit. A volná čas dětí – ten je nezajímá vůbec. Rodiče ať si zaplatí kroužky, sportovní vyžití ap. – vždyť jsou to přece jejich děti – nás to nemusí zajímat. Ale v tom to právě je – učitelský plat dříve zahrnoval veškerou péči o děti – učitel je měl v zorném poli ve škole i mimo ni. Teď jen slyšíme, jak chtějí stále víc peněz, protože kdo by tak těžkou práci dělal – ale že si ji dovedou pěkně zjednodušovat a po pěti hodinách zmizet ze školy jako para nad hrncem, to už neříká nikdo. Morální život je pak odrazem celé dnešní společnosti – rozvedení, někteří po léčbě alkoholismu nebo gemblerstí, někteří v exekuci žijící na ubytovně….ap. Vrátit učiteli úctu a společenské uznání – to je třeba dříve, než jim sypat peníze do kapes. Ty z nich kvalitní a obětavé UČITELE neudělají.

     11. milan bujdoš

      Pokud Víme ,tak jsme ubrečeným učitelům schválili balíček,to jest čtyřletý neboli pětilety baliček 15 procetni návýšení,tak laskavě uklidnete.

     12. Marta Písařová

      Kdyby měli učitelé makat jak jiní tak by utekli.Za rok 3,5 měsíce volna,KDO TO MA?Jak se Vám nelíbí,bežte makat do obchodu sobotry neděle,svátky a pak kritizujte

     13. Kecal

      U nás je i zedníků, instalatérů a uklízeček nedostatek. Víte, proč je jich takový nedostatek ?

     14. Tomáš

      Ta Veronika, co tvrdí, že po skvělých osmi letech uční musela do jiné práce, tak ta jiná práce, to je asi u Máry v trollí Babiškovský farmě, předpokládám….

     1. Jiří Semrád

      Tam na tom golfu se domlouvají hlavně podvody, spekulace a rozkrádačky !

     1. Jana Nováková

      Mily Pepíku,od Vás mě výrok o mně,jako o hloupé učitelce,vůbec neuráží.Soudě dle Vaší gramatiky Vám já,hloupá učitelka ,nabízím zdarma doučování pravidel česk.jazyka.Alespoň někdo v tomto státě bude chytřejší než já,hloupá učitelka.S láskou Mgr.Nováková

   2. Věra Mazáč Lukešová Odpovědět

    Milý pane, mluvit o něčem, o čem evidentně nemáte ani ponětí, jak funguje, je to od Vás velice hloupé. To, co píšete, si myslí hodně lidí okolo mě. Stejně jim to nemůžu nikdy vysvětlit, stejně jako Vám. Ale pokusím se. Úvazek 30 hodin? To jste našel kde? Obvykle pracuji i 10 hodin za den, pokud jsou akce, projekty nebo výjezdy, tak i 12. Zkuste si odučit 5 hodin za den. Mít dozor celý den, odvádět děti na oběd a z oběda do družiny. Opravit písemky, zapisovat do třídnice, psát hodnocení, dělat přípravu na další dny, tisknout, hledat nové materiály, být třídním učitelem, mluvit s rodiči, kdy Vám volají i v osm večer. Pak po celém dni zjistíte, že jste si od rána odskočil na toaletu až doma v 15 hodin, že jste nejedl, protože řešíte zranění. A prázdniny, o tom ani nemluvím, když se vedení rozhodně, že žádné nebudou, sedíte ve škole bez dětí a máte školení. Můj příklad _ školení v pěti dnech a to pá, so, ne, po, út o podzimních prázdninách. Kolik učitelů by rádo vyměnilo velké prázdniny za to, aby si nemuseli během roku brát neplacené volno, když akutně potřebují řešit soukromé problémy. Vy si můžete vzít dovolenou, kdy chcete. A kdo Vám řekl, že učitelé na brigády nechodí? Znám hodně učitelů, kteří to takto praktikují. A výplata, aby Vám přidali, nejdříve Vám strhnou vše, co jde. Jestli chcete, klidně mi oponujtete. Pokud nebudete chtít, stejně nepochopíte a budete si mluvit stále svou. Ono se lehce mluví o tom, o čem nikdo nic neví a co si nezkusil. Děkuji za pozornost.

    1. Jana Odpovědět

     To nepochopí ten, kdo nikdy nezažil… S prominutím, mě tyhle přiblblé řeči lidí, kteří ví o naší práci houby, vytáčí. Nám se nikdy nastane, že bychom si odkroutili svých 5vyuč.hodin a šli v klidu domů. Nehledě na to, kolik si právě domů práce nosíme. Neustále něco řešíme, školou v podstatě žijeme, protože naši žáci, třída.. Vše se stává součástí našeho života. Kolikrát ještě po práci ani nevyvenčím psa a už mám hovor od rodiče, který si nemohu dovolit odmítnout. Kolikrát přijdu ráno do práce s tím, že v půl druhé končím a ve dvě mám již naplánovanou např.doktorku, doučování či konečně také svůj program s ono nic. Najednou zjistím, že kolegyně onemocněla, a tak za ní supluji odpolední vyučování do půl čtvrté. Upozorňuji, že to placené nemáme a nikdo se nás neptá, zda se nám to hodí. Nehledě na to, že vedu tři kroužky, které mám taktéž zdarma. Moc bych si přála, aby existovala možnost právě lidi, kteří tyhle žvásty vypouští, nechat zažít to, co my vše musíme a jak vlastně nic neděláme a pořád jsme doma. Já svou práci miluji, dělám jí ráda, jinak bych ji ani dělat nemohla, ale tyhle řeči mě opravdu vytáčí.

    2. Jaroslav Odpovědět

     Máte pravdu, lehce se mluví o tom, o čem nic nevíte. Nejste jediná, kdo pracuje i 10 hodin denně. Nejste jediná, kdo v práci pracuje. Nejste jediná, kdo pro alespoň udržení ve svém oboru musí pracovat i doma. Nejste jediná, kdo zvedá telefon i v pozdních nočních hodinách. Nejste jediná, kdo se poprvé nají až večer doma. Nejste jediná, kdo si nemůže vzít dovolenou kdy chce, někdo jí na rozdíl od Vás musí trávit s mobilem na uchu a ntb na kolenou. Jste však vedle doktorů jediná, kdo brečí nad výší platu. Důvodem pro násobně vyšší plat má být společenská důležitost Vašeho povolání? Nebo dosažené vzdělání? Společensky důležitý je i popelář. Akademiků jsou dnes plné kýble. Nebývám demagogem, ale velikost pytle, z jakého je rozdělováno, je úměrná vzdělanosti populace a tedy i odrazem Vaší práce obecně. Ten odraz za několik posledních desetiletí notně zmatněl.

     1. jaroslav

      Naprosto s Vámi souhlasím pane Jaroslave. Moje žena učí 15 let 1 až 3 třídu a je vychechtaná. Sama
      říká že koho práce baví ten si nestěžuje. A peníze
      má na odpracovanou hodinu větší než já.. Přál bych našemu školství samé takové kantory a ne ,,Hajské“ ze známého seriálu.

     2. Marek

      Pane Jaroslav, je zajímavé že v žebříčku OECD co se týče platů učitelů je Česká republika tuším na 36 místě z 38 států. Jinak, já bych na základní škole nikdy neučil, obvzlášť v dnešní době. Nicméně je smutné, že prodavačka v Lidlu, alespoň v Praze má vyšší plat, než učitel. Pakliže nemá praxi alespoň 15 let

     3. Renáta

      To snad ani nemyslíte vážně:)) Zamyslete se prosím a více se nezmiňujte o tom, že komentujete a srovnáváte platy učitelů a lékařů a koneckonců popelářů:))

    3. Jana Švarcová Odpovědět

     Myslím, že všichni se zbytečně jitříme. Dnes máme možnost podat si přihlášku na studium některé pedagogické fakulty. Projít přijímacími zkouškami. Potom 5 let studovat a nastoupit na některé škole jako učitel. Je to poměrně jednoduchý proces a zvládne jej každý z nás. No a nyní nastane ten krásný život, kdy strávíte v práci denně pouze 5 krát 45 minut času, protože přestávky se nepočítají, to si dáte kávu a cigaretku ve sborovně. Maximálně v půl jedné jste doma. Jedinou vaši starostí bude, jak naložit s volným časem a za co utratit svou štědrou výplatu. Je to opravdu skvělý život a proto se velmi divím, proč vy všichni, kteří diskutujete, už nesedíte za katedrou. Učitele samozřejmě vyjímám, protože ti teď sedí nad katalogem některé cestovky a rozmýšlejí se , zda na Maledivy a potom na Mauricius, nebo obráceně, protože prázdniny jsou tak dlouhé. Věřte mi, vím o čem mluvím. Po 42 letech ve školství vím, o čem mluvím. Ale dělala jsem to ráda. A vzkaz všem učitelům – nikomu nic nevysvětlujte, nemá to cenu. Je to marné, je to marné,je to marné!

     1. Jaroslav

      Tak to jste na tom byla stejně, jako většina rodičů Vašich žáků. Ti co nemají tak sladký život, skutečně nepochopí, proč by měli mít učitelé násobně vyšší životní úroveň než oni.

    4. Marie Černá Odpovědět

     Nedá mi to abych neodpověděla na následující řádky. Učitel si vybral toto povolání jako poslání a k tomu musí i tak přistupovat. Jestli to chce porovnávat s platem jiných VŠ profesí tak to nelze. Já mám také VŠ vzdělání a zdaleka neberu tolik co učitelé a to mám praxi 25 let. Každé povolání má své pro a proti a odvody se platí u každého zaměstnavatele, takže proto se průměrná mzda uvádí v hrubém a ne v čistém. Marie Černá

     1. O

      18000 čistého vám přijde jako nějaký luxus? To samé má každý prodavač. A asi by stalo za to, když zde všichni tak hani, aby tedy pedagog po pisemce další hodinu až dvě ( ty 45minutove) opravoval pisemky. Vím ze u tohoto komentáře to nebylo, ale při úvazků 5×45 min denně to ani jinak nejde

    5. Hanka Odpovědět

     Vážená paní,
     chodila jsem do školy v době, kdy ještě učitel byl „Pan učitel“ a neexistovala žádná nepřímá činnost. Učitel zkrátka učil i dělal přípravu na vyučování ve škole – ve sborovně, v kabinetě. Když s ním rodiče potřebovali mluvit z očí do očí, tak ho v pracovní době našli na pracovišti (jako každou jinou profesi), což dnes nenajdou. Přípravu doma dělat můžete a taky nemusíte – nikdo Vám nedokáže, zda jste ji dělali či nikoli, na rozdíl od přípravy na pracovišti. Já jsem pracovala celý život na místě, kde jsem musela studovat všechny možné zákony, což jsem také mohla dělat doma a přesto to těmto profesím umožněno není. Takže na každého jiný metr. Dnes jsem již babička a úroveň znalostí dětí je někde jinde než za mého mládí a bohužel i jinde, než za školních let mých dětí. Kdyby učitelé pracovali celou pracovní dobu na svém pracovišti, odpadly by všechny tyto dohady.

     1. Věra Nováková

      Toto je ten nejlepší názor na daný problém, který
      jsem četla. I já chodila do školy ve stejném období jako paní Hana a dodnes si pamatuji mnoho s toho co jsme se ve škole naučili.
      Nejsem žádný genius, ale výuka byla oproti
      dnešku z mého pohledu úžasná a hlavně
      podaná takovou formou, že jsme si ji byli
      schopni zapamatovat. Dnes se zeptají při
      anketě na jakoukoliv otázku a ten kdo není
      schopen odpovědět je právě dnešní mladá
      generace. Vždy si říkám, pro Boha co je ve
      škole učí ? Tak to je asi všechno co k této
      problematice chci říct. Učitelský sbor křičí
      jenom peníze, peníze a peníze, ale to hlavní
      úroveň výuky nekomentuje nikdo. Jedna
      poznámka pro spravedlnost musí být také
      řečena a to že autorita učitele byla na velmi
      vysoké úrovni a rodiče do výchovy a způsobu
      vyučování nesměli jakkoliv zasahovat a ani
      to nedělali. Pokud by se toto vrátilo, tak ať
      učitelům přidají na platech a národ reptat
      nebude.

    6. Martin Odpovědět

     Chtěl jsem zareagovat na hloupý článek pana Roberta. Tento příspěvek to udělal za mě, lépe bych to nenapsal. Není co dodat.

    7. klerika Odpovědět

     Vážená paní, pokud máte výhrady k Vašemu zaměstnání, tak mám dojem, že v kase v Lidlu, nebo v Kauflandu berou pokladní za stejný výdělek, a máte večer čistou hlavu….tak proč to nezměnit ?

    8. Milan Odpovědět

     Milý pane, taky toto povolání vykonávám. Máte naprostou pravdu, Ovšem zapomněl jste připomenout porady, několik dnů otevřených dveří o sobotách, nábory na ZŠ po pracovní době, školení řidičů, odborná školení zpravidla také o sobotách, prezentace škol na výstavách a odborné soutěže.
     A mimochodem jak chce věřejnost, aby učili naše děti na školách odborníci, když v našem „chudém kraji“ má IT specialista cca 50 až 70 tis.kč a škola mu nabídne….A pokud jde o mě, rád bych si vyměnil ony prázdniny za klasickou dovolenou třeba v červnu nebo září. A nakonec. Dělal jsem si takovou anketu mezi svými kolegy a téměř 90 procent učitelů má druhé zaměstnání včetně mě.

     1. Drábiková Mária

      Ono je to těžké. Já jsem také proti zvedání platů učitelů. Když jsem jezdila do práce v 6 hodin, tak nejel ani jeden učitel. Jeli 7 hod45 min a škola začínala 8.10 min. Odpoledne jsem jela z práce 15 hod30min a žádný učitel, pouze v případě, že měli poradu jeden krát do měsíce. Domů jezdili 12hod 30 min a druhý stupen 14hod05 min, takže si to zpočítejte 180 min. čistého času první stupen a plat kolem 20000 Kč. A žádná domácí příprava kabelka s sebou. Když dítě omarodilo poslala učitelka 5 velkých listů papíru co se má doučit.Suplování pomalu neexistuje, doučování málokdy Nedávno jsem četla studii, že učit je schopno asi 17,5% učitelů, zbytek je vyhořelý. Mají to těžké dětem nesmí domluvit, u autobusu zavřou oči, když se tam dvě děti 12 let líbají a lezou po sobě. Mají svázané ruce už kvůli rodičům, kteří si umí dobře otevřít pusu a tak učitelé sahají po alkoholu. Na jedné straně jsem proti a na druhé straně by měli mít více pravomocí. Jenomže ono to v dnešní době nejde, protože kdo vládne světu??? PENÍZE!!!

    9. Martin Odpovědět

     To co píšete je možná pravda, ale u nás ve škole je to přesně opačně, jakékoliv prazdniny učitelé zavřou dveře a připravují se doma a platy máte krásné a jak co poserete co se stane nic, já dělám školníka za 12tis čistého a jsem ve škole 10 hodin a nikdo mi to nezaplatí a toho stresu máme daleko víc, mylsím že kdo žere moc chleba chce víc, a nerad bych rýpal, ale vysokou školou bych se raději neschovával, byla by mně haba neco takového říci.Já jako školník skončil po 4 letech a učitelé byli nafoukaní a možná tak 10% byli normálni lidi vy vůbec nevíte o čem je život.

     1. Pavla

      Martine naprosto s Vámi souhlasím. Pracuji také ve školství – účetní. Platy nepdg. prac. jsou nízké a učitelé berou za 9 měsíců práce 12 – 13 platů. Dělají z nich sociální chudinky a vůbec tomu tak není.

    10. Oldřich Turner Odpovědět

     Paní Lukešová,
     Jsem z velice početné učitelské rodiny, kde většina z nich-kantorů jsou vlastně „postižení“, protože kantořinu neberou jako povolání, ale bohužel pro ně jako poslání.
     Ale přeci jen musím v mnohém oponovat. Nejde jen o úvazek, kdy nejde o 30 hodin, ale 30x45min, zaprvé, radši nemluvte o kopírování, protože to vás degradovalo v kvalitní přípravě na hodiny a většinou jen dětem zadáváte OFL listy, mnohdy ani nevíte, co jste okopírovali. Vždy učitelé cestou na obědy odváděli i děti, dříve bývalo v třídách více dětí a nemusel mít pedagog hned k ruce asistenta. Mimochodem na školení musí mnozí z nás, dokonce si jej i musí platit, protože bez něj nemůžeme dále pracovat a provádí jej pouze soukromé subjekty.
     Vzít si dovolenou kdy chci se mi může jen zdát, mimochodem, těch učitelů si stále vážím, ale je minimum těch, kteří si ještě chodí přivydělávat…
     Pravda je taková, nikdo nikoho nenutí, aby vykonával svou profesi, když za ní nedostane řádně zaplaceno a to platí i o vás. Můžete jít pracovat na jakoukoliv pozici, kde stačí jakékoliv SŠ nebo VŠ vzdělání, na úřadech je jich (HABAKUK) dost, a uvidíte realitu 8-mi hodinové práce se 4-mi týdny ŘD za stejné peníze.
     Opravdu jste vzbudila mou pozornost 🙂 .

   3. Radka Odpovědět

    Mily Roberte, obvykle na nic nereaguji, ale tentokrat musim….fakt debilni nazor. Prominte mi ten vyraz, ale nic jineho na to nelze rici.

    1. Jiří Odpovědět

     Vaše starosti na mou hlavu. Pracuji jako projektant cca 100 hodin týdně a to za stále stejný plat 28 000 hrubého.
     Přesčasy se neplatí, ale zkuste neodevzdat včas projekt.

   4. Blanka Odpovědět

    Ve vší úctě, kde jste vyčetl, že učitel pracuje 30 hodin týdně? Učím v mateřské škole, mám standardní úvazek a denně pracuji stejně jako většina lidí 8 hodin, což týdně činí obligátních 40 hodin. A dovolená? Prázdniny se nás (ve školkách) netýkají a pracujeme i o velkých letních prázdninách. Dovolenou máme 40 dní v roce, to je pravda, ale taky existuje něco jako „nucená dovolená“, tzn. že když se stane, a je třeba vlivem epidemií chřipky najednou málo dětí ve třídách, třídy se sloučí a učitelka musí mít dovolenou, aby ji stihla za rok vybrat, ať chce, nebo nechce. Stojíte o zničeho nic neplánovanou dovolenou den, dva uprostřed týdne, kdy si Váš partner volno už zařídit nestihne a Vaše děti musí chodit do školy? (Jen tak mimochodem můj muž pracuje ve fabrice a má díky nové náborové politice a nedostatku práceschopných lidí rovněž 40 dnů volna) A ve volném čase mám jít na brigádu? Naše školka zavírá v pět, tak třeba mě vezmou brigádně někde v baru…

   5. Petr Odpovědět

    Úvazek je sice malý, ale uvědomte si, že učitel nedojde domů zpráce a nehodí nohy nahoru. Opravování písemek, příprava na další hodiny, to vše většinou učitelé dělají až doma. Pokud je učitel pečlivý, příprava na 1 vyučovací hodinu mu zabere dosti času a takových hodin má na následující den třeba 5. Ale to co učitel dělá doma už bohužel nikdo nevidí, nehledně na to, že už tak je to psychicky dosti náročná práce.

    1. Tonda Odpovědět

     Pánové a paní učitelé, nestěžujte si pořád. Vysvětlete mi jednu věc, proč za bývalého systému se povolaní učitele bralo jako poslaní a ne jako dnes zdroj bohatnutí. Předtím když dítě absolvovalo základní vzdělání tak mělo více vědomostí než dnešní středoškolák. Stačí se podívat na soutěže v TV kde mladí lidé dělají ostudu těm špatně ohodnoceným učitelům. Vědomostí jsou k pláči. Nemají znalosti dějín státu v kterém žijí, no o Americe vědí vše… Tohle je ve škole učíte??? Nelíbí se Vám, že dělník, prodavačka či zdravotní sestra mají lepší plat, vyměnte si to s nimi a uvidíte, že na peníze se musí dělat, ne vydržet svých 45 minút a jít do kabinetu na kafíčko…

     1. Petra Naštvaná

      Vážení vševědoucí,
      nevím proč spíláte za nedostatečné výsledky učitelům-všichni zde vládnete internetem, čili si nejděte RVP a zjistěte si něco o tom, kdo určuje co se bude učit a jak—-k tomu jste snad všichni KOMPETENTNÍ

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký večer,
     také mě z toho komentáře zamrazilo, leč nadávat nebudu. Omlouvám se, ale váš příspěvek jsem upravil.

   6. Ivana Křivková Odpovědět

    Učím na speciální škole. Denně mám všechny přestávky dozory, dozory na obědech, jednání s rodiči, s úřady, poradnami, formuláře, žádosti, tabulky, atd. Akce s dětmi. Třídnice (mám 3) spisy, škola online, matrika, různé vzdělávací programy. Plány. Individuálně vzdělávací plány. Plány pro žáky s poruchami chování. Podpůrná opatření a pomůcky. Přípravy na vyučování. Projekty. Články na školní web a do časopisů, atd, atd. Logopedie – 2 hodiny týdně zdarma. Doučování. Kroužky. Vyhledávání materiálů. Výroba pomůcek, např. piktogramy a jiné pomůcky pro autisty, atd. přednášky a vzdělávací akce. Samostudium.. Metodické schůzky. Jsem koordinátor ICT, dále mám na starosti všechnu ICT techniku ve škole(za 1000 Kč měsíčně): PC, programy, učebny, kabinet, interaktivní tabule, dataprojektory, čištění filtrů, tablety(35Ks), nákupy, reklamace, zařizování oprav, tiskárny, nákupy tonerů, problematika ochrany osobních údajů, licence, atd., aktualizace, instalace programů, atd. Metodická podpora a pomoc kolegům ohledně ICT. Kabinet logopedie. Nákupy pomůcek…..Vedení školního webu. To jen kousek z toho, na co jsem si vzpomněla. Pracuji pro školu od rána do večera včetně sobot a nedělí kromě toho nejnutnějšího, co musím obstarat pro rodinu a pro sebe. Na záchod se též často poprvé dostanu až odpoledne a obědvám až doma kolem půl páté. Často se mi stane, že spím i tři dny za sebou 3 hodiny, ráno vstávám v jednu, abych vše stíhala. přesto mám svou práci ráda, ovšem mrzí mě zkreslený pohled závistivců, kteří neví, co mluví, promiňte.

    1. Hugo Odpovědět

     Koukám že tam děláte všechno!!
     Asi jste SUPERMANKA pro dvoutřídní devítiletku co to dává úplně sama…žádný školník, externí ani interní IT, ředitel školy, kolegové vás haj.lové ani na chodbě nevystřídají a nebo jste aktivistická snaživka co má potřebu všechno si nabrat a nic pak nezvládat a jen remcat?? 🙁 😀 😉
     Jako to že učitelé by měli dostat přidáno o tom žádná, ale tu je to dovedeno do extrému :-/, a to mám v rodině 5 učitelů (MŠ, ZŠ, VŠ).
     Jen poznámka: to že člověk příjde z práce strhaný, je normální. Po 12 hodinách, 5-6 dní v týdnů, řešení problémů ve výrobě, by vám taky třeštila hlava…(navíc dovolená 20 dní, neplacené přesčasy atd. atd.).
     Pokud se vám nelíbí běžte dělat někam výkonnou asistentku. Jestli umíte 2-3 světové jazyky na úrovni C1-2, všichni se o vás poperou.
     A ještě jedna věc, pokladní v Lídlu Brno nástupní plat 20.800 – hrubého, po dvou letech 22.800 hrubého. Tak aby nevznikali fámy. Učitel průměrně 31. 650 Kč tak se zamyslete ;-).

   7. Marek Odpovědět

    Manželka pracuje víc než 20 let na tři směny a její plat je cca 16000 čistého maká jako horník a to půjde na důchod ve 64 letech. Tak se zamyslete .

   8. Daniela Odpovědět

    to nemyslite vazne, co pripravy , tridni schuzky, schuze a podobne? pripravy jsou denní,pohovory s rodici take, nekdy zustavame ve skole i do 21 hodin , kdyz se rodice chteji vypovidat, proste je videt , jak praci ucitele vnimate, staci si zkusit,,,

   9. Jakub Kotek Odpovědět

    Vážený pane Robert Pavel,
    Z toho co píšete je evidentní že se buď vyjadřujete k problematice o které víte příliš málo, nebo jste obyčejný troll. Budu doufat že první je pravdou. Doporučil bych Vám aby jste si o problematice práce učitelů zjistil více. Ano učitelé provozují „pouze“ 30 hod přímé pedagogické činnosti, ale zároveň jsou povinni se na tuto činnost připravit, a buďte si jist že to je za 10 hodin zbývajících do standardního úvazku, téměř nemožné. A stranou dovolené, ano učitel má nárok na 8 týdnů dovolené, ale to že na to poukazujete jako na nevýhodu nevypovídá o jejich protěžování, ale o tom že jste nikdy před třídou dětí nevystoupil, a proto nemáte ani základní představu o tom jak nesmírně psychicky náročné učení je, má-li nést výsledky. Prosím neberte toto jako útok na Vaši osobu, jen si myslím že je za tím víc než jste měl příležitost nahlédnout.

   10. Pavel Vlašim Odpovědět

    Tak to je, když každý primitiv mluví do všeho. Když víš o školství houby, tak drž hubu.

   11. Daniela Odpovědět

    Vy asi neučite. Já tedy mnohdy musím pracovat i po pracovní době, pokud chci mít například na druhý den připravenu kvalitní výuku. Zapocitejme do toho školení, semináře, přípravu pomůcek, zpracovávání agendy pro inkluzi atd. A já tedy po 20 letech praxe nemám ani tu výslednou částku na konci článku jako čistý plat.

   12. Marie Odpovědět

    Souhlasim s panem Robertem,ze ucitele dle mne jsou prelaceni.Co kdyby tak jak oni pracovali lekari?Tolik volna a placeneho nikdo nema.

   13. Pavel Odpovědět

    Vážený pane. jste zcela mimo realitu. Kde jste vzal 30 hodin týdne?! Mám vám vyjmenovat práci a povinnosti učitele mimo výuku, kterou musí dělat jak v pracovní době tak v době „volna“?! To by byl dlouhý seznam. Než se budete vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumíte, dobře to promyslete….

   14. Mirajs Odpovědět

    Chytrolíne, a přípravy na vyučování, opravy písemek , testů a další časově náročné záležitosti dělá učitel ve vyučování???? Mimo jiné musí neustále umravňovat plno rozmazlených a nevychovaných spratků rodičů, kteří na své děcka nemají čas, nebo je jim líno se jim věnovat…a za to je 26000 dost ?????

   15. milan bujdoš Odpovědět

    PLACENÉHO VOLNA MAJÍ NESKUTEČNĚ,PLAT DLE ODUČENÝCH HODIN A BASTA A NE SPĚCHAT UŽ MÁLEM VE ČTVRTEK UŽÍVAT SI NA HORY A V TÝDNU JEZDIT S DĚCKAMA PO VÝLETECH A TIM PÁDEM RVÁT PENÍZE Z NAŠICH KAPES DALŠIM DARMOŽROUTŮM.

    1. marek sova Odpovědět

     Pane Milane, když je podle Vás povolání učitele tak super, proč polovina studentek a studentů pedagogických fakult už při nástupu na fakultu vůbec nepočítá s tím, že bude pracovat ve školství, ale že VŠ diplom pro ně otevírá šanci k daleko lukrativnějším povoláním?

    2. Alena Odpovědět

     Pane Milane, proberte se, vůbec nevíte co říkáte.Jste jen plný zášti. Rodiče nezvládají doma toho jednoho potomka a já jich tam mám 30. A zeptám se, když mi ten víkend začíná dle Vás už ve čtvrtek (směšné!), také když přijdete z práce v té práci pokračujete třeba do 23 hodin a někdy i déle? Pokud ne, tak si svůj plat určitě nezasloužíte.

   16. pavel Odpovědět

    Učitelé by měli ale především učit aby si platy zasloužili.Spousta z nich učení přehrává na rodiče. Děti si to musí místo řádného výkaladu číst a učit doma sami s rodiči. Učitelé jim nakládají hromadu úkolů aniž by jim látku řádně vysvětlili.

   17. Charion Odpovědět

    Ono to není s tím volnem a úvazkem tak jednoduché. Učitel sice má jen 21 hodin úvazku týdně – ale co se už obyčejně neříká a neví – to jsou jen čistě odučené hodiny. Na každou odučenou hodinu by měla připadnout hodina domácí práce a administrace – ve výsledku občas pracuji přes osmihodinový úvazek. Opravit jednu sadu písemek trvá klidně i šest hodin. Kvalitní příprava na novou ještě neučenou hodinu může zabrat i víc.

    1. pavel Odpovědět

     Opravy úkolů, příprava na druhý den výuky,sem tam schůze ,to bylo vždy. Dnes to u mnoha učitelů neplatí.Dětem se nevysvětluje látka, sešity se opravují při hodině místo řádné výuky a učení se přehrává na rodiče.A o přípravách a výuce se u některých nedá vůbec nluvit. O kvaliitách učitele by měl rozhodovat ředitel . Kvalitní pořádně zaplatit a špatné vyhodit nebo zmenšit razantně ohodnocení.

   18. pavelhek Odpovědět

    Oprava úkolů, příprava na hodiny vám v tom vašem výčtu chybí, vy dylino! A 3 měsíce volna nemají, děti mají 3 měsíce prázdnin.

   19. Petra Odpovědět

    Jsem učitelka. Žiju sama. Abych finančně zvládla nájem bytu, běžné výdaje a zbylo mi ještě na život (a nemyslím tím válení se na gauči a sledování televize, ale aktivní trávení volného času), mám k tomu ještě druhou práci na plný úvazek (ta mi zasahuje i do víkendů, státních svátků, prázdnin a mám tam jen klasickou dovolenou, kterou často čerpám na porady, třídní schůzky apod.). Pokud mám čistě náhodou v týdnu „volné“ odpoledne a školu opouštím až po dodělání veškeré práce jako opravy písemek, přípravy na další den atd., jsem ráda když odcházím v 17. hodin. Ráno bývám ve škole už před sedmou hodinou (tj. 10 hodin v práci, jiné dny tím o moc méně času nestrávím, jenom je to jinak rozděleno v rámci dne). Když čtu zdejší komentáře, asi dělám něco špatně. Každá práce má své výhody a nevýhody a většinou mě baví obě, nestěžuju si. Jen jsem chtěla ukázat, že situace může být i jiná než se jeví na první pohled.

   20. jerry00 Odpovědět

    Moje baba učí od vejšky na gymplu. Letos je v důchodovém věku.Zapomeže na dovolenou, volno nemoc přes školní rok.Vstává před pátgou, na sedmou už musí být ve škole. Vrátí se běžně v průměru okolo čtvrté odpoledne. Sedne a opravuje písemky, připravuje další písemky dělá si přípravu do školy. Běžně tak do 22.00, To je jení běžný den. Učí MA/Fy. K tomu třídníctví, správce sbírky, laborky, exkurce, různé výmysly ministerstva a to není všechno…Takže se normálně kope do prdele jak nemá co dělat!

   21. Alena Odpovědět

    Pavle, učitelé pracují jako ostatní 8,5 hodiny denně. Existují totiž přípravy na hodiny, zapisování záznamy o dětech, k tomu porady s asistenty a když máte ve třídě autistu, dítě s poruchou pozornosti a hyperaktivitou, tak to mi věřte, že odpracujete více než ostatní.

   22. Alena Odpovědět

    Vážený pane, ač je Váš příspěvek starého data, nemohu nereagovat. Vaše představa o tom, že úvazek učitele je 30 hodin a pak má padla, je naprosto mylná. Při dnešní byrokracii a neustálých změnách – viz inkluze (pokud Vám s prominutím tato hovadina je známá, neustálá školení a projekty zaměřené na to jak vydělat škole peníze a učinit školní výuku zajímavější pro děti, které se neráčí učit ale chtěly by zadarmo maturitní zkoušku GDPR atd., atd.) Opravy písemek, příprava na výuku, žádný čas na vlastní rodinu, sám na sebe ……. Domníváte se, že bych měla jít brigádničit v průběhu těch max. 6 hodin spánku, které mi zbývají? Nechápu, že každý, kdo prošel školou jako žák, má neustále potřebu kritizovat učitele a hodnotit, zda si zaslouží zvýšení platu či nikoli.Já osobně bych si nikdy netroufla hodnotit něčí práci, když nevím pořádně co obnáší a vidím ji pouze z druhé strany. Zdá se, že veřejnost nikdy nezkousne prázdniny, ale já nemám žádné prázdniny, mám dovolenou, kterou si musím vzít v červenci a části srpna a mohu si nechat zdát o tom vzít si pár dnů volna v době, kdy např. dovolená u moře je daleko levnější než v plné sezóně atd.

   23. Radek Odpovědět

    Problémem nejsou děti, ale rodiče jako tady pan Robert. Já když vidím, co má dítě za rodiče, tak se někdy sám sebe ptám, co já vůbec po tom dítěti chci. Holt geny… Ty brigádníku! 🙂

  2. Kecal Odpovědět

   Jedna paní od nás v ulici je učitelka. Učí sice jen na ZŠ 1. stupeň, ale učí. Říkala, že s výplatou je spokojena, ale proč by si nepostěžovala, když jí to možná přinese zvýšení mzdy. Postěžovat si nestojí žádné peníze.

  3. Láďa Odpovědět

   Ty krávo, prodavačky mají tak 17000 hrubého. Jsi zjisti jak to skutečně je než začneš psát takové blbosti

  4. Petr Odpovědět

   31 000 kč hrubého? Kde jste na to přišel? Učím 16 let na zakladce, za třídnictví mám 600 kč a nic víc navíc. Můj plat je celkem max 27 000 hrubého. Naprostý výsměch za to, co všechno musíme přetrpět. Děti čím dál víc horší v chování, rodiče si myslí, že je naučíme i zavazovat tkaničky a dalo by se psát na toto téma dál a dál.

   1. Marie Novotná Odpovědět

    Co zavazovat tkaničky, to by ještě šlo, ale i utírat prdel by si rodiče představovali, že je učitelé naučí ! Největším problémem našeho školství jsou rodiče!!! Stačí sedět třikrát ročně na třídních schůzkách a říkám si, že by polovina rodičů potřebovala přes hu.u a pak by ti haranti možná fungovali. To, co si dneska ti smr.di dnes dovolí a co si dovolí rodiče, je nehorázné. Divím se, že vůbec ještě nějací učitelé ve školách jsou. Já bych to nedělala ani za dvojnásobný plat!

    1. Ladislav Odpovědět

     asi jste nepochopil, že ta paní sedí na třídních schůzkách jako rodič a ne jako učitel!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Monika Odpovědět

   Na miste by bylo,kdyby ucitele nekriceli ze chteji pridat ale volali po zmene danoveho systemu.Kazdy zamestnanec ma stejne odvody ze mzdy a po strzeni mu toho moc nezbyde.

  6. hana Odpovědět

   zajimalo by me ,kde jste na takovou hovadinu prisla mam praxi 30 let a vzivote jsem tolik na pasce nevidela ani s prescasama a praci o vikendu a za svatek

  7. Jana Nová Odpovědět

   Je třeba mít kvalitní a kvalifikované učitele a takový potřebuje odpovídající mzdu – přece jen – mají na „starost“ naše děti. Jenže málo planý – jsou placení ze státního rozpočtu. A já stále říkám, že každý má být placen dle své práce – takže pojďme se zasadit o zrušení tzv. rent /kdy někteří státem placené profese tuto profesi nevykonávají, ale ze záhadného důvodu jsou stále placeni/ a pak bude i na to přidat třeba i těm zaměstnancům placeným z rozpočtu /i učitelům/ dost velkou částku.

  8. Petr Odpovědět

   Nechme teď stranou současné učitele a podívejme se na budoucí, kteří dnes studují na fakultách. Je to tedy děs. Většinou pokud se nedostanou na nějakou prestižní, tak skončí někdy i tady. A teď tedy nechci hájit minulý režim, ale vymyšlené to měli výborně – hodně učňů, méně středoškoláků a málo vysokoškoláků a myslím, že to fungovalo. Dnes má každý vysokou školu, ale tolik „blbců“ vysokoškoláků jsem dloho neviděl. K čemu jsou sociologové, politilogové atd. Takže tady to začíná, když se jde synáček nebo dceruška uklidit na pedagogickou fakultu protože navíc nemá a tam ji buď dokončí nebo jako je obvyklé za rok je po studiu a hurá na další vejšku. Takže zavedení opět přijímaček na vysoké školy, pár asi polovinu jich zavřít, ať se národ živí rukama a ne ať učí člověk, který fakultu tak tak prolezl, měl by učit novou generaci, ale problémy má sám se sebou. O současných vysokých školách ani mluvit nebudu – jenom taková perlička na ekonomické fakultě je téma diplomové práce vliv životních prostředí na život velryb. No profesoři na vysokých školách asi taky nejsou z nejchytřejších. Uzavřu často slýchaným sloganem – kdo umí umí, kdo neumí učí.

  9. Karel Odpovědět

   Odměny – platy – by měly být podle kvality vykonávané práce. A to jak u poslanců, kteří vyrábějí jeden zmetek za druhým tak i u učitelů. Když čtvrtina středoškoláku neudělá maturitu,tak kde je chyba?

  10. hermina Odpovědět

   A kdo nutí dnes mladé si vybírat pedák?
   Za komančů to bylo jiné,nebyl výběr.
   Dnes má každý možnost se seznámit předem s podmínkami ve školství,tak může jít studovat třeba na toho IT.
   A když se mu práce pak nelíbí,je spousta volných míst,stačí mít jen bc.Oproti podmínkám ve školství za komančů se dnes mají učitelé nesrovnatelně lépe(volno i platy).

  11. Sára Odpovědět

   Jsem učitelka v Mateřské škole od roku 1981.Můj čistý plat je nyní necelých 20 500,-Nemáme stejné prázdniny jako v ZŠ.Neplatí pro nás podzimní, vánoční,pololetní,jarní ani velikonoční prázdniny.Místo přidávání peněz bychom s kolegyní přivítaly zlepšení podmínek pro praci.Snížit počty dětí ve třídách.Individuální přístup je v nacpaných třídách nemožný,plní se pouze na papíře.Když přijde dítě z rodiny do takového davu,je to pro něj šok.Každý bojuje o své místo na slunci.Děti se stávají agresivní,hlučné,nesoustředěné.Kdyby byly třídy do 16 dětí není třeba asistentů,psychologů,psychiatrů,výchovných poradců.Vidíme to dnes a denně.Je to všechno o počtech!Proto bychom viděly raději místo navyšování platů,kdyby přibylo tříd a učitelů.Kdyby nám dali i 50 000,- tak nás nemůže ta práce těšit,když se nemůžeme dětem věnovat jak bychom chtěly.

  12. Tamara Tučková Odpovědět

   Učitelé zase nemusí tahat těžké bedny. Každá práce má své + a -. Osobně, neznám jedinou prodavčku, která by měla takový plat., ba ani třeba hasiče, saniťáky, sestřičky-myslím, že jejich zodpovědnost a náročnost zaměstnání je srovnatelná s učiteli i když nemají vysokou školu. také si myslím, že učitelé mají dostačující mzdu -odpovídající jejich výkonu

  13. Askii Odpovědět

   Učitelé jsou na tom v zásadě ještě dobře. Architekti a stavební projektanti berou ještě méně než oni! Také máme VŠ a na nějakou pevně ohraničenou pracovní dobu můžeme zapomenout. Většinou se jede dokud není splněn termín 12, 14, 16 hodin denně, Zažil jsem i několik dní bez spánku. Asi také jako ostatní kolegové odejdu z oboru. Stěhuji se k jižní hranici, tak uvažuji o nějaké práci s pevnou pracovní dobou v Rakousku, protože tohle opravdu přestává dávat smysl.

  14. Anonym Odpovědět

   Bože, tohle napsal zase nějakej …., kterej neví kolik učitel vydělává.. A už vůbec neumí počítat.. Průměrný plat 26 000 čistého? A to na jaké planetě? Příplatek za vedení třídy 1000? A to na jaké škole? 😀 Bože to zas napsal…

 1. Josef Balvín Odpovědět

  Tak jsem se dozvěděl o průměrném platu. Ten kdo však psal by měl taky napsat za kolik hodin práce je ta výplata, kolik dnů volna v roce má učitel. Z mého pohledu je toto za skoro poloviční úvazek něž normální zaměstnanec a to je tedy pecka.

  1. Jana Kolomaznikova Odpovědět

   Je vidět, že vůbec nevíte co obnáší práce učitele. Učitel na průměrné střední škole pracuje 10 hodin denně. Každý si myslí, že učitel odučí 5 hodin denně a jde domů. Akorát jste zapoměli na přípravy + opravování písemek + školení ….. Jen pro předsravu učitel za rok opraví téměř 5000 písemek z jednoho předmětu.

   1. Petr Jurečka Odpovědět

    Moje kamarádka je učitelka, takže o pracovním nasazení učitelů od ní něco vím. Ti dobří opravdu stráví přípravou dost času, že je to leckdy více než běžný plný úvazek. Ale pak je řada učitelů, kteří se nijak nepředřou (a je jich hodně) a odpracují si z velké části jenom tu přímou část, nepřímá jim moc nezabere. Smutné je, že berou pak podobně jako ti dobří 🙁

    1. Holomek Odpovědět

     Ano, je rozdíl v čase stráveném navíc nad přípravou a testy atd., když člověk učí kombiaci tělocvik a estetickou výchovu oproti kombinacím např. čeština a dějepis nebo chemie a fyzika. Každopádně s vašimi haranty je to dnes tak náročná práce, že učitelé by měli brát minimálně o 10.000 Kč navrch za ty nervy. Nikdo z vás, co pořád pindáte na aprobované, vysokoškolsky vzdělané učitele, by tu práci nikdy v životě nezvládl (a možná to i sami sobě přiznáte). Ale jakmile se začne mluvit o tom, kolik bere ten „parchant“, co dal vašemu dítěti pětku z písemky a pak s vámi ani nehodlal hodinu diskutovat o tom, jestli je nahovno pedagog nebo ne, máte oči navrch hlavy a chtěli byste, aby měl div že ne základní mzdu. Ale když vybíráte, kam vaše dítě dát do první třídy, nejradši byste ho dali rovnou na oxford. To si trochu odporuje, tak se trochu proberte. Učitelé, co jsou podle vás na prd, jsou tam možná právě proto, že ostatní jdou radši do firmy než do školství, dostanou stejný peníze a ušetří si nervy a jdou domů s čistou hlavou. Možná kdyby je motivovaly aspoň ty peníze, když už rodiče a děti jsou nesnesitelný, možná by těch kvalitních na školách bylo o torchu víc. A závěrem – na těch 26.000,- čistého se učitel dopracuje tak po 5 letech práce, ale když jde čerstvý vysokoškolák do jakékoliv firmy ve větším městě, je tohle nástupní plat a za pět let má výplatu, jakou učitel bude mít v tomhle státě někdy v příštím životě. To učitelství fakt není žádná výhra…

     1. Monika

      Vážený…
      pokud označujete naše děti, které vám na 6-8 hodin denně svěřujeme, doufajíc, že v nich zanecháte nějakou kladnou stopu, jako haranty, nemáte ve školství dávno co dělat. Takových Hajských by se mělo školství urychleně zbavit, a prestiž učitelů půjde zase nahoru. Úctu svých žáků si musíte zasloužit a ne, že předpokládáte, že jaksi přijde automaticky s vaší „funkcí“. Jsem sama matka dvou dospívajících kluků, a to, co občas přinesou za „moudro“ ze školy, by neřekl ani pitomec z pomocné školy. Učitel musí UMĚT učit a ne si chodit odsedět hodiny za katedrou a látku si nastudujte doma a já vám pak vaši snahu oznámkuji. To umí každý blbec, a vy k nim evidentně patříte.

   2. Tomáš Odpovědět

    A může mi někdo upřímně napsat kolik vlastně je během roků dnů prázdnin – dovolené celkem plus ředitelské volna?Za nás se chodilo do školy i v sobotu,to už asi dneska není—Ať si uděláme obrázek o placené dovolené.Děkuji

    1. Marie Odpovědět

     Spočívala jsem, kolik mají učitelé za rok volna. Mimo letních prázdnin mají ještě 20 dnů navíc !!! Jarní,zimní,vánoční atd.

    2. Martin Kovář Odpovědět

     Je to každý rok trochu jinak, ale v průměru má učitel cca 60 dnů v roce volno (nepočítám víkendy a svátky).

  2. Jana P. Odpovědět

   Váš pohled je pohled někoho, kdo o tom nic neví. Nemáte pravdu, učitelé nepracují polovinu běžné pracovní doby. Nemůžete počítat jen přímou pedagogickou činnost – tedy výuku ve třídě. To je jen část práce.

  3. Mgr. Petr P. Odpovědět

   Učitel má osm a půl hodiny pracovní dobu. Rozdělenou na přímou a nepřímou. učitel¨
   P.s. Poloviční úvazek to není…

  4. Viktorie Nová Odpovědět

   Poloviční úvazek by to byl tehdy, kdyby učitel chodil do třídy nepřipravený tj. vzal jen učebnici a z ní žákům četl, matematik a fyzik by neměl předem spočítaný žádný příklad, učitelé by neměli připravená zadání písemných prací, namnožená tak, aby žáci měli usnadněnou práci, písemné práce by se vlastně vůbec nepsaly, protože jejich opravování by bylo nad polovičním úvazkem. Tělocvikáři by nejezdili s žáky na hory, ve školách by nebyly nástěnky, žáci by se nemohli účastnit žádných soutěží, protože by je neměl kdo připravovat, nebyly by pedagogické rady, třídní schůzky. To by bylo fajn, jen přijít do třídy, něco tam přečíst, mít klid, nemuset věci několikrát opakovat a vysvětlovat, nenapomínat nikoho za rušení, sledování mobilu atd. Nemít dozory na chodbách, v jídelnách, nemít na starosti žádnou sbírku pomůcek, neopravovat žádné písemky… To by pak byl poloviční pracovní úvazek za úžasné peníze.

   1. Jana Odpovědět

    No a neděje se to tak. Učitelé chodí nepřipravení, na dozorech a v kabinetech si stejně vyřizují své osobní záležitosti, v době, kdy se mají připravovat na vyučování žvaní s kolegy a říkají tomu týmová spolupráce. Pak si domluví s kolegou supl a odejdou si pohodlně nakoupit, někdy pošlou i žáky – to by měla být pro ně čest. Ruku na srdce – kdo jsi bez viny- hoď po mně kamenem.

  5. Pavel Odpovědět

   A co vám brání vystudovat potřebné a stát se tím bohatým učitelem? Řekl bych, že především inteligence…

   1. alena Odpovědět

    Prosím Vás neurážejte lidi, pracovala jsem ve škole a mohu říct , že se ti učitelé až tak moc nepředřou. Příprava do vyučování ? Prosím Vás ? Pokud učitel učí předmět “ matematika “ třeba 15 let tak jaká příprava ? Žákům odhrká učivo a žádná zodpovědnost jestli umí nebo neumí . Peněz mají dost. Školení – mají v pracovní dobu (neučí) né po pracovní době .

    1. Karel Odpovědět

     Milá paní Alenko, z diskuse soudím, že zatím se zde urážejí jen učitelé. Víte, vše je dáno výchovou dětí v rodině. Jaký pošlete do školy materiál, tak to z ní vyleze. Když dítě ve škole vidí, jak se k němu chová rodič, tak se ve škole chová také tak. Víte, kdysi za mých mladých let každý věděl za co dostal pohlavek a byl rád pokud to pan učitel nebo paní učitelka nepověděla rodičům. V tom případě by dostal doma naloženo mnohem víc. Bylo více úcty k učitelům. Já bych dnes neučil ani za 100.000,- Kč. Ti závistivci, kteří tady řvou o tom, že prodavačka má 17.000,- Kč asi neví o čem mluví. Víte vychovávat děti vyžaduje odpovědnost a ta se bohužel velké většině dnešní mládeže nehodí. Velkou většinu zajímá jen zábava. Celé je to v rodině. Apropó, abych nezapomněl, rodina je pevný svazek muže a ženy. Nic jiného, vše ostatní je proti přírodě.

     1. Jan

      Dobrý den.
      Pane Karle zdravím. Je to výborně napsané. Ale ještě to upřesním, učitel také řeší alkohol a drogy (podívejte se na statistiky – jsme nejhorší u mládeže v Evropě už i na ZŠ) o kterých rodič „neví“. On neví v jakém stavu chodí jeho dítě do školy. Kdyby se na středních školách včetně gymnázií zavedlla kontrola THC, tak 3/4 rádoby studentů bude pozitivních. Za to mohou také kantoři.

  6. Jan. Novák, Odpovědět

   Pane Balvíne, z toho co jste napsal je zcela evidentní o práci učitelů nic nevíte. Tak za prvé učitel nepracuje na půl úvazku má stejný úvazek jako kterýkoliv jiný zaměstnanec. Jeden rozdíl tady je, pedagog má totiž pracovní dobu složenou ze dvou složek. A to přímá výchovná práce a nepřímá výchovná práce. Přímou výchovnou práci koná na pracoviště, to je práce s dětmi. Nepřímou nemusí konat na pracovišti, to jsou opravy písemných prací, přípravy na další výuku, další písemnosti, kterých není zrovna málo. K tomu pak porady, školení, pedagogické rady atd. Takže pedagog toho leckdy odpracuje víc než běžný zaměstnanec. Pracoval jsem ve školství 36-. let, nyní jsem v důchodu, věřte, že o tom něco vím.

  7. yfanda Odpovědět

   Učitel je s dětmi 6 – 8 vyučovacích hodin denně, tedy až na desetiminutové přestávky a jednu dvacetiminutovou. Denně tedy komunikuje s téměř 200 dětmi (ve škole máme ve třídě 30 dětí na jednu třídu). Volno máme, na rozdíl od mnohých si ho ale nemůžeme vzít dle svého výběru, prostě ho máme ve chvíli, kdy jsou prázdniny. Nestěžuji si, patří to k mé práci. Pokud máte pocit, že si ho nezasloužíme, ozvěte se, rád Vás na den nechám učit, potom možná pochopíte to naše tolik záviděné volno…

  8. Marek Odpovědět

   Pane Balvín, vůbec nic o práci učitele nevíte, proto plácáte takové nesmysly. Zkuste se nejdřív podívat na tabulky státních zaměstnanců, které jsou opravdu lehce dohledatelné, samozřejmě v hrubém. Pak si zkuste získat informace, jak to ve školách funguje a pak bych vám a vám podobným doporučil zažít jeden den práce učitele. Myslím, že byste hodně změnil názor. Dělal jsem to a už bych nikdy neučil minimálně na základní škole. Obdivuji učitele na těchto školách, kteří učí ty čím dál drzejší jedince a neustále musí čelit nadávkám od některých rodičů. Ale většinou vždycky o něčem kecají ti, co o tom vůbec nic neví. Hezký večer

  1. Zuzana Odpovědět

   Co prosím, zas někdo chytrý kdo neví co všechno obnáší práce učitelů. Přípravy, samovzdelavani po nocich apod. Nemrkneme a máme přes časy na krku!!!!

     1. Matej

      A kdo si myslíte, že ty přesčasy zaplatí? Jakože učitel přijde do kanclu a řekne: Včera jsem se 3 hodiny připravoval, zaplaťte mi to. To je opravdu blbost…

     2. Jana Novotná

      To máte pravdu, je to tak jednoduché – prostě přijdu za šéfem nebo majitelem firmy a řeknu: tohle je navíc, já to dělat nebudu, leda byste mi za to zaplatili navíc. A šéf se lekne a honem zaměstnanci přidá… To snad nemyslíte vážně.

    1. Jitka Odpovědět

     Vážený pane Jiří a Vy další lidé, kteří jste se vyjadřovali k tomuto tématu,patřím mezi diskutovanou skupinu pracujících ve školství. Dlouhá léta jsem učila ve speciálním školství a v současné době pracuji na malotřídní základní škole. Ani na jedné škole jsem si nikdy nedovolila přijít na výuku nepřipravená nebo s x let vytvořenými přípravami. Jak už tu bylo několikrát zmiňováno, doba a požadavky se mění, děti taktéž vyžadují jiný přístup, metody… přibyla nám inkluze atd.
     Myslím si, že některé komentáře jsou tu zbytečně vyostřené….stejně jako učitel nemůže v plné hloubce pochopit vše, co obnáší dělnická práce, tak naopak ten, kdo si nezkusí roli učitele, nemůže soudit tuto práci. Ano, máme prázdniny, máme z pohledu veřejnosti prázdniny, ale tak už to v této profesi je a nese to třeba jiné nevýhody…. kupř. si můžeme čerpat dovolenou jen o prázdninách, protože je to během školního roku nemožné.Co se týče pracovní doby, z mých kolegů neznám nikoho, kdo by to tzv. ve dvě hodiny zabalil a šel domů. Pokud ano, jeho práce pokračuje doma tvořením příprav, vyhledáváním nových informací, vytváření pomůcek ,přibylo administrativy,atd… Někdo to tu sice nepovažuje za práci,ale nevidím jediný důvod, proč by to mělo mít jinou váhu.
     Osobně si vážím každého člověka, který poctivě a řádně pracuje a taktéž si myslím, že je spousta profesí, které by měly být lépe finančně ohodnoceny. Zajímavé je, že nejčastěji se řeší učitelé. Asi je to dáno tím, že se podílí na výchově a vzdělávání dětí a jsou více „vidět“. Já mám tuto práci velmi ráda a beru ji spíše jako poslání, ale věřte, že je to někdy hodně náročné …přibývá různých specifických problémů a stoupá i určitá agresivita ze stran rodičů…mezi lidmi všeobecně mizí pokora a úcta… umíme si spíš vynadat než si říci něco hezkého. Ale kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl….

    2. alena Odpovědět

     Všichni se musíme samovzdělávat pokud chceme vykonávat svou profesi , ale učitelé z toho dělají vědu . Pracovní doba – podívejte se dělníky na stavbách , ženy ve výrobě , prodavačky – 12 hodin a nikdo se s nimi nebaví a placení přesčasů , nenechte se vysmát .

     1. Jana

      Ano. Těch, co mají VŠ vzdělání a plat např.27 000 hrubého je mnohem více, než si myslíte. Jste učitel, že?

     2. Drábiková Mária

      Ne já měla vysokou školu a plat 9000 Kč hrubého

  2. Vratislav Odpovědět

   Milý Wane, opravdu o učitelství ne, že nevím mnoho, ale nevíš nic. Každá hodina učení představuji navíc až hodiny vedlejších činností – příprava na hodinu, příprava pomůcek, opravování, vyhledávání materiálů studium, individuální přístup k žákům, dnes známá inkluze atd… Opravdu nic nevím, tak buď raději zticha a pokorně šoupej nohama.

  3. Miroslav Odpovědět

   Moje žena se vrátila po mateřské do školky, má sedm let praxe a bere na plný úvazek v Ms Hevlinska 13 pročištění.

 2. jiří Odpovědět

  Dobrý den
  velice děkuji za pěkný článek a konkrétní čísla v něm.Mohl by také už někdo konečně zveřejnit číslo které učitelé mají na danovém přiznání?Podle tohot čísla si dokážu odvodit kolik mají plat.Neboť nikdo z učitelů přeci nepracuje 1955 hodin za rok jako lidé na 4 smennem provozu.Povídání o učitelské domácí přípravě si nechte..neboť pokud ten učitel učí již 13 rokem nemá se na co připrovavovt….Za 13 let se toho v tělocviku,češtine a matematice moc nezměnilo

  1. Martin Odpovědět

   Zkoušel jste někdy učit (a naučit!) něco třídu o 25 dětech? A jít do každé hodiny s nadšením, entuziasmem a dokázat většinu třídy strhnout k tomu, aby je téma bavilo, aby si něco odnesly? Ono to vypadá na papíře moc hezky – 5h pracovní doba, dva měsíce prázdnin. Chudák dělník ve šroubárně, že? To je naprosto neporovnatelné. Nemluvě o tom, že dělník jde po osmičce domů a nemusí nic řešit. Dobrý učitel má v hlavě stále spoustu věcí, často rodiče a jejich potřebu se ke všemu vyjádřit atp.

   1. jan Odpovědět

    Ano, a nejenom zkoušel učit. Učil jsem 26 roků na ZŠ, vím co to obnáší.Učitel je jako herec, některý umí diváky zaujmout a je oblíbený, jinému (velkému počtu učitelů) se to nepodaří. Jednoduše na to nemá vlohy. A právě tito učitelé si nejvíc naříkají na nízký plat, aby aspoň svoje neúspěchy při výuce kompenzovali tučnou odměnou.

   2. jiří Odpovědět

    pane Martine děkuji za Vaši reakci….a vrátím se ke svému příspěvku.Až mi sdělí někdo roční plat učitele a jeho fakticky odpracovane hodiny bud rád překvapen….Pokud říkáte že dobrý učitel ma v hlavcě spoustui věcí…věřte že i ten dělník ve šroubárně ma v hlavě spostu věci..třeba zda bude mít druhy den práci,zda bude materiaál atd…

    1. Martin Odpovědět

     Sorry, to je naprosto nerelevantní. Dělník to možná bude mít v hlavě, ale nemá. Minimálně to neovlivní. Učitel pracuje i v komunikaci s rodiči, a že je to kolikrát větší práce než s dětmi. Dělá domácí přípravu, i když je tam 13 let. Ty písemky se taky samy neopraví atd. atd.

     Ve finále jde hlavně o společenský přínos. A nic proti dělníkům ze šroubárny, jejich přínos společnosti je o hodně nižší, než učitelů. A přesto si kolikrát vydělají víc než oni. A možná, že jsou dělníky ve šroubárně právě proto, že narazili na špatného učitele. 😉

     1. jiří

      vážně nevím proč toto považujete za nerelevantní…zatím na mne dělate dojem povýšeneho člověka ktery si myslín že on je učitel kdo je víc?Věřte že i ten dělník ve šroubárně chce a snaží se dělat svojat práci svědomitě a dokonale…Co myslíte tím že dělník ma něco v hlavě,ale vysledek neovlivní…myslíte že přínos toho dělníka pro společnost je nižší něž Váš? To byste mě opravdu rozesmál..neboť ja take chodil do školy(už je to dlouho)moje obě děti chodili do školy(jedno už dostudovalo druhe studuje vš)a nevím o tom že by přínos učitelů pro společnost byl nějaký nadčasový…
      Nevím o tom že by se děti vyjma cca 1-3 třídy do školy těšili..že by je ucitele něčím bavili—a pokud zminujete komunikaci s rodiči,tak pak nejste učitele dětí ale rodičů…co to s tím vubec spojujete?

     2. Michal

      Mám kamaráda a kamarádku učitele,každý učí na jiné škole,jeden ZŠ a druhý SŠ a oba si lebedí,jak se dobře mají a ted jim ještě přidají.Shodnou se na jednom,že s dnešníma (jak říkají spratkama) se nesmíš mazlit.Jelikož jsou drzí až na některé jedince všichni a na vše si stěžují a řeší to stížnostmi doma,kdy pak tatínek nebo maminka přiběhnou do školy a že co si to dovolují k jejich miláčkům,tak učí stylem,písemka,zkoušení a na straně tolik je to a to a do příští hodiny se to naučíte.Mají klid a s některýma i výsledky.Takhle se dneska učí.

    2. Světla Odpovědět

     Vážený pane Jiří,
     já osobně učím již mnoho let (patřím do platové třídy s příjmem 30500 hrubého, 24 let praxe), mám dvě vysoké školy a ráda bych se dostala do stavu, který popisujete. V současné době již třetí rok po sobě mám úplně jinou skladbu předmětů než rok předchozí – tzn. při plném úvazku 11 různých předmětů, na které si musím dělat přípravy. Věřte, že je to spousta hodin zabraných po večerech, o víkendech, v době práznin, atd., pokud se chcete kvalitně připravit. Potom v takové chvíli ,,závidíte“ prodavačkám a vedoucím různých marketů, u kterých je nástupní plat 27000 u řadových a až 35000 u vedoucích zaměstnanců. Tím v žádném případě neshazuji práci v obchodě, také jsem jí několik let vykonávala. Ale tito zaměstnanci nemusí mít žádné vzdělání a domů odchází s čistou hlavou. V tom je ten velký nepoměr, který si zřejmě neuvědomujete.

   3. Jana Odpovědět

    JJ a k tomu třeba 3 děti s poruchou učení, ev. s poruchou chování nebo ADHD, díky inkluzi 2 žáky s jiným vyučovacím programem, jinými učebnicemi, učivem a pracovními listy, jiným tempem práce,s nutností individuálního přístupu, který je doporučen i u dalších i tzv. nepapírových dětí a učivo podle ŠVP zvládnout musíte u všech. Pak ve třídě potíte krev, doma vyrábíte prac. listy. V hodině se snažíte vše skloubit v jeden celek. Ono psát o něčem, co jsem nezkusil, je velmi jednoduché.

  2. Lenka Odpovědět

   Tak teď jste mě stejně jako mnozí další komentující velmi pobavil! Ano, matematika, fyzika, … se nemění, ale není to jen o přípravách! I když i ty, se za poslední desetiletí změnily! Opravdu si myslíte, že si vám dnešní žák bude 45min zapisovat výklad? Těžký omyl! S tím by vás velmi rychle poslal do … (bez pardonů, morálka dnešních žáků je také úplně někde jinde – na mnohých školách si učitelé spíše připadají jako bachaři než pedagogičtí pracovních) Příprava pracovních listů, prezentací, užívání interaktivních tabulí,… Ano, vyučování je tím nesporně zajímavější a efektivnější, ale toho času, co to učiteli zabere! A dále – Co opravování písemek, slohovek,…? Učím český a německý jazyk na střední škole. Mám celkem 7 tříd a v každé z nich píšu týdně minimálně jednu písemku nebo test/slohovku. Opravdu si myslíte, že svědomitá oprava výše zmíněného zabere 10 min? Ve třídě mám na češtinu v průměru 30 žáků, na němčinu 15… Uvědomte si, že cílem středoškolského učitele je připravit žáky k maturitě a pokud se ve školství alespoň minimálně orientujete, tak musíte vědět, že státní maturita není “dávačka”! Já osobně na denní přípravě strávím minimálně 2 hodiny

   1. jiří Odpovědět

    dobrý den a take děkuji za Vaši rekaci..Nevím zda se orientuji ve školstvý,nechci se chlubit svym vzděláním,ale pokud považujete za přípravu na výuku přípravu testů,pracovních prezentaci a td,interaktivních tabulí..ty přece používate každy rok stejně a ve stjném pořadí..Tudíž ano jednou jste ji je připravila a nyní už je jen kopirujete,neříkejte že to tak není…anbeo každy podvečer vymýšlíte nové zadaní?co ma společneho to že maturita není za davačku? s tím že se denně strávíte 2 hodiny prípravou?možná neumíte pracovat s tou interaktivní tabulí..nevím..Ale vrátím se k mému přípěvku..Pochlubte se svým ročním platem s ročními odpracovanými hodinami(klidně si do nich přidejte denně 2 hodiny)a ja Vám pak ukažu svoje jako dělník ve šroubárně
    P.S moje starší díte uspěšně složilo bc a nyní se 2 rokem snaží být jeden z těch lidí co přináší naší společnosti užitek oproti dělníků ze šroubaren

    1. andrea Odpovědět

     Proč jste tedy poslal své děti na VŠ, když dělník ve šroubárně přináší společnosti větší užitek?

     1. ivan

      co blázníte s tou šroubárnou,víte vůbec,že šrouby,tedy spojovací materiály se dnes vyrábějí roboticky a dělníci musí ovládat plně počítač.Zároveň se musí denně seznamovat s novými požadavky,musí umět číst výkresy a pod.Neporovnávejte to,co porovnat nejde

    2. Jan Odpovědět

     Dobrý den pane Jiří.
     Nechápu, když jste tak zahořklý a vysazený na učitele, že Vaše děti studují na VŠ a každý den se s učiteli setkávají. Proč jim zbytečnost učitelů pro společnost nevysvětlíte. Už mohli několik let vydělávat ve šroubárně a zatím se ponižují komunikací s těmi pro společnost nepotřebnými učiteli.

     1. Naďa

      Proč? Protože učitel má to své jisté, dělník ve šroubárně nikdy ne.

    3. Petr Odpovědět

     Nemám rád generalizování a všude je to o lidech a jejich přístupu k práci. Každý si hájí své zájmy. Osobně si více cením člověka odvádějícího kvalitní práci, třeba popeláře, před nějakým bílým límečkem, který těží jen ze styků a známosti. Ve školství jsou případy, kdy učitelé chodí po vyučování domů s „čistou hlavou“. Dovolím si tvrdit, že jich je drtivá menšina. Práci za ně nikdo jiný neudělá. Nemají kolegy na jiných směnách. I ten asistent pedagoga, pokud ho má, tam není pro něho, ale děti. Samozřejmě mu musí vše připravit samotný učitel, protože je garantem. Teď si představte, že máte ambiciózní vedení, které pro školu získá grant, či více grantů a musíte dělat přesčasy přes přesčasy…Klidně i za 4 kč na hodinu, bohužel znám takový případ. Nemůžete sdělit vedení, že do toho nejdete…Rázem se práci věnujete klidně i 12-16 hodin denně. Prázdniny? Jsou pro děti. Učitelé mají dovolenou. Stále vidíte učení tak růžově?

    4. emilka Odpovědět

     Ano. Neučíte každý rok stejné složení třídy. Takže ano, testy pokaždé upravuji podle potřeby – někdy nechám, jindy udělám nové (stejná látka, jiná třída, jiné potřeby). Stejně tak přípravy, ty je potřeba přeci dělat dětem na míru – ano, můžete použít něco již ověřeného a vyzkoušeného, ale můžete využít i jiné učebnice či materály. Reagujete na konkrétní potřeby žáků, a podle toho přípravy, testy a hodnocení vypadá. A ano, jsou učitelé, které ve 2hod ve škole již neuvidíte, a třeba stojí na starou bačkoru, ale pak jsou učitelé, které třeba v ty 2hod už neuvidíte, ale pak pracují dalších x hodin doma večer, nebo chodí do školy velmi brzy.

     1. Jiří

      Dobrý den, práce učitelů rozhodně není jednoduchá ani časově nenáročná, každopádně platy a volno máte nesrovnatelné s jinými zaměstnanci. Pracuji jako státní zaměstnanec, pracovník v přímé obslužné péči v domově pro seniory. Mám vysokoškolské vzdělání v oboru sociální práce, soustavně dále studuji, pro potřeby této práce, můj plat je i přes to, 21 110 ,- hrubého, v tom mám 3340,- osobní ohodnocení a to jsem zařazen v tabulce tak vysoko, jak na své pozici mohu. Denně v práci obstarávám přes 80 klientů, a to včetně základní hygieny, používání WC, pomůcek pro inkontinentní apod. Setkávám se při své práci denně s lidmi s duševním onemocněním, s infekčními onemocněními, pečuji o umírající staré lidi a také o těla zesnulých. Při tom všem musím vykonávat i základní výchovnou nepedagogickou činnost, která se dá přirovnat k pracovní, výtvarné a tělesné výchově na ZŠ, jen s tím rozdílem, že jsem s lidmi, kteří mají různé druhy hendikepů a omezení. 12ti hodinovou směnu musím projít s úsměvem, ačkoliv mi není zrovna do smíchu. V situacích, kdy jsou klienti zmatení, vlivem demence a nebo jiných neduhů, jsem tam, a nejen já, od toho, aby tito klienti byli klidní a cítili se bezpečně, věřte mi, že ubrečenému seniorovi trpícímu demencí se vysvětluje velmi obtížně, že se není čeho obávat, u dětí je to opravdu jednodušší. A to nesrážím, ani nijak neofrňuji nad prací učitelů. Každá práce má své, jen je každá práce ohodnocena podle toho, jak si jí daná společnost váží. K tomu mám tedy pět týdnů dovolené, kterou si můžu čerpat tehdy, kdy mi to zaměstnavatel umožní, a to tak, aby byl zajištěn provoz, za mě nikdo suplovat nemůže. A to nezmiňuji na co vše se člověk musí připravit doma, kromě svalů na další šichtu. 🙂 Hezký den.

    5. Jana P. Odpovědět

     Pane Jiří, připravovat se člověk musí na každou hodinu, učím jazyky, jednak máme co pár let úplně nové učebnice, jednak je třeba šít tu výuku konkrétním dětem na míru. Opravdu se nedá pořád jet podle stejné přípravy. To by člověk zakrněl. No a děti by učil jazyk, kterým se mluvilo v lepším případě před deseti nebo dvaceti lety. Jenže svět se pořád mění a je potřeba držet krok.

     1. Martin

      Z pana Jiřího čiší rozhořčení, že má jako vysokoškolsky vzdělaný člověk ještě méně než ti učitelé. Chápu, platy jsou u obou těchto povolání směšné.

    6. Lenka Odpovědět

     Tak v první řadě “školstvÍ” podle vzoru stavení, ale to nechme stranou…
     Cítím z Vás velkou zahořklost. Nezpochybňuji důležitost šroubů, ale pokud cítíte, že my, učitelé, bereme exkluzivní platy za nicnedělání a nemáme žádnou zodpovědnost, proč se také nestanete učitelem? Je nás žalostně málo a Vás jistě ve šroubárně hravě nahradí 😉

   2. Petr Odpovědět

    …no a výsledkem všech těch příprav, písemek, zkoušení a všeho toho ostatního běsnění je, že více než 50% studentů v celé zemi neudělalo státní maturity….kdepak jste asi udělali chybu???

    1. Jan Odpovědět

     No a jsme u toho. Když je někde chyba, tak za ni může učitel. Co takhle rodiče, rodina? Chodili na třídní schůzky? Určitě dohlédli na to, aby se vzorně doma připravoval (ani nevěděli, že nějakou matematiku má). Zodpovědný student nevypadne. Takže malinká oprava, kde udělali žáci a jejich rodiče chybu?

    2. Lenka Odpovědět

     Vidíte, a já mám úspěšnost téměř 90%! A to na SOŠ, kde časová dotace oproti gymnáziím je jen 3hod týdně! Kdybych kašlala na přípravy a dělala to tak, jak si někteří myslí – omílala stejné přípravy, dávala stejné testy, dosáhla bych sotva toho průměru. Sekala bych kouli za koulí, protože by mi bylo jedno, zda to moji studenti umí, hlavně abych měla odkroucenou hodinu! A pak bych samozřejmě byla ta nejhorší, protože jsem to dětičky nenaučila…
     Ach jo, proč nejdete učit? Nás učitelů je žalostně málo, nic podle Vás neděláme, platy máme podle vás exkluzivní, tak proč se ještě pachtíte ve šroubárně?

  3. Lenka Odpovědět

   plus oprava výše zmíněného! Jen pro představu – svědomité opravení slohových prací mi u 30členné třídy zabere 15 hodin! Na svůj plat si nestěžuji, ale fakt, že si někdo myslí, že to mám za 20 hodin týdně, mě opravdu nadzvedává!

  4. Zdenka Dočkalová Odpovědět

   No,tak Vás bych chtěla mít doma. Miluju lidi, co o učitelství ví úplně kulové, ale mají naprosto jasno. Běžte laskavě vystudovat, odučte si 13 let, a pak se prosím ozývejte k podobným článkům. Divím se, že ještě někdo reaguje na takové stupidní dotazy, ale na ten Váš jsem se musela ozvat i já. Bohužel pro Vás-ono to nějak souvisí s Vaší inteligencí.

   1. Lili Odpovědět

    Každý by si měl mít možnost jít vyzkoušet, co profese učitele obnáší, pak by možná vypadaly komentáře jinak. Dnešní doba staví proti sobě učitele / tedy školu/ a rodiče. Někdejší pozice učitele vzala za své. Demokracii si v naší společnosti každý vysvětluje po svém, ale kde jsou ty hranice. Tady se rozebírá výše platu účitelů, ale třeba se dožijeme doby, že naše děti nebude nikdo chtít učit ani za podstatně vyšší platy. . Zajímal se někdo z diskutujících, kolik absolventů pedagogických škol míří skutečně do školství?Ono to totiž není jen o penězích.

   2. Marek Odpovědět

    Dobrý den, jako třídní učitel musím říct že to není jen tak lehké jak si ostatní myslí, jsou to hodiny přípravy. Třikrát za rok třídní schůzky, různé potíže žáků, naopak pochvaly pro žáky, atd. Takže tady pane Jiří nepište to co nevíte. Děkuji

   3. Kušbaba Odpovědět

    proč stále někdo propírá platy učitelů tedy, pedagogických pracovníků ve školství, co třeba platy těch ostatních bez kterých by to prostě nefungovalo ? hospodářky, účetní, školníci, uklízečky , kdyby tito lidé nebyli tak ty školy můžete zavřít .

  5. JinM Odpovědět

   Tak jsem se dívala do své evidence pracovní doby. Mám v průměru odpracovaných 148 hodin měsíčně. Ale některá pracovní doba trvá i 12 hodin , v případě třídních schůzek, porad, školení. A to nepočítám dobu strávenou na PC doma, kdy hledám zajímavé materiály pro výuku nebo ještě tvořím pracovní listy. A k připomínce, že je můžeme opakovat pořád dokola – nemůžeme, každá třída je jiná a dobrý učitel pořád přemýšlí, jak výuku zkvalitnit a vylepšit. Takže některé materiály nemůžete znovu použít, ale musíte je zase upravit.

  6. Pavel Odpovědět

   Ano, to máte pravdu. Co se ovšem změnilo za tu dobu, je stav toho učitele. Opotřebovanost je cítit každým rokem, ale práci musí odvádět alespoň stejnou. A tu odpovědnost byste asi také nechtěl mít.

 3. Nemam Nechci Odpovědět

  No a za 6 hodinovou směnu (rozuměj 6x45min) a 2 měsíce letních prázdnin (renta) + dalších prázdnin (renta) + 20 dní dovolené jako běžný zaměstnanec je mu to málo? Btw. Započítávat (odpočítávat) do toho výpočtu oběd je blbost. Může si nosit svačinu jako zbytek pracujících.

  1. Monika Odpovědět

   6ti hodinovou směnu? 😀 vy jste vtipálek. Pokud mluvíte o ZŠ, nejen že vedete hodinu, ale přestávky trávíte na dozoru. Občas není čas ani jít na WC. Udivuje mě, že lidi soudí učitele a nic o té práci neví…..

   1. Jana P. Odpovědět

    Ano, je to naprosto frustrující, jak část veřejnosti není schopna pochopit, co práce učitele obnáší. Ale když jsem s tím začínala, pamatuju si, jak můj tatínek byl v šoku, že si nosím domů práci – spoustu práce. Všechny učebnice, učím jazyky, písemky, slohovky atd. On si taky myslel, že si sednu před třídu děcek a něco tam jen tak plácám.

  2. BT Odpovědět

   Pedagogický pracovník má 40 dní dovolené za kalendářní rok, žádné prázdniny…tu dovolenou si postupně po trochách vybírá během školních prázdnin v celém školním roce, v ostatních dnech pracuje – absolvuje školení, připravuje se na další školní rok (přípravný týden v srpnu) apod., více volna nemá. Učitel na prvním stupni je ve třídě přítomen víceméně celou dobu vyučování (občas se jde vyčůrat, v takovou chvílu žádá kolegu z vedlejší třídy, aby dohlédl na třídy obě) včetně přestávek (děti nezůstávají samy bez dozoru)…takže, do školy přichází kolem půl osmé, 5-6 vyučovacích hodin včetně přestávky je na place, pak se jde někdy naobědvat, pokud zrovna nemá dozor jídelně a pak maže na přípravy, což je třeba dělat pořádně (ve třídě jsou děti chytré, děti pomalé, děti s SPU, ADHD, PAS, PCH atd….takže pro docela slušnou část třídy musí přípravy přizpůsobovat ….pak opravit písemky, testy, pracovní listy, vyřídit nutnou administrativu (každý učitel má na starosti něco v rámci chodu školy, vyplnit papíry ohledně žáků, zapsat úkoly do e systému, vyřídit potřebné s rodiči (většinou ze svého telefonu, školní jsou tak tři a nedostupné), a celou tu dobu je ve střehu, jestli se někdo netrápí, co kdo komu udělal, jestli se něřežou, kdo potřebuje pochválit, hlídat hyperaktivní raubíře, myslet na to, aby si žádný dítě nepřipadalo odstrčený……….a mít u toho dobrou náladu, motivovat, být trpělivý a přežít….časová dotace denně tak 8-10 hodin, o výletech a jiných výjezdech nemluvě…….zodpovědnost jako blázen, protože jsou rodiče, kteří vás pošlou k soudu, když si Pepíček v nestřeženém okamžiku rozbije koleno, všichni lidi vědí, jak to máte dělat , ale sami by to nedělali, děti jdou z rodin bez základních sociálních návyků (sebeobsluha nejen na WC, zdravení, úcta, slušnost) a ještě vám všichni vyčítají, že se v práci flákáte a beret až moc peněz….fajn….odskočte si vystudovat vejšku (pět let studia, jídlo, bydlení, jízdné, studijní materiály apod. – měsíční náklady tak 10 000,-), odučte si pár lete a pak se pobavíme co a jak, jo?

 4. Michal Odpovědět

  Proč počítáte se „srážkou“ za obědy? To není srážka, to je normální platba závislá na vůli každého člověka, stejně jako když platím u pokladny za rohlíky!!!
  26200 Kč za práci 20 až 25 hodin týdně (a to ještě Vaše hodina má jen 45 minut) není špatné.

 5. Libor Odpovědět

  Radku, znáte pořekadlo „kdyby osel dovedl mlčeti, mohl by s mudrci seděti? Celé je to blábol a s těmi obědy jste tomu nasadil korunu. Je mi vás líto.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   jasně, psal jsem z vlastní zkušenosti, obědy jsou nesmysl, bylo to jen ilustrační, smazal jsem.

 6. Josef Hrstka Odpovědět

  Nedávno jeden pan učitel psal,že nemůže jít s dítětem ani na bazén,že na to nemá.Co ty lidi,co berou třeba až 15000 Kč ?

  1. Jana P. Odpovědět

   To psal dr. Herman, tuším. Už dávno není učitel. A psal o době, kdy učitelé brali tak dva tisíce, někdy začátkem devadesátých let. Akvapark si nemohl dovolit, dvě děti, žena na mateřské, předpokládám.

   1. Zdeněk B Odpovědět

    Paní Jano, pokud pan učitel Herman bral začátkem devadesátých 2000,- tak to měl dobré. Já jako stavební inženýr bral 1600,- a do akvaparku jsem taky nechodil, protože jako stavbyvedoucí jsem za ty peníze byl v létě od rána do večera v práci. Zkuste se někdy zamyslet i nad odměňováním lidí s VŠ vzděláním v jiných oborech.

  2. Miroslav Odpovědět

   Moje žena se vrátila po mateřské do školky, má sedm let praxe a bere na plný úvazek v Ms Hevlinska 13 500,kč čistého.

 7. Jaroslav Sušeň Odpovědět

  Nic proti učitelům, ale na druhou stranu pokud autor započítá cca 3 měsíce kumulovaného volna ve formě prázdnin, cca 5-6 hodinovou pracovní dobu a žádnou zodpovědnost za výsledky své práce tak to zase tak málo není. Není žádná jiná profese kde by tak moc chyběla zpětná vazba mzdového ohodnocení na kvalitu odvedené práce.

  1. jan Odpovědět

   NAPROSTÝ SOUHLAS. Za kvalitu výuky učitel neručí, ani není ohodnocen finančně. Neúspěch ve výuce odůvodní např. špatným složením žáků ve třídě

   1. Petr Odpovědět

    Tímhle zkuste argumentovat před rodiči na třídních schůzkách. Že učitel neručí za kvalitu výuky? Kde žijete?

  2. 44levap Odpovědět

   Proboha co to píšete za sr*čky. Toje opravdu rozprávka jak za komančů. Kde berete ty dny volna a prázdnin. Pracovní doba učitele je 8,5 hod/den.

 8. Surcuf Odpovědět

  …a to přijde autorovi málo?? Tvl, a teď ještě spočítejte, kolik hodin ten učitel „odpracuje“….

 9. franta Odpovědět

  Za to že mají pořád nějaké prázdniny je to až dost.Vyučovací hodina je 45.minut a kolik hodin týdně pracují se nemá cenu se ani vyjadřovat

  1. emilka Odpovědět

   Rada jediná, jděte učit taky. Učitelů je málo, takže byste si místo jistě někde našel, a těch 5 studia je taky brnkačka 😀 Mmch, po dostudování tabulky nabídnou zvýšení o 500 Kč. No, neberte to.

  2. Sam Odpovědět

   Učitelské platy jsou mizerné, Já bych za ty peníze před ty dnešní sprosté spratky a jejich rodiče si nešel ani stoupnout natož učit.

 10. Zbych Odpovědět

  počty jsou to hezké, ale rád bych to jako učitel na SŠ s 17-ti letou praxí bral. Příplatek za vedení třídy mám 400,-, za druhou třídu už jen 200,- Odměny jsem neviděl již poměrně dlouho. Mám cca 22 000 kč čistého.

   1. Jana P. Odpovědět

    To je sprosté a hloupé pořekadlo. A platilo v dobách, kdy učitele dělali vojenští vysloužilci, kteří nic jiného dělat nemohli. Ale prosím, jestli společnost chce mít takové učitele, ať se k nim nadále takto chová a za chvíli ve školách opravdu nikdo schopný nezbude, až na pár zapálených nadšenců.

   2. Zbych Odpovědět

    no a právě proto čas od času školu opustím a zařadím se mezi ty“co umí“, abych se po čase vrátil dělat to co mě baví a mohl o sobě číst takovéto žvásty…

 11. Petr Odpovědět

  Hezký příklad, já učím na střední škole 32 let, mám třídnictví, vedu sbírku a přes 25 000 čistého se dostanu zcela vyjímečně!!! Ale je to má volba…

 12. Martin Odpovědět

  Nezlobte se, ale to, co uvádíte, je docela zavádějící.
  Uvádět, že si učitel musí platit obědy a tedy má nižší čistou mzdu….to už byste tam mohl uvádět i náklady na dopravu a náklady na bydlení. A že mu zbude 10t čistého.

  Kromě toho, vybral jste si jako příklad konkrétního učitele. Někdo jiný by si mohl vybrat jiného, který má 35t čistého. Čistě pro to, že 30t čistého je průměr. Pak jistě takový existuje.

  Mnohem zajímavější data by byla práce s mediánem. Možná i karierní progres atp.

  Nejsem si jistý, že takovýhle článek učitelům a jejich, dle mého, oprávněnému nároku na zvýšení platu pomůže.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Jasně, psal jsem z vlastní zkušenosti, obědy jsou nesmysl, bylo to jen ilustrační, smazal jsem.
   Učitele s 35 000 čistého bych chtěl vidět. Maximálně vedoucí pracovníci počítám…

   1. Martin Odpovědět

    Dobře, jestliže žádný řadový učitel nemá 35t čistého, tak z jakého souboru dat se ten průměr počítá? Jsou v tom i ředitelské platy? Nebylo by pak lepší ukázat, že řadový učitel nemá šanci na 30t dosáhnout, protože ten průměr je zkreslený třeba manažerskými výplatami? (nebo já nevím čím, když říkáte, že takového neznáte)

  2. Lenka Odpovědět

   Martine, prosím, ukažte mi jednoho učitele, který má 35 000 čistého. Já jsem před důchodem, celý život jsem učila, jsem výchovná poradkyně a přes třicítku se nedostanu.

 13. Zuzana Odpovědět

  A teď si zkuste spočítat plat sociálního pracovníka se stejnou praxi působícího v sociálních službách. V Praze takový zaměstnanec/zaměstnankyně je běžně v 9. platové třídě (přestože má vzdělání na 10. pl. třídu, tak ho zaměstnavatel zařadí do třídy 9. s odůvodněním, že na 10. třídu pro něj nemá uplatnění. Pravý důvod je takový, že zaměstnavatel se snaží šetřit) Mimo Prahu je to dokonce běžně 8. platová třída, ale uvažujme pozitivně a počítejme s platem v Praze. Po 13 letech praxe mi to vychází na 20.960,- CZK. Zajímavé je, že sociální pracovnice nikdy nešly do ulic. Prostě dělají svou práci rády. A když zjistí, že se nemohou uživit, jdou do jiného oboru. Ano, chápu, vzdělání je důležité. Ale nenechat seniory umírat hlady a ve špíně, to důležité není? A každý z nás jednou zestárne a nikdy nevíme, jak dopadneme.
  Sociální pracovnice a učitelky byly dříve ženy, které podporovali jejich manželé nebo rodiny, takže ani v jednom případě neměly tyto dámy potřebu chtít vysoké platy. Holt, některé profese jsou jen pro bohaté – jako třeba sportovci – také musí hledat sponzory, aby se mohli věnovat tomu, co chtějí. My ostatní musíme jít do komerční sféry, musíme jít pomáhat svým zaměstnavatelům vytvářet zisk, ze kterého nám pak každý měsíc vyplatí mzdu, popř. odměny.

  1. Hana Odpovědět

   Zuzano, jsem jako přes kopírák, i když na jiném místě. Stejná praxe, příjem, postoje. Potvrzuji vše, co říkáte.

 14. Josef Králík Odpovědět

  Dobře. Ale uvědomuje si autor, že faktická pracovní doba učitele není těch 40 nebo 42,5 hodin týdně, ale jeho pracovní doba se rovná jeho úvazku, což je skutečná doba provedené výuky. Tato doba je cca 20 až 25 hod. týdně. Tedy pokud si dobře pamatuji. A pro případné oponenty mám radu ať se dojdou podívat do nějaké zakládky po šesté vyučovací hodině. Schválně kolik tam najdou učitelů, kteří jsou na pracovišti těch požadovaných 8 nebo 8,5 hodiny pracovní doby.
  J.K.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   u nás to tak není, ale hned dvě blízké školy mají dán povinný pobyt na pracovišti 8,5 hod.

   1. Michal Odpovědět

    Pobyt na pracovišti, to má být humor?
    Na pracovišti se pracuje, ne že se tam sedí (kafuje, klábosí, surfuje…) a čeká se, až padne konec…

  2. Martin Odpovědět

   Ale tohle je přeci jedno. Taková jsou pravidla. Já bych teda učit nechtěl ani za dvojnásobek, protože to je velmi vyčerpávající práce.
   Na jednu stranu nadáváme, že školství je k ničemu, učitelé nic neumí, natož učit, mladí se tam nehrnou a je tam jen spousta důchodců, metody Rakousko Uherska. Na druhou stranu, 25t čistého je prostě směšná mzda na to, aby člověk relativně bez starostí mohl žít. Nebo aby snad taková mzda přitahovala kvalitní lidi. Lidi, kteří se nebudou bát zavádět nové metody, budou mít odhodlání přesvědčit třeba i ředitele, že inovace ve školství jsou potřeba atp.

   Jasně, je to každého volba. Ale tady se bavíme taky o budoucnosti naší a našich dětí. Divíme se, že ztrácíme konkurenceschopnost, schopnost nově myslet atd. atd. Proč asi? Ti stávající učitelé je to nenaučí (čest výjimkám). A proč? Protože ani sami se to ve škole neučili (myslím na VŠ). Je potřeba postupně vychovat novou generaci, která nebude tolik spoutaná znalostmi jako jaká je zemědělská výroba Bulharska, a jestli jsou v bramborách soběstační.

  3. Jana P. Odpovědět

   Učitelé nemají ze zákona povinnost trávit celou pracovní dobu na pracovišti. Přesto to dnes dost škol vyžaduje. Je to vcelku hloupé a nesmyslné, když jiná povolání mají stále více home office. Ale je to tak. Spousta škol zavádí čipový systém a učitelé musí být v práci osm a půl hodiny. Na jiných školách volili cestu kompromisu, třeba cca šest a půl hodiny ve škole, dvě hodiny domácí práce.

  4. 44levap Odpovědět

   Pokud bude učitel po vyučování sedět ve třídě, moc toho už neudělá,že? On totiž pracuje v kabinetě, ve sborovně, nebo doma. A věřte nevěřte opravdu pracuje. Neodpracuje 8,5, ale více.

 15. Rostislav Odpovědět

  Jak jste přišel na to, že se u učitelů k čisté mzdě dostanu tak, že z hrubé odečtu i náklady na obědy? V tom případě proč neodečíst i náklady na snídani, svačinku, večeři… Těmito počty nakonec zjistíme, že mají chudáci čistý plat menší, než 10.000,- Kč měsíčně…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Obědy jsou samozřejmě jen ilustrativní a nelze s ními počítat. Nechal jsem se unést vlastní výplatou…

   1. Kušbaba Odpovědět

    nepřispívá náhodou na obědy FKSP, nebo jak se to dnes jinak jmenuje ? Nemáme společné stravování a proto dostávám stravenky z kterých si část hradím.

 16. Ludmila Odpovědět

  Dobrý den,
  modelový příklad Vašeho učitele je na tom ještě velmi dobře. Vysokoškolský pedagog, který je kromě výuky povinnen neustále si své vzdělání doplňovat, publikovat a angažovat se v dalších aktivitách, má čistý měsíční příjem cca 20 000, neboť je povinnen ze svého příjmu sponzorovat minimálně jednoho profesora, který je sice zaměstnám na plný pracovní úvazek, ale vzdělávací instituci navštíví jednou za semestr na pár hodin a to bez kontaktu se studentem – nebere tedy svůj plat za odvedenou práci, ale za titul, kterého kdysi dosáhl, ale k důchodu je tento přivýdělek vhodným bezpracným zdrojem finančích prostředků. A zvyšování platů? Jak je možné, že vysokoškolský pedagog není do navyšování platů učitelů zahrnut a je stále odkázán jen na schopnost či neschopnost hospodařit se svěřenými finančními prostředky svých nadřízených?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   můj modelový případ je plat učitele ZŠ. U vysokoškolských pedagogů je situace tristní, také to nechápu.

 17. pask Odpovědět

  Dělám ve školství už 10 let,takže nějaký přehled o platech mám.Je třeba si uvědomit kolik dní volna,myslím tím prázdnin atd,učitelé mají k dispozici.Říká se tomu oficialně sice studijní volno,ale ruku na srdce,kdo se na školu připravuje.Když pak přepočítáte skutečně odpracované dny v roce a mzdu za rok tak Vám vyjdou už pěkná čísla,nemluvě o dodržování osmi hodinové pracovní doby např.učitelů prvního stupně

  1. jiří Odpovědět

   Já Vám velice děkuji za Váš názor ,jak se říka z druhe strany.A velice si toho vážím.A je to přesně to co zminuji ve svem příspěvku…Ja odpracuji cca 2000 hodin za rok…prokazatelně podle docházky a mam za to nějaký plat.Pokud chceme srovnávat muj plat s učitelským pojdeě nejdříve porovnat fakticky a prokazatelně odpracovane hodiny…A jak píšete..možná se budem divit.A o přípravě na výuku se raději nechci moc zminovat..neboť vědní předměty se nezměnili od dob mých školních let..snad jen to Pluto..A ostatní ´výuka byla hodně složitá v době 89/90..když nas v ON museli za 1/2 roku přeučit vsechno to co jsem nabrali za x let…A pak v roce 93 když jsem se stali samosatnou republikou..

   1. Radka Odpovědět

    Pane Jiří,
    musím reagovat na Vaši averzi vůči nám, učitelům. Neustále se oháníte počtem odpracovaných hodin vás, dělníků, a nás, učitelů. Sice nejsem matikářka, ale tyhle počty zvládne každý. Jak píšete, za rok odpracujete cca 2 000 hodin. To my ale cca také (i když v reálu je to ještě víc). Pojďte počítat se mnou: podle zákoníku práce je týdenní pracovní doba 40 hodin, nejnižší dovolená je 4 týdny, takže to činí 160 hodin za měsíc a 1 760 hodin za rok (za 11 měsíců). Učitelé mají přímou pedagogickou činnost 21 hodin týdně, nepřímou zrovna tak, tj. celkem 42 hodin týdně. Za měsíc to tedy je 168 hodin, za rok 1 680 hodin (za 10 měsíců, protože podle zákoníku práce má pedagogický pracovník 8 týdnů dovolené). Rozdíl v odpracovaných hodinách mezi Vámi a námi je pouze 80 hodin za celý kalendářní rok. Takže měsíčně máte asi o 7 hodin víc než my, což ale v praxi tak nevypadá, protože, jak už psali mnozí učitelé přede mnou, naše domácí příprava trvá o mnoho hodin více. Máme také pravidelně porady, několikrát ročně tam jsme do večera kvůli třídním schůzkám, během maturit, které trvají dva nebo tři týdny, jsme tam také do pěti nebo šesti hodin večer.
    Takže pro představu, co vlastně dělá učitel SŠ – odučí si svůj úvazek, často supluje za nepřítomné kolegy (hodiny navíc), připravuje různé typy opakovacích zkoušek – prověrky, testy, připravuje se na další hodiny (žádná hodina není stejná – různě nadaní studenti, studenti s různým typem postižení), připravuje si prezentace, aby výuka byla zajímavější. Učím už 25 let a stále se na hodiny připravuji znovu (např. látku, kterou jsem v jedné třídě probírala před rokem si musím znovu projít, promyslet, jak to s žáky proberu, zopakuji, něco poopravit, doplnit apod.). Píšete, že se od roku 1989 skoro nic nezměnilo, ale učím společenské vědy a třeba právě v občanské nauce se toho změnilo hodně a mění se to každý rok (vznik Senátu, přímá volba prezidenta, volby, politické strany, změny zákonů, změny v Evropské unii). Jestli máme žáky připravit víc pro praktický život, nestačí jim pouze sdělit něco teoreticky a víc to neřešit. Dále učím i češtinu – i tam od roku 1989 došlo k pravopisným změnám, takže sledujeme i tato pravidla. Navíc už spoustu let se řeší státní maturita z českého jazyka, která se také dlouho měnila, než získala stávající podobu. Zkuste se zeptat svých dětí, co všechno se musely (pardon, ale píšeme Y) k maturitě naučit – tedy spíš, co všechno je nějaký učitel musel naučit, aby to zvládly a mohly jít studovat na VŠ.
    Toto vše byla jen přímá a nepřímá pedagogická činnost. Učitel je ale také třídní, takže dělá spoustu administrativní práce – absence žáka, údaje o žácích, hodnocení před uzavřením klasifikace, zapisování známek do počítače, evidence třídní knihy, komunikace s rodiči, třídní schůzky. Škola dále není jen o výuce, ale také organizujeme mimoškolní činnost, já mám např. na starost vedení školní knihovny, dělám výlety pro svoje žáky, různé soutěže, olympiády, návštěvy divadel, exkurze – to také obnáší spoustu práce – zamluvit termín, objednat dopravní prostředek, vybrat peníze od žáků, souhlas od rodičů apod.
    Učitelská profese je spíš posláním než povoláním, člověk to určitě nedělá pro peníze, ale musí ho to bavit. A když pak např. v létě vidím sousedy, kteří sedí na zahradě nad sklenkou vína a jen tak si povídají, a já vím, že mám opravovat patery písemky (tj. 5 x 30 žáků), chystat testy a najít změny v některém zákoníku, trochu vám, dělníkům, závidím. Nevím, jestli se dají po psychické stránce srovnat Vaše šrouby v hlavě s našimi problémy (neprospívající žák, nezájem rodičů, maturity). A jestli někdo píše, že máme skoro 3 měsíce prázdnin a k tomu ještě 40 dní dovolené, tak je to nesmysl, máme dovolenou stejně jako vy všichni, jen o ten 1 měsíc víc. Ve škole začínáme už poslední týden v srpnu, takže přes „letní prázdniny“ máme jen 7 týdnů, ten poslední osmý máme na další „prázdniny“ – podzimní, vánoční, velikonoční a ředitelská volna. Když nám nějaký den dovolené chybí, máme ještě pár dní studijního volna nebo si zbytek odpracujeme během různých „prázdnin“ – administrativní činností, inventarizací, aktualizací sbírek a dalšími pracemi, které jsou potřeba.
    Závěrem jen můžu napsat, že jestli nám někdo závidí naše „velké“ peníze (bez odměn, protože na to nemáme), naši „krátkou“ pracovní dobu (jen 20 hodin týdně), naši „čistou“ hlavu bez starostí a odpovědnosti (vždyť všechny děti se chtějí učit a jde jim to, rodiče je podporují a nepomlouvají učitele) a všechny naše „prázdniny“ a dovolené (už předem stanovené, nic mimo sezónu), tak ať přijde mezi nás a vyzkouší si to, rádi ho mezi sebe přijmeme.
    Pane Jiří, nevím, co Vám Vaši učitelé provedli tak špatného, že nás všechny nesnášíte, a je mi jasné, že Vás ani tímto svým komentářem nepřesvědčím. Spolu s Vámi nepřesvědčím ani spoustu dalších lidí, kteří jsou proti nám zaujatí. Ale nechcete spíše svou zášť obrátit proti některým politikům, kteří toho pro nás tolik nedělají, mají parlamentní prázdniny ještě delší než my (letos 61 dní – sami si to odhlasovali) a berou plat nejméně 3x vyšší než my. To je v pořádku?
    Vzkaz pro všechny kolegy – ať děláme, co děláme, stejně to zbytku národa nevysvětlíme. Jen my sami víme, že nám není co závidět.

    1. Petr Odpovědět

     …no a výsledkem všech těch příprav, písemek, zkoušení a všeho toho ostatního běsnění a hodin Vaší těžké práce je, že více než 50% studentů v celé zemi neudělalo státní maturity….kdepak jste asi udělali chybu???

 18. iveta Odpovědět

  Čistá mzda 26 290,- Kč u 20 hodinovém úvazku týdně (jedna vyučovací hodina 45 min) je dostatečná.

  1. Petr Odpovědět

   To je jako bych napsal: čistá mzda prodavačky 12 000 korun za to, že jen sedí v pokladně je dostatečná. Slyšíte to taky? Zní mi to, jakože vůbec nevím o čem mluvím… Tak si ještě jednou prosím přečtěte svůj příspěvek. Poté vystudujte 5 let toho „jednoduchého“ pajdáku a třeba v oboru chemie a biologie a běžte se snažit zaujmout a naučit kopu dětí, které vám budou házet klacky pod nohy jak to jen půjde. Ale protože budete velmi zapálená učitelka, budete mít radost i z těch pár dětí, které zaujmete a nebude Vám vadit dělat si přípravy dlouho do večera, opravovat písemky, poslouchat drzé rodiče žáků, plnit ŠVP atd. Třeba se za 10 let vrátite k tomuto článku a svůj příspěvek přehodnotíte.

  2. Karel Odpovědět

   Milá Ivetko, ty jsi ale pipinka. K čemu používáš hlavičku? Omlouvám se, teď jsem na to přišel, ale nepovím.

 19. Mgr.Jan Žanda Odpovědět

  Dobrý den.Mohu potvrdit.Jsem učitel s přiznanou jedenáctiletou praxí a moje čistá mzda je kolem 24 tisíc .A protože slíbeného navýšení mezd od září jsme se nedočkali a lednové slíbené je jen 10% do tarifu,já ve školství končím.,Každá jiná profese je placená lépe!

  1. Jana Odpovědět

   Vím, že práce učitele je náročná. nechtěla bych to dělat. Na druhou stranu která práce není náročná? Pracuji ve zdravotnictví již 31 let. Mám vysokou školu a jsem ve vedoucí pozici, pod sebou více než 20 lidí. Za 8,5 hodiny denně mám plat čistého 31 000kč.

   1. Jana P. Odpovědět

    Paní jmenovkyně, taky mám vysokou školu. Učím už 23 let na gymnáziu. Taky pracuju osm a půl hodiny denně, i když mnozí to nechápou. A mám 22 tisíc čistého.

    1. jana Odpovědět

     Asi nejste ve vedoucí funkci, že? Já jako řadový zaměstnanec bych měla 21 000.A určitě nemám 2 měsíce prázdnin.

  2. Ivo Odpovědět

   Na tomto příspěvku je krásně vidět, ten problém učitelů, proč jim to nikdo nepřeje. Slíbené JEN 10% do tarifu.
   Nemůžu si pomoc, ale kdyby mi přidali „jen“ 10%, tak bych takto naštvaný nebyl.

 20. milan bujdoš Odpovědět

  K platu učitelů. Jaksi jste Vážení učitelé pozapoměli,že rok má 12 měsiců a vy jste z toho přes 3 měsice doma a mate to placené,na rozdil od nás obyčejných smrtelníků ,kteří mají jenom 5 neděl dovolené.Tak co by jste CHTĚLI.Žijete z práce danovych poplatníků.

  1. Karel Odpovědět

   Milý Milane, takže hezky po ostravsku. Ty jsi ale C.P a uprostřed je Y. Hezký den a večer všem závistivcům.

 21. Silva M. Odpovědět

  A co se takhle (zejména na SŠ a VŠ) přispět všem školám tím, že se srovnáme na celoevropský průměr co se týká výše školného pro cizí státní příslušníky?
  Symbolické socialistické školné pro zahraniční studenty je v prudkém kontrastu s požadavky školství na dotace do našeho vzděl.systému.

 22. Alois Odpovědět

  Dobrý den.
  Ať jde pan učitel dělat rukama, možná bude mít v práci i klid vykoupený brzkým ranním vstávání, fyzickou námahou ( třeba v třísměnném provozu ), přísnějším pracovním režimem, jen 4 týdení dovolenou a bude placen 15 – 18 tisíci čistého ( to v lepším případě ) a oni ho ty požadavky brzo přejdou. Ať nikdo neargumentuje vysokoškolským vzděláním ( které mu stejně zaplatili dělníci ), hovořit by za něj měly výsledky jeho činnosti ( vědomosti žáků se neustále snižují ). Dále by se mu určitě nelíbil počet odpracovaných hodin za měsíc. Každá práce má své pro i proti, jen ta nenažranost lidí je rozdílná. Pan redaktor by se měl zeptat dělníků na toto téma, to by ale nebylo tak zajímavé. to je můj názor, se kterým mnozí nemusí souhlasit.
  Přeji všem hezký den A.

  1. MV66 Odpovědět

   Chtěl bych vás vidět před tabulí. Zkuste si to někdy. Většina zde slámu plácajících diskutujících by nedokázala blekotat ani 3 minuty k nějakému tématu v kuse. Schválně si to doma někdy zkuste, nahrajte si co plácáte a pak si to poslechněte.. Vsadím se, že to nedáte ani z poloviny.. HOWGH

   1. Alois Odpovědět

    Dobrý den pane Jane.
    Jenom hlupák může můj názor nazvat závistí. Za 47 let odpracovaných v různých profesích jsem vydělával vždy kolik jsem si zasloužil. Pracoval jsem ve směnných provozech ( někde i 300 hodin měsíčně, svátky, víkendy a po nocích ). Člověk, který dělá celý život jedno povolání nemá s čím srovnávat a má dojem, že to jeho povolání je nejtěžší a nejdůležitější. Zkuste si jiné profese (dnes máte hodně příležitostí – nejsou lidé na práci, ne na zaměstnání ) a on Vás ten humor přejde. Vážím si všech profesí ale nesnáším, když se někdo povyšuje nad ostatní. Jak píšete, bude se brát 10 tisíc nových kantorů, ve výrobní sféře ale chybí přes 400 000 pracovníků. Nevím, proč bych já starobní důchodce měl jít učit, ale Vy by jste mohl ještě hezkých pár let pracovat rukama .
    Přeji hezký den a držím palce, ať Vám nepraskne cévka :-).

    1. Petr Odpovědět

     …naprosto famózní a perfektní výklad a máte můj souhlas. Když už tak reptají a chtějí víc, ať si to také zkusí i jinde a až pak mohou srovnávat, ale na to jsou zase až moc vzdělaní že…
     …no a výsledkem všech těch jejich příprav, písemek, zkoušení a všeho toho ostatního běsnění je, že více než 50% studentů v celé zemi neudělalo státní maturity….kdepak asi udělali chybu???

    2. Jan Odpovědět

     Dobrý den.
     Vážený pane Alois, nejsem kantor, jsem stavební projektant, živím se celý život projektováním a mám taky důchodový věk (40 let praxe). Smích mě nepřejde jsem OSVČ, mě stát neplatí, ale nikdy by mě nenapadlo napadat učitele pro jejich plat. Ať mají kolik mají, je to Vaše závist nebo žlučovitá zahořklost, říkejte si co chcete. S tím Vaším přístupem žilka praskne nejspíš Vám.
     Přeji hezký den.

     1. Alois

      Dobrý den pane Jane.
      Já učitelům jejich plat nezávidím ( nevím, kde jste to vyčetl ). Třeba Vy osobně jste též nebyl spokojen se státním platem, vyřešil jste to po svém a nebrečel jste v médiích. V této republice není spokojena většina lidí se svými příjmy, jen hned všichni nestávkují a nevyhrožují. Dříve se říkalo: měl jsi se lépe učit a nemusel jsi celý život dřít. Doba se posunula a situace je jiná. Stejné zůstalo to, že se vždy najdou skupiny nespokojenců a remcalů. Dnes jim přidáte 5 000 a příští rok budou chít to samé, když to šlo loni, tak letos chceme opět. Je pravda, že životní vstupy jdou neustále nahoru, ale všem, nejenom inteligenci. Ano, cévka může prasknou i mě, v tomto je jediná spravedlnost na tomto světě.
      Přeji hezký den A.

 23. Marek Odpovědět

  Manipulativní článek. Mzdy se vždy uvádí v hrubém a můžeme ty odpočty a pojištění zaměstnavatele uplatnit u jakéhokoliv oboru. Pokud chcete srovnávat, tak manželka je zdravotní sestra u praktika na zkrácený 5h úvazek, tedy stejně jako učitel. Bere 13000 hrubého, benefity nula. Jsou učitelé opravdu jediní nedocenění?

 24. Jana Kolomaznikova Odpovědět

  Nejlepší hláška z komentářů: učitel nemá žádnou zodpovědnost. Chtěla bych Vás „chytrý“ vidět. Měli byste si zkusit stoupnout si před 30 dětí a za 45 minut je zkusit něco naučit a udržet při tom ve třídě klid. Miluju rodiče, kteří výchovu hází na učitele a samy rodiče dítě nenaučí ani slušně pozdravit

  1. Naďa Odpovědět

   A můžete uvést konkrétní případ vyvození osobní zodpovědnosti z nekvalitně odvedené práce učitele? V komerční sféře to chodí tak, že „výrobu“ zmetků nebo za nekvalitně odvedenou práci se vyvozují důsledky – srážky ze mzdy, snížení prémií, osobního ohodnocení, atd. Spousta učitelů argumentuje neustálým sebevzděláváním a studiem. Myslíte si, že v jiných profesích toto není? Pokud chce někdo vykonávat práci, která ho baví a chce ji vykonávat na úrovni, musí se vzdělávat až do důchodu. A hlavně, nesmí to brát, jako že dělá něco navíc, to prostě souvisí s výkonem práce. Pokud to někoho nebaví, tak ať to nedělá. A učitel také není jediný, který si práci nosí domů. Netvrdím, že by učitel neměl být dostatečně ohodnocen, ale když už budu uvažovat, že opravdu odpracuje 8h denně (!), tak ty více než 3 měsíce placeného volna mu to více než vynahradí, což u jiných profesí si můžou nechat jen zdát. A ještě jedna velice důležitá úvaha – aby se mohlo někde přidat na mzdě, musí se u někoho jiného na tu mzdu vybrat. Alespoň tak by to mělo být…Takže v reálu by si učitelé, potažmo i ostatní státní zaměstnanci, představovali realitu asi tak, že dělníkovi na šroubárně pracujícímu na 3 směny za 20tis Kč čistého se zvednou daně, aby se mohlo přidat úředníkovi, učitelovi, aj, kteří pracují 8h a méně denně, mají volné víkendy, potažmo celé léto. A pořád se budeme divit, že děti nechtějí jít na učební obory a každý chce maturitu a VŠ. Já se nedivím.

  2. František H. Odpovědět

   Z Vašeho příspěvku usuzuji, že buďto ve školství sama pracujete nebo máte ke školství jiný pozitivní vztah.
   Evidentně však máte problém s pochopením obsahu termínu zodpovědnost.
   Navíc, a to je na pováženou, máte také zásadní problémy s českým pravopisem, což však běžně zvládne průměrný maturant (viz „… samY rodiče dítě nenaučí ..“).

 25. Tereza Odpovědět

  Učím 12 let, neustále se sebevzdělávám (ráda). Po prvním loňském zvýšení platů pedagogů, jsem změnu nezaregistrovala. Zrušením pohyblivých složek jsem stále již tři poslední roky na 24 tis čistého. Odměny neznám, nemám. Přípravy dělat musím, protože učím i předměty mimo svou aprobaci. Je to náročné. Co mne velmi deptá, je že hodnotí ten kdo netuší a neví.

 26. Jan Odpovědět

  No jo, ale oni dělají 4 hodiny denně, ale vyučovací, tedy
  tři hodiny, oproti dělníkům, kteří dělají 8 až 8,5 hodiny a v roce, po odečtení 4 týdnů dovolené 11 měsíců a učitelé, po odečtení všech prázdnin necelých 9 měsíců. Tedy celkem cca tak 1/5 doby v roce, oproti jiným zaměstnancům. Tedy nehorázně vysoké platy a to se jim zdá ještě málo.

 27. Tereza Odpovědět

  Pro další představu… SŠ, dvě spojené třídy v pátek v sedmi vyučovacích hodinách zopakovat, prozkoušet, naučit 14 vyučovacích hodin. Udržet a získat si pozornost žáků… bez nadšení by to nešlo. Studijní výsledky žáků, docházka a získání výučního listu je však větší zpětná vazba než ten plat.

 28. Radka Odpovědět

  Mě tedy nepřestává fascinovat, kolik lidí si myslí, že pracovní doba učitele je 20-25 hodin. To je přece jen přímá pedagogická činnost! A co ta nepřímá? Učím více jak 12 let, mojí aprobací jsou jazyky. Zažitá představa, že učíme podle stále stejných příprav je zcela mimo mísu. Je neuvěřitelné, kolik truhlíků o tom ví kulové a mají stále potřebu se k něčemu vyjadřovat. Trávím prací spoustu času i doma. Ano, někdy jdu v půl druhé domů, jindy pracuji doma třeba celý víkend, rozhodně, pokud se to sečte, pracují víc jak 8 hodin denně. Pracovala jsem dříve i v soukromém sektoru, kde jsem vyučovala jazyky ve firmách a ty peníze tam jsou 3x vyšší. Ale já zkrátka ráda učím děti, baví mě to, vymýšlím neustále něco nového a nechci odcházet. Děti mají rády mě a já zase je. Žiji svou prací. Přesto je pro mě velice ponižující, že při svém vzdělání, praxi a nasazení beru méně než paní prodavačka v supermarketu.

  1. Pavel Odpovědět

   Nesmíte hlavně věřit, že plat prodavačky na bilbordu je ten, který dostane!!! Oficiální pracovní doba 7 hodin, realita minimálně 9, práce o víkendech a peníze mizerné.
   A že by měli čas na kávu jsem si nevšiml. Běhají od jedné práce k druhé a na kase, než zaplatíte kartou, přikusují suchý rohlík. Jen nesmíte všemu věřit a buďte spokojená na svém místě

  2. Ivo Odpovědět

   Prodavačka v supermarketu? Žádné klabosení, žádné kafe, jen práce. Zákaz mít u sebe mobilní telefon. Přijdete do práce, převléknete se a jakmile nastoupíte na prodejní plochu, tak se počítá počátek práce. Konec práce odchod z prodejní plochy, jak dlouho budete v šatně je vaše věc, už to není placené. Přestávky jen minimum dle zákona. Když to máte ve školství v průměru více jak 8hod, tak proč si taháte práci domů? To je běžná pracovní doba. Tak proč si to neodpracujete ve škole a jděte o půl druhé domů. Nebo si myslíte, že nikdo jiný není v práci déle, o víkendech?

 29. Ucitel Odpovědět

  Rozhodne doporucuji zkusit si realitu v byznysu. Mozna o tri tisice cisteho vice. Hromada prescasu. Velmi casto ignorovani potreb dovolene. A castokrat tezka hlava z porad, ktere jsou jako tridni schuzky. Jenze klidne i vicekrat za tyden. Za nizsi vykon postih, castokrat obava z vyhozeni. Ano. Doporucuji vsem ucitelum si vyzkouset vlastni byznys a nebo nejake korporace. Jako ucitel jsem nevedel co s volnym casem. Z tridnich schuzek jsem hlavu nemel. Ano, mel jsem o neco horsi auto nez dnes, levnejsi obleceni. Ale cistou hlavu, protoze dynamika ve skolstvi se blizi absolutni nule.

 30. Petr Odpovědět

  Laskavě si uvědomte, kolik hodin za měsíc odučí každý učitel bez výjimky. Rozhodně to není 150 ani 170 hodin za měsíc, které musí tvrdě odpracovat obyčejný zaměstnanec dělník v provozu (např.strojní zámečník,obráběč,mechanik apod.profese) a přitom má ve výsledku maximálně 25000,-Kč čistého. To se Vám zdá být normální, aby učitel bral o tolik víc za míň hodin a dělník dřel jak mezek a přitom šel po žebrotě? Nestydíte se? To nemůže dopadnout jinak než občanskou válkou.

   1. Petr Odpovědět

    ….zkuste si dělnickou profesi v praxi a arogance Vás přejde….
    …výsledkem všech těch Vašich příprav, písemek, zkoušení a všeho toho ostatního běsnění je, že více než 50% studentů v celé zemi neudělalo státní maturity….kdepak asi udělali kantoři chybu???

 31. PetrF Odpovědět

  Kdo nezkusil, nepochopí jak je to náročná práce. Děti zlobí, drze, znuděně zívají celou hodinu, nehodí do školy, rodiče vyhrožují, smskují po večerech a o víkendech do toho vyplňovat tabulky pro ministerstvo, samé hodnocení, papíry…

 32. Lada Odpovědět

  Inteligentní člověk nemá takovéto přiblblé připomínky o učitelích, jsou to většinou závistiví lidé, kteří vidí jen volno a okolnosti ne. Ve školách chybí učitelé, neb mladí vystudují, zkusí pár měsíců,roků, zjistí co to obnáší a jdou pracovat do firem. Kde pracují sice více hodin, ale ne každodenní stres a zodpovědnost. O speciálním školství ani nemluvím. Většinou to ocení rodiče těchto postižených děti.

  1. Petr Odpovědět

   …bohužel ne každý může učit…a ten, kdo skutečně učit umí, jde mu to a má výsledky, ten si nestěžuje, protože ví, že je slušně ohodnocen…a to je pak skutečný inteligent a profesionální kantor už z principu…

 33. Iveta Vichrová Odpovědět

  Jsem bývalá kantorka. Chtěla bych v současné době ještě pracovat, takové platy, jako jsou v nyní, tak to je paráda. Pracovat 25 hodin týdně, měli jsme všechno volno jako děti. Když už náhodou jsme šli do školy v době volna dětí, tak to byla pohoda. V klidu, jsme dělali co jsme potřebovali, nikdo neurčuje v jakém rozsahu. No nevím na co si současní učitelé stěžují, Ať si uvědomí, že pracují pouze polovinu hodin, než ostatní pracující, Jejich stálé stížnosti jsou hanebné.

  1. emilka Odpovědět

   Paní Vichrová, tak jestli jste pracovala tak, jak tu poisujete, tak asi chápu, proč bývalá kantorka.

  2. Jana P. Odpovědět

   Vůbec vám nevěřím, že jste bývalá kantorka. Jste provokatérka, žádný učitel by toto nenapsal. Leda že byste se veřejně přiznávala, že jste celý život na svou práci zvysoka kašlala.

 34. Zdenka Odpovědět

  A co platy nepedagogických pracovníků? Stále se řeší jenom učitelé, ale ruku na srdce-kdo z učitelů by vstával za plat kuchařky. Na 6hodinu ráno. Asi ani jeden.

  1. Pavel Odpovědět

   Pokud se to tzv. nepedagogickým pracovníkům ve školství nelíbí, mohou jít vařit nebo uklízet třeba do nějaké hospody. Tam by koukali jak telata na nová vrata!

   1. František H. Odpovědět

    Stejná odpověď se ovšem nabízí i v případě učitelů…
    Pokud se jim nelíbí ve školství (zejména platy), pak je přeci nikdo nenutí ve školství pracovat.
    Je obecně známou skutečností, že úroveň znalostí žáků jde rok od roku dolů, zatímco platy ve školství dle statistik stále rostou. Bez ohledu na výsledky …

   2. Zdenka Odpovědět

    To určitě ano-na výplatu, a páni učitelé si mohou po sobě uklízet sami a nosit si z domova svačiny. Já bych všechny tyhle nepedagogické pracovníky „zrušila“ a korunky za jejich místa dala učitelům. Tyhle almužny by jim možná vytrhl trn z paty.

 35. PetrF Odpovědět

  Zkuste si představit jak udržíte pozornost 20ti pubertálních učňu zedníků a nezabijete je nebo neskončíte v blázinci. Nebýt těch dvou měsíců prázdnin, nedalo by se to vůbec vydržet, taková práce. Ano učí pět hodin, ale taky je nějaká příprava na vyučování, doma opravovat písemky atd.

  1. František H. Odpovědět

   No, tak to bych chtěl naživo vidět, jak vypadá příprava na vyučování pubertálních učňů zedníků … a patrně nebudu sám.

   1. Barbara Odpovědět

    Učím na gymnáziu a také na učňáku.Ujišťuji Vás, že výuka na učilišti je daleko větší makačka než u inteligentních studentů gymnázia…

    1. Drábiková Mária Odpovědět

     Jestli rozdělujete děti na učně a inteligentní studenty gymnázia, tak jako učitelka nestojíte za nic. Třída vždycky bývala obrazem svého učitele. Podcenovat učně a být nadšena ze svých inteligentů. Já mám střední i vysokou školu a těch škol jsem zažila víc, protože tatka byl voják z povolání a museli jsme se často stěhovat. Takže jsem poznala hafo učitelů. A vím, že kvůli těm vašim inteligentům, kteří se na školu dostali s protekcí, se na školu nedostal žák s lepším vysvědčením, takže musel do učení. Můj syn se učil na zedníka, protože na základce měl učitelku, která mu školu tak zhnusila už v první třídě, že už přestal učitelům důvěřovat. A víte sama, že první třída je nejdůležitější. A to jsem měla jít do školy a dát jí pár facek, aby se vzpamatovala?? Garantuji, že dnes bych to udělala.V učilišti byly problémy, ale kluk se vyučil a dnes patří k výborným pracovníků. A také ja VŠZ jsem pomáhala vypracovat otázky, Jejich třídní učitel mi poděkoval a řekl, že mám u něho za jedna. Horší by to bylo po praktické stránce. Teorie byla dána tím , jak nás připravili naši učitelé na střední škole. Takže vaše dělění na chytré studenty a hloupé učně se nezakládá na pravdě, vždy záleží na učiteli jak ve třídě žáky zaujme

 36. Mirek Odpovědět

  Dobrý den! Každý si v životě volí co chce. Někdo učit, někdo do provozu. Je faktem, že odborná práce v Česku je v současné době málo oceněna. Stoupání minimálních mezd a různé sociální dávky. V naší společnosti je problém průměrování. Průměr nedává možnost přitáhnout opravdu kvalitní lidi. Toto je náš neustálý problém. Škatulky. Myslím, že kvalitní učitel by měl mít více než dělník na páse, ale za 40 hodin týdně. Dal bych učitelům volitelnost. Chcete současný anebo velký plat jako manažer? Pak Vám náleží větší plat. Příprava na vyučovací hodinu? Co je to za blbost. Na to je připravován na vysoké škole. Pokud dělám odbornost, tak se musím na to holt připravit dle mé hlavy. Doktoři se také nepřipravují na operaci během své práce. Musí si to doma proštudovat, ale pak už to umí a dostávají řádně zaplaceno. Neškatulkujme se, ale zkusme to spíš hlavou. Já vím, kůň má větší hlavu, ale člověk?

 37. Anton Odpovědět

  Vážení občané tohoto státu je mi z Vás smutno. Ten výlev nenávisti a zášti vůči pedagogům je až do nebe volající. Vy si vůbec neuvědomujete, že vychovávají generaci, která na Vás jednou bude vydělávat, která bude nucena držet stát na potřebné ekonomické úrovni. Mám pár let do důchodu a šel jsem učit na odbornou školu, protože jsem přesvědčen, že je , nebo by mělo být povinností každého odborníka předávat své zkušenosti. Tady jde o budoucnost národa a suplování určité funkci rodiny, kterou dnešní rodiče opomíjejí a plně spoléhají na školu. Sáhněte si do svědomí, kdy jste si naposled se svým dítětem sedli a probrali a probrali něco z historie a současnosti tohoto státu. Naši rodiče, tedy alespoň ty moje se tomu věnovali, ale vy jste moc zaměstnaní a je to podle Vás úloha školy. Kde je úloha rodiny zakotvená v ústavě. K té se nikdo z Vás nehlásí.
  Úvazek je podle Vás 20-22 hodin a někdo z Vás napsal, že pedagog s desetiletou praxí už nemusí dělat přípravy. Jak jste k tomuto závěru Vážený nebo Vážená dospěli. Vždyť vše se kolem nás ubírá takovou rychlostí dopředu a vývoj nás předhání, že dnes zpracované přípravy jsou za měsíc nepoužitelné. Učí se úplně nové předměty o kterých se většině z Vás ani nezdálo a nevíte k čemu v budoucnosti budou. My je ale musíme zahrnou do svých příprav a neustále aktualizovat. Pokud jste nezaznamenali tak Vaše děti píší písemné práce a testy a ty musí někdo opravit. Pokud máte osm tříd po třiceti žácích je to v některém období 240 prací na opravu. u grafických prací, kterých mí žák zhruba deset za pololetí si to už prosím spočítejte sami.
  Prázdniny je další trapné téma. Nejsou nikdy dva měsíce, to by měl každý rodič vědět a dnes už o většině dalších prázdnin Vašich dětí mají pedagogové doplňkové semináře a studia.
  Dalo by se psát donekonečna, ale skončím tak jak jsem začal. Češi je mi z Vás smutno.

  1. Ivana Odpovědět

   Dobrý den. Připojuji se k Vašemu názoru – jen bych ještě podotkla, že podceňování kantorské práce povede zřejmě k naprostému nedostatku učitelů a národ zhloupne, což už bohužel započalo…A hlupáci se přece tak snadno ovládají!

  2. Petr Odpovědět

   …hmmm, ale jak?
   …výsledkem všech těch příprav, písemek, zkoušení a všeho toho ostatního běsnění je, že více než 50% studentů v celé zemi neudělalo státní maturity….kdepak asi udělali kantoři chybu???

   1. Anton99 Odpovědět

    Pane Petře, to bohužel není věcí pedagogů. Kdyby měli posuzovat to co žáci předvedou u zkoušek s tím co předváděli jejich o pár let starší kolegové maturitu by neudělalo 90%. Je jim to prostě jedno a rodině v podstatě taky. Když je něco špatně může za to pedagog né Váš miláček. On je přeci zahlcován a přetěžován.

 38. Jaroslav Vyskoc Odpovědět

  Ach ta naše závist hraničící s tupostí. Jestli učitelům závidíte jejich peníze, tak jste se měli lépe učit a dělat nějakou lépe placenou práci. Nebo možná kdybyste měli kvalitnější/lépe zaplacené učitele, tak byste tu lépe placenou práci už měli a nestěžovali si tady na platy druhých. A že učitel učí 6 hodin denně? Když učí dobře, tak si ty peníze zaslouží. Takže spíše než nadávat na platy učitelů zabojujte o kvalitní školství, ať se aspoň vaše děti mají dobře, protože se školstvím z dob Marie Terezie to moc daleko nedotáhneme.

 39. AL Odpovědět

  Asistent soudce – VŠ vzdělání (na náročné VŠ), neplacené přesčasy, psychicky náročné – nástupní plat 20 000 hrubého. Bez odměn, výjimečně příplatek 1 000 Kč. Chtěl bych mít tolik co učitel a volné víkendy a svátky.

 40. Táňa Janošcová Odpovědět

  Dobrý den. Pracuji jako externí ekonom ZŠ a čtyř MŠ. Každý měsíc posílám výplaty..a musím říct, že můj názor o aktuálním tématu „učitelé“ je někde uprostřed „znesvářených “ táborů pedagogů a ostatních pracujících..Na jedné straně bych tuto práci dělat absolutně nemohla, i když mám děti ráda…a svým způsobem učitele obdivuji. Navíc, tito lidé vystudovali vysokou školu a jejich průměrný čistý plat – kolem 22tis, (ti starší mají více, protože plat jde podle tabulek odpracované praxe) , má i můj manžel, který pracuje jako sociální pracovník v hospici a má „jen“ maturitu. Na druhou stranu mají učitelé výhody, které si mnohdy až tak neuvědomují…pokud ředitel dovolí, nemusí být učitel ve škole 8,5 hod, mají výhody FKSP, 40 dní dovolené, obědy za minimální cenu, když zůstanou peníze, tak odměny někde i 2x ročně…
  Když bych si jako účetní chtěla také postěžovat…dělám svoji práci 20 let, náš byrokratický stát nám nakládá různých dalších a dalších povinností, ať v listinné nebo elektronické podobě čím dál víc a já to dělám všechno pro 5 organizací a mám za to 23 tisíc čistého.Mnohdy dělám po večerech, o víkendech a jsem vázána pevnými termíny, které musím dodržet, tzn,že nesmím být nemocná, nesmím nikam v době závěrek odjet apod. Moje výhoda je v tom, že nemusím nikde sedět 8,5 hod a jsem sama svým šéfem, tím pádem mám za vše ale velkou odpovědnost.
  Hold, každá profese má svoje a nic není radikálně černé nebo bílé.

  1. J. Odpovědět

   Neučím, ale vidím doma. Přes školní rok, každý večer min. 2 hodiny 20:00-22:00hod. příprav od neděle do čtvrtka (opravy písemek, zapisování známek do x systémů, shánění a příprava materiálů na výuku). V práci obvykle 7:45-14:30 – OK odečtěme půlhodinu na oběd, jako má každý jiný pracující a která se nezapočítává do pracovní doby = tj. denně rozdrbaných 8,5hodiny. Půl hodiny více, než je obvyklá pracovní doba x 200 dnů tj. 100hodin či 12,5 dne naděláno – prázdniny velké (7 týdnů) tj. zbývá 4,5týdne dovolené z velkých prázdnin. Jinak během roku přesčasy (adaptační týden, třídní schůzky, maturity, školní akce vč. služebních cest se studenty) a propó, takový zájezd či školní akce to je hezká porce osobní odpovědnosti za svěřené děti! Takže já bych to na hodiny viděl stejně jako každý jiný zaměstnanec.
   Fajn, u mašiny musí být člověk soustředěný, ale před lidmi (a žáky za ně považuji) musí být člověk 2x ve střehu (a jak již bylo X krát uvedeno – získat a udržet si pozornost musí být fuška – vůbec dnes v době mobilů apod.). Přestávky – prý tak doběhnout do kabinetu, na záchod a sbalit věci na další hodinu – pokud tedy není dozor… Čeština se tolik nemění, ale těch oprav – slohovky apod. + Základy spol. věd – průřezový předmět, kde se snad pořád mění všechno (právo, ekonomika atd.). Docela mě dostává, že žákům-rodičům dává svůj mobil a volá pracovně za své – kolikrát doma kopíruje za své – pracovní internet za své = kdo z Vás sponzoruje zaměstnavatele? No a ve finále odpovědnost za výsledky = maturity. Přijde Vám to málo? Já bych to ani za 30 čistého dělat nechtěl…

   1. Eva Odpovědět

    Přesně. A to se tady nemluví o učiteli odborných předmětů na střední škole. Potřebujete VŠ odbornou- stavební, elektro, strojní a pak doplňující pedagogické studium, které si platite sám…..kdo si myslite že to bude dělat….chlap co živí rodinu dostane 2x ve firmě…..a s těmi prázdninami…3měsíce …ani nahodou…a ještě si to nemůžete vybrat jak chcete….

  2. Jana P. Odpovědět

   Ano, potvrdila jste můj názor, sama dostanu tak těch 22 čistého, praxi mám poměrně dlouhou, i když hodněkrát přerušenou mateřskými povinnostmi. Jde o to, že učitel je vlastně vysoce kvalifikovaný vysokoškolsky vzdělaný odborník. Pak se tyto příjmy jeví poněkud nízké, hlavně ve srovnání s platy jiných vysokoškoláků.

 41. liška jaroslav Odpovědět

  já pracuji v nepřetržitém provoze ve 12i hodinovém pracovním režimu. To znamená krátký a pak dlouhý pracovní týden. musím být připraven na svůj výkon abych nedělal zmetky . Pokud nějakej udělám hned se mi sráží plat .Makáme soboty ,neděle svátky A MŮJ PRŮMĚRNÝ PLAT JE 28000 HRUBÉHO !!!!!!!!UČITELŮ JE SPOUSTA TO JSOU VOLEBNÍ HLASY PRO PÁNY POLITIKY PROTO SE JIM FURT MUSÍ PŘIDÁVAT

   1. Petr Odpovědět

    …a také musí být, jinak by jste v těch školách seděli na zemi, doma by jste prali na valše, vařili na ohni, chodili na suchá WC…atd… bez dělníků by jste zkrátka nic ze současných vymožeností neměli….

 42. Karel B. Odpovědět

  Ano souhlasím s navýšením platů učitelům, protože děti jsou naše budoucnost a je potřeba nalákat do školství kvalitnější lidi. A to bez peněz nepůjde. 90% současných učitelů si zvýšení nezaslouží, ale hold by se svezli. Jen pro představu, jsem z generace dnešních třícátníků a z mých vrstevníků šli na pajdák slabší kusy z ročníku nebo ti, které už z nějaké Vš vyhodili. A tito lide mají jít příkladem dětem?

  1. Jana P. Odpovědět

   Jsem starší než vy a za nás teda šli na učitelství ti nejlepší. A připomněla bych, že učí lidé i z jiných fakult – filozofické, přírodovědecké, taky inženýři atd. Moji mladí kolegové jsou všichni velmi inteligentní a pedagogicky schopní. Možná je vedení umí vybírat.

   1. Mirek Odpovědět

    Dobrý den, jsem si vědom toho, že tázat se dámy na věk je nepatřičné, ale v jaké době odcházeli na pedagogické školy ti nejlepší z ročníku?

   2. Karel B. Odpovědět

    Z mých vrstevníků, jediný jedničkář nebo dvojkař neskončil u učitelskýho řemesla. Ja souhlasím, aby učitel měl stejný plat jako např. doktor ( i když si nejsem jistý, jestli to je výhra), ale taky na ně musí být kladeny stejné požadavky na znalosti a schopnosti a to už při studiu.

    1. Tomas Odpovědět

     Plat lekare nemuze byt stejny jako ucitele, proc? Protoze lekar ma narocnejsi a delsi vzdelani a vyssi odpovednost. Je v praci vice hodin, musi se vzdelavat. Ucitel si odstuduje bakalare, pripadne magistra a hura do skoly. Lekar tam travi 6 let a pak ho ceka cca 5 let jeste studium na atestaci. Chybne rorhodnuti ve volbe lecby muze skoncit prusvihem, pripadne neodhaleni zavaznejsi diagnozy. navic neustaly pokrok ho nuti neustalemu celozivotnimu studiu. Tohle ucitel nezazije. Mate pocit, ze se cestina, matika apod. nejak vyrazne meni? O ucitelstvi na ZS ani nemluvim. Ucitelstvi je predevsim je o praci s detmi, umet zaujmout, ale jeho znalosti jsou vlastne o neco vyssi nez znalosti zaku. Znalosti lekare ale jsou neco, co nikdo mimo obor nezna a neumi. Naroky na studium mediciny a pedagogickych oboru jsou uplne nekde jinde, je to neporovnatelene. Nemuzou mit stejnou odmenu za praci. Proto na zapade maji lekari cca 3-4x nasobek prumerne mzdy, u nas je to cca 1,5 nasobek (dvojnasobek kdyz zapocteme sluzby, cili praci prescas). Proto taky absolventi prchaji pryc (pokud umi jazyk a nemaji zavazky). V Cesku si lekar vydela v polovine produktivniho veku za 8,5 pracovni dobu cca 45 000 V hrubem, zbytek jsou priplatky za sluzby a pohotovost. Proto lekari prchaji po slozeni atestaci do ambulanci, protoze tam jako ambulatni lekar si vydela tolik, co lekar v nemocnici se sluzbama. Pokud tento ambulantni lekar pak slouzi v nemocnicich, jeho plat muze jit k tem cca 100 000 Kc. Na druhou stranu je v praci od nevidim do nevidim, ne jak ucitele, je to na ukor osobniho zivota. Dusledkem toho je, ze v krajskych nemocnicich dostane primar vysoce nadstandartni plat, aby to odborne zajistil a zbytek lekaru jsou mladosi,kteri po slozeni atestaci prchaji do ambulanci.Takze predstavy o astronomickych platu lekaru v nemocnich jsou nesmyslne a mimo realitu. Kdyby ten lekar byl v praci tolik hodin rocne co ucitel, tak ma mozna mene jak ten ucitel.

 43. Jana Odpovědět

  Táňa Janošcová, nejen Vám, ale i učitelům přibylo jak papírové tak elektronické práce, někdy si připadám, jako sekretářka. K těm, co mají pocit, že děláme jen 20 hod. týdně, tak pojďte taky učit, budete se mít stejně dobře, jako my. Jen připomínám, je nutná VŠ, nevím, proč nás srovnáváte s kuchařkou( nic proti nim, taky se namakají). Přivítala bych konečně srovnání s VŠ profesemi – doktor, právník, apod.

  1. P. Vejvančická Odpovědět

   Dobrý den, tak srovnání s VŠ. Mám vzdělání druhý stupeň VŠ. Jsem zemědělský inženýr s vědeckým titulem Ph.D. Praxe v oboru 15 let. V současnosti pracuji u soukromé obchodní společnosti – volná pracovní doba 24 hodin na telefonu. Můj čistý příjem je 19 250,-.

 44. MV66 Odpovědět

  Je to úplně jednoduché, kdo si stěžuje že má málo, mohl se líp učit a měl by lépe placenou práci. Jestli se někomu nelíbí co a za kolik dělá, může dát výpověď a jít dělat něco jiného (třeba toho učitele). Ale před tím si to nejdřív zkuste. Většina zde slámu plácajících diskutujících by nedokázala blekotat souvisle ani 3 minuty k nějakému tématu v kuse. Schválně si to doma někdy zkuste, nahrajte si co plácáte a pak si to poslechněte.. Vsadím se, že to nedáte ani z poloviny… A o tom to je.

  1. Kamil Odpovědět

   zkuste změnit zaměstnání s hypotékou, manželkou na mateřské, s dvěmi dětmi na škole, splátkou na auto, a se splácením půjček….Když dáte sám výpověď nemáte nárok na podporu! Takže když vám nová práce nevýjde jste v exekuci, na chodníku a bezdomovec. Tak je to dneska aby si lidi nevyskakovaly. A oni si skutečně nevyskakují. Až odejdou nynější manuálně pracující do důchodu, či si udělají VŠ kdo nás bude živit?

   1. MV66 Odpovědět

    Pokud dá někdo výpověď aniž by měl kam jít je idiot. A pokud o něj není na trhu práce zájem, může začít zpytovat svědomí proč tomu tak je. Pak nezbývá než vděčně zůstat kde je a psát nenávistné a závistivé příspěvky do diskuzí jako je tato..

 45. Jindřiška Odpovědět

  Myslím, že je více profesí , které jsou nedoceněné. Lidé, kteří pracují v nepřetržitém provozu, nemají kolikrát ani těch 20.000Kč. Každé povolání má své.

 46. Honza Odpovědět

  Hrubá mzda 41 521 Kč (jak je uvedeno) z toho odpočet na dvě děti a po zdanění, čistá mzda je tedy 33 552 Kč Pokud se to někomu nezdá, tak si na internetu najděte kalkulačku a ta vám to spočítá . Navíc si také všichni uvědomte, kolik mají učitelé volna. Jsou letní prázdniny, zimní prázdniny a třeba i dnes mají prázdniny. Všeho všudy tedy mají cca dva měsíce dovolené (placené)

  1. 44levap Odpovědět

   jo,jo, chytrej Honza. Honzíku, učitel nemá prázdniny Ale to se těžko vysvětluje…. Kdo nechce nechápe.

  2. Lenka Odpovědět

   částka 41 521 Kč uvedená v příkladu je zdanitelná mzda (tzv. superhrubá mzda). Znovu se podívejte do původního článku. Uváděná hrubá mzda je 30 986 Kč.

 47. Blanka Odpovědět

  A vítze,kolik mají uklízečky ve školství ? Některé nemají ani minimální mzdu a ostatní něco málo přes minimální mzdu.

 48. Elis Odpovědět

  Po přečtení části diskuze musím reagovat. Učím v ZUŠ (vím, na ZŠ je to úplně jinak) a většina zde zveřejněných názorů mě upřímně mrzí. Letos jsem dodělala školu, učím víc, než je plný úvazek, cvičím na nástroj (bohužel, hraní není jako jízda na kole, zapomíná se to), musím organizovat třídní přehrávky a koncerty (a aktivně se na nich podílet – tahle část práce se neplatí navíc, je to součást zaměstnání) plus další školení, semináře, porady apod. Nepatřím k učitelům, kteří si stěžují na výši platu (u mě to není ani zdaleka zmiňovaných 26 tisíc) a přesto ze všech stran slyším, že vlastně nic nedělám, společnosti nic nepřináším a měla bych držet hubu a krok. V kostce: mrzí mě všeobecná neúcta k učitelskému povolání. Já si vážím práce dělníka ve šroubárně (někdo ho zmiňoval výše), tak bych byla ráda, kdyby si někdo vážil práce mojí. P.S.: Výše někdo psal, že učitelé mají prázdniny + dovolenou. Nemají, dovolenou si „vybíráme“ o prázdninách a když dojde dovolená, musí nám ředitel zadat náhradní práci (třeba třídění a vyklízení archivů, o letních prázdninách příprava třídy – když se třeba maluje, tak vyklízení nábytku apod.). Učitel si nemůže říct, že v lednu pojede na týden s dětmi na hory, protože v lednu zkrátka nejsou prázdniny, kdy by mohl jet.

 49. Ivo Odpovědět

  Článek směřovaný jasným směrem. Kdo by nechtěl přidat. Bohužel se musím přiklonit k názoru, za kolik hodin. Spousta profesí vyžaduje nutnou domácí přípravu, mě jen učitel. Když učitel učí za den přímých třeba 5h, co pak dělá zbylé 3, proč si tahá práci domů? V každém případě o letních prázdninách nedělá nic.

 50. Arsen T. Odpovědět

  Řeši se zde platy učitelů, pokud chcete aby schopní lidi začali učit, musí se je zaplatit a zvýšit jejich prestiž ve společnosti. Dnes jsou dost často učitelé, které nevzali na jinou VŠ nebo srdcaři, které učení baví a jsou výborní a jedineční. Jí si myslím, že pokud jako národ se máme posunout dopředu, bez vzdělaných lidí to nepůjde, jeden učitěl, který nadchne žáka( žáky), může velmi pozitivně změnit osud člověka. Jsou soukromé školy, které platí cizince, platy okolo 100 000 měsíčně. Dejme učitelům 2 násobek průměrné mzdy a ještě více dobrým učitelům, tato investice se vrátí za 1-2 generace. Potom budou mít vyšší mzdy i dělníci v továrnách. Pokud dneska chcete šikovného elektrikáře řekne si 300 Kč/hodina = 2400 dennně x 20 pracovních dní 48 000 Kč……

  1. Karel B. Odpovědět

   naprostý souhlas, a věřím, že by se to vratílo i dřív. Spousta odborníků z praxe by za lepších podmínek určitě zvažovalo karieru kantora. Chce to dostat mezi učitelé kvalitu a vrátí se nám to.

 51. Martin Odpovědět

  Nechápu, co všichni řešíte platy učitelů. Pokud máte pocit, že je ta práce tak snadná a skvěle placená, tak vám přeci nic nebrání ji vykonávat. Učitelů, těch kvalitních, je málo. Určitě vy všichni, jež tak kritizujete výši učitelských platů, budete práci odvádět lépe a za mnohem méně peněz. Tak na co tedy čekáte?.

 52. Kamil Odpovědět

  Furt se oháníte VŠ. Ale když na to příjde, neumíte ani to co musí umět vaši žáci. Ať si učitel Čj skusí porovnat svoje znalosti se žákem třeba z fizyky. A to má VŠ!
  školu jsem absolvoval za socialismu. a p. učitelka měla pro každý ročník jeden sešit v kterém měla dom. úkoly, co se kdy má probrat… takže jaká příprava? písemky se opravovaly zatímco jiné třídě dala psát jinou písemku. Mám dvě děti které už prošly ZŠ. jsou od sebe 7 let a např. v informatice psalo mladší dítě ukoly úplně stejný jak ten starší před sedmi léty. samozřejmě předlohy stažený z Internetu. ale už trochu zastaraný.(trochu hodně). Ono loni se učit co je to disketa je trohu divné. Doporučil jsem děcku ať se zeptá jak vypadá! musel jsem ji to doma ukázat! aby vůbec vědělo o čem je řeč. Navíc tam v testu byly opravdu úplný mesmysli.
  p.s. pokud se vám nezdá můj češtin tak vězte že jsem produkt českého školství. ale podle pravopisu neposuzujte. Kdo ve 60 dokáže vyřešit trojčlenku!

  1. Elis Odpovědět

   Existují učitelé, kteří učí celý život z jednoho sešítku (stejně jako existují třeba obkladači, kteří vám zmrší obklad v koupelně). Pak jsou ale i kvalitní a kreativní učitelé, kteří chtějí děti něco naučit (stejně jako jsou kvalitní a kreativní obkladači). Za dobrého obkladače si každý rád připlatí, učitelům se jenom nadává.

   1. Mirek Odpovědět

    dobrým učitelům se rozhodně nenadává. Je pravda, že diferenciace v příjmech jako nástroj k k ohodnocení kvality by mohl věci významně posouvat kupředu. Bojím se ale, že takové možnosti vedoucí pracovníci ve školství nemají k dispozici a nebo je používají jen minimálně.

    1. Elis Odpovědět

     Souhlasím s vámi v tom, že diferenciace v příjmech prakticky není možná. Jak jsem psala výše, nejvíc mi vadí ta současná neúcta k učitelům a podceňování jejich práce (a nemyslím tím finance).

  2. Ajka Odpovědět

   Učím fyziku (ne fizyku). A matematiku. Vy si kontrolujete, který den se vaše první dítě učilo násobilku 3? A pokud jsou od sebe 7 let, nemůže to být přesně na den, že dostaly za úkol př. 5 na straně 7. Také mám sešit, kde mám napsáno, co budu ten den učit a co děti dostanou za úkol. Ale ten sešit je každý rok nový. Učím 28 let a představte si, že těch sešitů (kdybych si je schovávala), bych měla docela slušnou hromádku. Jenže to má háček, každá třída je jiná a to, co funguje u jedné třídy, je pro další třídu nepoužitelné. A mění se i učebnice, někdy v nich je chyba v zadání či řešení, takže i ty příklady si učitel musí doma projít, aby vše „odsejpalo“ . Ale je pravda, že obměna některých učebnic se děje dost často až po 20 letech, když už se úplně rozpadne. Učila jsem donedávna i chemii, učebnice jsem objednávala před mateřskou, synovi je nyní téměř 23 let. Ony se ty peníze projevují nejen na platech. Neznám žádného kolegu, který koná práci pouze ve třídě. Ani takového, který by práci odbýval. Asi mám štěstí na kolegy ( a i na žáky). A štěstí jsem měla i na učitele, takže umím kromě matematiky i pravopis. Stejně jako moje 80 -ti letá mamka by nenapsala „nesmysli“ atd. Asi vše nebude vinou školy, že? To by na tom stejně museli být úplně všichni žáci školy, kterou jste absolvoval.
   Já jsem svým učitelům vděčná, že s námi měli trpělivost a snažili se nám předat co nejvíc.
   Myslím, že každý, kdo dělá svoji práci zodpovědně, ať je to učitel, nebo kopáč výkopů, si zaslouží uznání. A ten plat je o tom, že kopáče by zvládl dělat i učitel, ale práci učitele někdo bez vzdělání ne (pokud by děti měly něco umět). Tím vůbec nesnižuji práci dělníků.

  3. Petr Odpovědět

   …vězte, že stejných produktů českého školství a vašeho věku bylo v té době 20%, dnes už je to 60%… a pokud nebudeme mít brzy opravdu profesionální kantory na velmi vysoké a odborné úrovni, kteří si skutečně zaslouží vyšší platy a skutečně dokáží něčemu naučit tu dnešní zhýčkanou mládež, tak to bude ještě jen horší a z národa se stanou negramoti…

 53. Ludmila Odpovědět

  S kuchařkou srovnání proto , že je také člověk , i když nemá vysokou školu . Její práce je jistě také společensky prospěšná a potřebná pro společnost , finanční ocenění a množství odpracovaných hodin , nehledě na fyzickou zátěž , také těžce nedoceněná . 15000 hrubého , však co , vždyt´ je to jen kuchařka nebo prodavačka .Mohla bych říci,vždyt´je to jen učitel… Jsme s manželem pouze vyučeni , děti již mají vysokoškolské vzdělání . Tímto komentářem nejsem proti učitelům, ale neměli by se povyšovat….

  1. marek sova Odpovědět

   Paní Ludmilo, podobná srovnávání nemají žádný smysl. V 90.letech jsem se účastnil několikadenního semináře za účasti zástupců romské menšiny. Jedna starší paní tam zcela vážně tvrdila, že v podniku, kde dělá uklízečku, je nejdůležitější osobou ona, protože přece musí být i u ředitele čistě uklizeno. Ze svého pohledu měla jistě pravdu.

 54. ECILA Odpovědět

  Vážení učitelé i ti druzí, kteří se do nich navážíte.
  Jsem z této diskuze úplně hotová. To, že doktoři berou 1, 2 i 3 mil Kč ročně, to Vám nevadí. Taky se v práci vyspí, dělají přípravy operací a to, že učitel má za svou práci třeba 28 tisíc hrubého Vám vadí. Jsme úředník, ve své práci taky máme plusy i mínusy, to je všude. Doma mám starší dceru, která celou ZŠ i gympl měla vždy samé jedničky. Nevzali ji na medicínu (tam chce každý, berou málo) šla studovat matiku na pajdák do Olomouce v kombinaci s fyzikou na přírodovědecké taky v OL. Musím říct, že v celém ročníku mají tuto aprobaci pouze 2 studenti. Tak si udělejte obrázek, kolik se žene na studia pedagogiky lidí a musím říct, že leháro to tedy v žádném případě není. Je to srovnatelé s medicínou, učí se, počítá, dělá výzkumy. Mám také Bc., ale ekonomika byla fakt jednodušší.
  Pokud rodiče budou jen nadávat a brblat a své děti nedej bože ještě proti učitelům pošťuchovat, tak školství půjde do „kytek“. Můj děda nar. r. 1885 byl řídící ve škole, měl pouze gymnázium, uměl 7 cizích jazyků, měl obrovský respekt, rodiče si ho vážili. A co je dnes – na děcko se nesmí učitel ani špatně podívat, vyslechnou si musí často od rodičů, že jsou neschopní. Fakt souhlasím s tím, že se hodně změnilo. Jsou jiné děti, z domova nemají návyky slušného chování, neumí mluvit, protože se s něma doma nikdo nebaví, raději jim dají PC nebo tablet s pohádkou. Rodiče jsou nezodpovědní, všichni si myslí, že jsou mistři světa, učitel je „blbec“. Pak učitele nemůže tato práce na druhou stranu bavit – zbytečná námaha. Neříkám, že je to vše špatně, jsou vyjímky, ale těch je málo.
  Prosím nechejte učitele na pokoji, jsou to taky jen lidé. Jejich práce je náročná a pokud fakt má někdo pocit, že to umí učit každý blbec, ať si to jde vyzkoušet. Za blbce pak bude sám. Jo a když si vezmete, že uklizečka bez vdělání má dnes v podniku mzdu 15-18 tis. tak je ve srovnáli učitel chudák!!!!!

  1. Karel B. Odpovědět

   Paní jste trochu mimo s platem doktorů, neboli je to nesmysl, co píšete. Stejně tak nejde srovnávat studium pajdáku s medicínou (nejsem doktor). Představte si jaké problémy by měla vaše dcera na medicíně (kdyby se tam dostala), když je pro ní obtížný pajdák.

   1. ECILA Odpovědět

    Vážený pane, neříkám začátky doktorů jsou těžké. Ale neznám doktora, který kolem 40 let nemá min 1,5 mil roční příjem (ročně vidím několik desítek daňových přiznání, tak neříkejte, že to tak není). Nevěřím, že by dcera měla problém na medicíně, dnes se dokonce uvažuje, že se přednostně na medicínu budou brát lidé, kteří jsou logici (umí perfektně matiku a fyziku a ne ti šprti, co pak jsou pro živon nepoužitelní. Znám jednu co studuje medinu a v obchodě si na mobilu musela počítat, kolik je 20% sleva z 500,- Kč. No proboha, jak může takový člověk pak např. operovat, když nemá logiku a dynamiku.
    A když už jsme u toho, kolik lidí studuje medinu a kolik lidí vystuduje mat-fyz??? Vy jste mimo mísu drahý pane.

    1. Petr A Odpovědět

     Paní, vám říkají kolik lékaři berou? Zaměstnanci rozhdoně neberou tolik. A kdyby nesloužili, mají uprostřed produktivního věku něco okolo 35 000 Kč a to tehdy, pracují-li za plat a ne mzdu a dostávají nějaké ohodnocení. Víte o tom houby.

    2. Karel B. Odpovědět

     Vážená paní,
     Vzhledem k tomu, že mám v rodině několik doktoru, několik učitelů a já naopak mám vystudované dvě technické Vš, tak na rozdíl od Vás mužu tyto světy posoudit. A to jak finančně tak obtížnosti. Nehledě na to, že ja se svým docela dobrým logiským myšlením bych medicínu nedal, za to pajdák si troufám řict, že bez problémů. Znovu tedy opakuji, ve vašem případě přijímačky na medicínu zafungovali, protože by dcera na medicíně opravdu trápila.

    3. Petr A Odpovědět

     Pokud vidéte několik dańových přiznání, tak to jsou lékaři s vlastní praxí a ne zaměstnanci. Zaměstnanci tolik nemají ani náhodou. Průměrný plat lékaře je cca mezi 60-70 tisíci měsíčně, ale v tom jsou stovky hodin přesčas. Kdyby nesloužili, mají cca 30-45 čistého v závislosti na praxi a vzdělání. Nezaměňujme lékaře s praxí a lékaře zaměstnance!

     1. Petr A

      Při průměru 66 000 Kč je to cca 47 000 Kč v čistém. Ale v tom jsou stovky hodin přesčasů!!!! Zatímco učitel má přímou práci cca 25 hodin týdně + něco navíc na písemky apod., tak ten lékař je v práci cca 55 hodiny týdně + příslužby na telefonu + se musí vzdělávat. Takže proto má více, ale rozhdoně ně milion a půl jak píšete, ale v průměru 800 000 Kč v hrubém! Přes milion mají někteří ambulantní specialisté, ale to už se nebavíme o platech, ale v podstatě o podnikateli, který oproti zaměstnanci má zase jiné nevýhody. Takže neplácejme tu o milionovych přijmech lekaru za beznou pracovni dobu, neni to pravda!

    4. Petr A Odpovědět

     A k te matice, nebudou se brat prednostne, ale budou mit body navic. Stejne jako vase dcera, pokud mela same jednicky, mela body navic, ale stejne ji to bylo evidentne houby platne. Na medicine je v prvaku, biofyzika, tam hned je potreba umet pocitat. Na prijmackach je bilogie, chemie a fyzika, verte, ze ti studenti pocitat musi umet. Jenze primarne je medicina o biflovani, logicky, protoze kdyz pak lecite, nemuzete kazdou blbost hledat, musite si to vysedet. V tom je problem mediciny. Zatimco na pajdaku s eucite na zkousku treba 4 dny, n amedicine bezne 2-3 tydny, obsahlost zkousek oproti jinym oborum je nesrovnatelna. Pokud vase dcera nebyla schopna udelat prijmacky, kdyz pred tim mela same jednicky + body navic za prospech tak je asi neco u ni spatne…

  2. Petr A Odpovědět

   Vy jste se zbůaznila? Lekar 1-3 miliony? 🙂 Plat lekare ve 13. tride v 6 stupni – coz je atestovany lekar v prostrednim stupni tak po lednovem navyseni dostane 44 310 Kc v hrubem (x 12..= 531 720 v hrubem. Lekar pred duchodem ktery je ve 13. tride tak od ledna bude mit v hrubem 53 020 (v rocnim vyjadreni 636 240). Ten lekar v te praci opravu tech 8,5 hodin je. Navic musi se neustale vzdelavat (neplacene) a za penize jeste jezdit na kurzy, aby mel kredity. Studoval 6 let a dalsich 5 let s epripravoval na atestaci. Narocnost studia je neporovnatelna, odpovednost taky. A pokud s evase dcera opravdu ucila na same jednicky, nemohl amit s medinou problem, navic za ne jeste ziskala bonifikaci. Problem prijmacek je to, ze musi umet vyborne biologii, chemii, fyziku…pokud vase dcera mela smae jendicky, mela by je umet. Takze bud studovala lehkou skolu nebo je to ten typ studenta, co neumi premyslet u testu…

  3. marek sova Odpovědět

   Paní Ecilo, píšete, že Váš děda měl „pouze“ gymnázium. Měla byste vědět, že c.k.gymnázia byla ve srovnání s dneškem na úrovni znamenitých vysokých škol a jejich učitelé Klicpera, Sedláček a další patřili ke špičkám české inteligence. Skutečnost, že úroveň vzdělanosti u nás jde od 90.let rapidně dolů není ani tak vinou učitelů, jako vedení státu, které se řídí často nesmyslnými příkazy EU. Učitelé jsou tak v roli pouhých přihlížejících, snažících se v tom blázinci o vlastní přežití.

   1. ECILA Odpovědět

    To já vím, že to není vina učitelů, ale systému školství. Jen jsem chtěla ukázat, že kdyby školství bylo na úrovni jako kdysi a systém byl nastaven tak jako kdysi, bylo by to fajn. Dnes na každou druhou profesi potřebujete titul a je to stejně na prd. Školy se předhánějí, aby získaly na každého žáka peníze a berou vše. Máme to jako společnost zapořebí??? Dnes už vidíme, že vysokoškolák např. učitel má méně než šikovný řemeslník s vyučním listem. Je to nějak zvrácené.

 55. Oldřich Odpovědět

  Jaký by měl být „spravedlivý“ plat za odvedenou kvalitní práci kohokoliv? Pracovní síla se stala tržním zbožím řídící se poptávkou a nabídkou. Vysokoškolské (ale i středoškolské) vzdělání je dnes devalvováno nárustem kvantity a poklesem kvality. Paní učitelky a páni učitelé, jedním z kritérií výkonu každé práce je KVALITA. Čím lze měřit kvalitu práce pedagoga? Řekl bych, že především úrovní znalostí žáků a studentů. A ta je nejen podle mě na, mírně řečeno, zoufalá. Subjektivně si myslím, že za 30 tisíc hrubého by měl učitel ZŠ „uctivě poděkovat“. Není-li spokojen, ať se poohlédne na trhu práce. Jako každý jiný. Nicméně bych Vám přál vysoké nadstandardní platy a vysokou společenskou prestiž.

 56. Hugo Odpovědět

  Po přečtení všech příspěvků je mi smutno. Jak typické pro dnešní českou společnost. Nikdo si neváží práce druhých lidí a vidí pouze sebe a závidí jim peníze. Slušnost, respekt a pokoru tu nikde nevidím. Co to s vámi je Češi? Jsem zemědělec a vážím si práce ostatních.

 57. Marián Odpovědět

  Pro všechny kantory, kteří se tady hájí a snaží se něco vysvětlit a uvést na správnou míru. Nedělejte to. Je to zbytečné. Ten kdo chce plivat a je přesvědčen o své pravdě, bude jen kritizovat a plivat. Malost a ubohost Čechů je neměřitelná. Je to prostě národní vlastnost mluvit o věcech o kterých nic neví, závidět. Proč tady někdo neodsoudí třeba trenéra fotbalistů národního mužstva který má plat 600000 měsíčně? Protože to není tak medializované. Stačí přemýšlet a nebýt jen zatrpklý vůči učitelům. Je mi z této diskuze smutno. Kde se ztratila úcta k učitelskému stavu? Zničili ji výchovou svých dětí zatrpklí, často neúspěšní. Ti, pro které bylo pohodlnější se neučit. Proč každého Čecha zajímá výdělek souseda, spolupracovníka, někoho jiného. Přej a bude ti přáno. Dej a bude ti dáno.

  1. Ivana Odpovědět

   Mluvíte mi z duše…Také nechápu platy fotbalistů, politiků a jim podobných – k čemu mít peníze, za něž si stejně to nejdůležitější nekoupíte? A vůči nemocným je to přímo nemorální…

 58. Zdeněk H. Odpovědět

  Technická poznámka k tomu počítaniu platu v zadaní.Je tam uvedený hrubý plat zaokrúhlene 31.000 kč. Z tejto sumy sa odpočítava sociálne a zdravotné poistenie v súhrnnej výške 11% z hrubej mzdy ( čo je asi 3.410 kč ) a daň počítaná cez superhrubú mzdu ( len aby sme sa vyhli nejasnosti hrubá + poistné odvádzané zamestnávateľom – 34% hrubej mzdy ) čo je v uvedenom prípade 41.521 kč a vypočítaná daň 2.884 kč. Keď to odpočítam od hrubej mzdy, tak mi ostáva 24.706 kč oproti uvádzanej čistej mzde v príklade 26.290 kč . A v ďalšom vo svojom príspevku nejaký Honza spočítal podľa daňovej kalkulačky na internete čistý plat cez 33 tisíc, ale nepochopil konštrukt superhrubej mzdy ( je treba doštudovať )

 59. Rena Odpovědět

  Milí kolegové učitelé, tomu, kdo k učení nečichl osobně nebo díky rodinnému příslušníku, prostě nevysvětlíte, že neděláte jen těch zmiňovaných 5 hodin, nemáte vedlejší prázdniny jako děti , atd. Já jsem začínala v provozu, kam nás tak často posílají, takže si svého „teplého“ místa vážím, i když jsem jako odborný učitel učila i praxi. Učím 30 let a ráda, na plat si nestěžuji (protože mne práce baví) a i když mám několik let stále nadúvazek, třídnictví a další funkce, teprve loni jsem dosáhla na výši uvedenou ve článku, kdepak po 13 letech praxe. O to ale nejde. Toto povolání nemůžete dělat pro peníze, a ti, kteří to tak měli, brzy odešli nebo to flákají. Když jsem četla příspěvěk pana J., tak jsem se lekla, že to píše můj manžel. Je to přesný popis kantorova chleba. Každá práce má svá úskalí, dělník u pásu má sice čistou hlavu, ale fyzicky je ztrhaný. My kantoři se zničíme „jenom“ psychicky, z toho se za noc nebo víkend nevyspíte. Jenže tak, jak nadáváte na nekvalitní učitele ( sama jsem jich pár poznala), tak jsou špatní řidiči, kuchaři, doktoři, a spousta dalších. A pokud bude společnost na učitele stále koukat přes prsty, vyčítat jim kde co, tak se prestiž profese nezvýší. Až těch pár idealistů jako já odejde do důchodu, tak si můžete své děti učit sami, protože při současných nárocích na učitele a předpisech, které nás drtí, budou prázdniny jen chabým lákadlem.

 60. KAB Odpovědět

  To mi rozhodně nepřijde jako málo, jmzda přes 30.000 je mnohem víc než medián, který se pohybuje kolem 24000. Učitelé si v žádném případě menohou na svoje ohodnocení stěžovat, je tu spousta profesních skupin, kteří jsou na tom výrazně hůře a mohou učitelům jen závidět.

 61. pozorovatel Odpovědět

  Já být učitelem, tak na debilním názor, o němž se rozvinula diskuze zaslouženosti platu nebo „přidání“, tak na to v.bez nereaguji Protože dneska učit parchanty, mezi něž možná patří i ty jeho, tak akorát zřezat. Výjimky se určitě najdou, avšak zmíněný hajzlíci by měli být předmětem výchovy zmíněných „odborníků“. Snad je zřejmé, o kom se bavím. Předesílám, že nejsem učitel a ani bych jím nechtěl nikdy být i když lektorskou činnost mám také za sebou.

 62. Kamil Odpovědět

  Myslím si, že by se mělo rozlišovat jaké předměty ten dáný učitel vyučuje a hlavně na jaké škole. Nemám nic proti ocenění matematikáře na gymnáziu, ale např. telocvikář na základce? A k tomu vzdělání? Někteří učitelé si dodělávají VŠ dálkově, mnozí však placenou, čili švindl kurz, protože by kvalitní, třeba státní nikdy neudělali a ti by pak chtěli mít platy jak doktoři, manažeři, strojní Ing. atd. A ty lži o domácí přípravě,pracovní době. To je normální výsměch lidem v soukromém sektoru, ale to se týká všech státních zaměstnanců, snad kromě hasičů v terénu

 63. Ilona H. Odpovědět

  Celá tato diskuze je bez předmětná. Pracuji ve školství více než 35 let a to, co se ve děje, z toho zůstává rozum stát. Ať již je to zmíněná inkluze a další nesmyslnosti, které učitelům ubírají síly. Mohla bych toho jmenovat spoustu, ale to lidem, kteří nechtějí pochopit, nevysvětlíme. A v poslední řadě je to kromě učení ještě – A TO JE NA 1: MÍSTĚ = výchova nevychovaných dětí. Chybí jim úcta, slušnost, odpovědnost. Mohla bych tady toho jmenovat opravdu hodně, s jakými neduhy se ve školství potýkáme. Bohužel spoustu věcí si učitelé nevymysleli,dostali je příkazem shora. Ještě musím konstatovat, že se v dnešní době nechtějí učit, neučí se a rodiče je v tom podporují. Vidí to totiž molem sebe, že za nicnedělání dostanou zaplaceno. K tomu nepotřebují ani vzdělání. Podle mě by měla půlka dětí absolvovat speciální školy. Smysl vzdělanosti se kamsi vytrácí.

  1. Petr Odpovědět

   …a k čemu myslíte, že slouží škola? Jen k učení ČJ, MA, TV apod.? To snad né!!! Já si myslím, že ta by měla dát právě těm nevychovaným základy slušného chovaní a naučit je tomu, co z domova neznají. A to je právě v tom učiteli, buď to umí a zvládne to, nebo mu to přeroste přes hlavu, ale pak tam nemá co dělat….

 64. petr Odpovědět

  To je takový článek který neříká vůbec nic. Záleží jaké má kdo vzdělání. Tím se zařadí do různé platové kategorie. V jaké mzdě, tarifu pracují učitelé ? Předpokládám, že v hodinové. Tedy je třeba vycházet z hodinové mzdy a počtu hodin. To co napsal pan autor je všeobecný nesmysl. Ve všech médiích se plácají různé nesmysly o minimálních nebo průměrných mzdách. Zarážející je, že i tak vzdělaní lidé jako by měli být učitelé, tady plácají různé nesmysly o tom jak pracují a jaké mají mzdy. Plácají tady o různých aktivitách mimo vyučování, přípravách a podobně. Pokud článek vychází z normálních hodin a učitelé tady tvrdí, že jich mají cca dvakrát tolik za rok, dle článku tedy berou zhruba dvakrát tolik co popisuje autor. Jedno je ale jisté, že žádný normálně pracující člověk v ČR, nemá mzdu, kterou mají stejní lidé v EU směr západ. Ve školství máte málo aktivní odbory. Pokud si nevezmete příklad ze západu, bude si s vámi voliči naše vláda vytírat zadek neustále. Ale co jste si zvolili to máte.

 65. Petra Odpovědět

  Pracuji na univerzitě, mám VŠ vzdělání, na VŠ pozici, v rámci pracovních povinností mimo jiné i vyučuji studenty (včetně zahraničních, to vše v angličtině). Mám 16 čistého za plný úvazek. Učitelé se mají naprosto luxusně v porovnání s tímhle. Jejich práce si určitě vážím, ostatně jako jakékoli jiné poctivé práce, ale jejich stížnosti nejsou opravdu na místě.

 66. Tomáš B. Odpovědět

  Hodně se tady řeší, jestli si učitelé svou mzdu zaslouží. Zkusil bych se na to podívat jinak. Situace v dnešním školství je špatná a kvalita vyučování nedostatečná. Proč? Kvalita učitelů není optimální (často jsou předměty typu fyzika nebo chemie vyučovány kantory bez aprobace). Kde je důvod? Kvalitní učitelé prostě nejsou. Opravdu kvalitní studenti svých VŠ oborů nehledají práci ve školství,ale v jiných, mnohem lépe placených, oborech. Tak se ptám: Je možné nalákat lidi, kteří jsou elitami ve svých oborech, aby pracovali jako učitelé za podprůměrnou mzdu? Podle mě není a to je důvod, proč je naše školství v současném stavu. Zajímavé je, že téměř ve všech vyspělých zemích už pochopili důležitost téhle profese a plat pedagoga vysoce přesahuje průměr. Proč to tedy u nás nejde? Kvůli závisti ostatních? PS. Nejsem pedagog, ale spíš než nadávání si myslím, že je třeba hledat řešení.

 67. Pavel Odpovědět

  Každý má málo a každý má právo volby.Takže asi tak…..Přestaňte brečet a jděte do fabriky makat přes agenturu.To se budete mít božsky.

 68. Štefan Odpovědět

  Abychom vyvrátili hloupý názor části veřejnosti, připravili jsme na listopad výzkum – monitoring práce učitelů. Kolegyně a kolegové, najdete jej na webu Pedagogické komory a na jejím facebookovém profilu. Přidejte se k nám a ukažte, jak učitelé pracují. 🙂

 69. Tomas NOVOTNY Odpovědět

  HANDRKUJE TE SE O DROBNE . . . . .
  nejhroznejsi , ze DOKOLA si volite TY?? – kteri Vas uz v roce 2004 zaprodali Zapadni Evrope jako lacinou pracovni silu – OTROKY – – – – BEZDEKOVA KOMISE – 2004 – vyvoj hrubych mezd v Cesku – 2015 – 29.440 korun, 2025 – 43.570 korun, 2035 – 64.480 korun a v roce 2050 – 116.139 korun.
  A TENTO PLAN?? plnite uz 14 let – sice TI sami odbornici?? neumeli predpovedet SVETOVOU FINANCNI KRIZI 2008 , lae vyvoj mezd UMI predpovedet?? do roku 2050. ??!!???
  SKUTECNOST????
  prumerna mzda v CR 2015 – 26.467 korun
  VOLBY 2017…… VOLBY 2017….
  17.6. 2017 – VOLEBNÍ PROGRAM
  Do pěti let bude průměrný plat 40.000 korun, slibuje ČSSD. /2017-2022/………
  !!!! NEMECKO – průměrné hrubé mzdy v Německu Zapadni spolkove staty – 3.885 x 25,75 jeeeee 100.039 korun Vychodni spolkove staty – 3.049 x 25,75 jeeee 78.512 korun aaaaa CESKO – 1.121 x 25,75 jeeeeeee 28.866 korun. !!!! – – ASPON CHTEJTE TYY PLATYY co maji ve Vychodnich spolkovach statech Nemecka – tedy 3.049 euro !!!!!!

 70. pavel Odpovědět

  Nechci zlehčovat práci učitele, ale veškeré diskuze pramení z toho, že si stěžují na svoje ohodnocení. Odpovědi typu opravy písemek, psaní do třídnic, dozory apod. jsou opravdu k smíchu. Mohu to napsat klidně obráceně- když je učiteli nám doporučováno vyzkoušet si jejich práci, kolik si zkusilo učitelů práci v soukromých firmách? Tvrdil jsem vždy a tvrdit budu, že je veliký, veliký rozdíl v tom, jakou kdo nese odpovědnost. Učitel- nese maximálně morální odpovědnost za to, že něčemu děti naučí a pak odpovědnost za děti ve třídě a na akcích. Za sebe- celý život pracuji jako VŠ řídící pracovník v zemědělství s platem 28000,-brutto. To je, co, páni učitelé! A nestěžuju si, neboť toto povolání jsem si vybral a neměnil bych. Ale moje odpovědnost je podstatně větší než učitele, protože na mém rozhodnutí závisí, zda firma bude mít dost peněz na mzdy a další rozvoj a na rozdíl od učitele mi automaticky nepřistane třináctého plat na účtu. Takže tvrdá FINANČNÍ odpovědnost a automaticky odpovědnost za lidi , plynoucí z mé funkce. Já mohu jít učit odborné předměty na zemědělskou školu a vážně se zabývám tím, že to vzhledem k věku udělám, ale učitel, ani z té odborné školy, agronoma z fleku jít dělat nemůže, na to vezměte jed. Vím, o čem mluvím, pár jich znám a vždy to dopadlo neslavně. Učitelé o sobě mívají přehnané mínění, ale v drtivé většině- neříkám, že všichni-jsou pro praxi nepoužitelní. Chce to více pokory a dobře hodnotit vlastní síly.

  1. Helena Odpovědět

   mnoho učitelů mělo tu čest a mnoho učitelů právě odešlo do soukromého sektoru, nebo si prostě našli jinou práci….proto ten nedostatek pedagogů… Zodpovědnost?!? Vám příjde zodpovědnost za např. 25 dětí málo? Zkuste si s nimi jet na výlet…:D

 71. Tomas NOVOTNY Odpovědět

  ….. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. …..

  a nejvetsi f o r …….. 6.2.2018 …… Vlna stávek v Německu končí. Odbory se dohodly na zvýšení mezd. ++ ODBORY pro Němce vyjednaly více peněz a dva roky práce jen 28 hodin týdně…. Mzdy se od dubna 2018 navýší o 4,3 %….Zaměstnanci také získají možnost pracovat až dva roky místo standardních 35 jen 28 hodin týdně….. VELKÉ SROVNÁNÍ PLATŮ: Jaké mzdy mají Němci a jaké Češi? Bude se vám chtít brečet! Většina profesí v České republice bere jen čtvrtinu toho, co lidé za stejnou profesi v Německu. Většina Čechů si myslí, že je to tím, že v Německu jsou vyšší životní náklady – NEJSOU. Potraviny nebo kosmetika jsou totiž mnohem levnější než v Česku. Nájmy se tam také moc neliší. Podle informací deníku Blesk je průměrný nájem v 30 let starém bytě v Berlíně 200 korun za metr čtvereční. Nejlevnější nájmy v Praze jsou na Praze 9, kde stojí metr čtvereční 216 korun. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč. Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč. Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč. Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč.Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč. Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč. Pečovatel bere v Německu 67 230 Kč. V Česku bere jen 17 064 Kč. Listonoš bere v Německu 74 682 Kč. V Česku bere jen 18 449 Kč. Prodavač bere v Německu 58 860 Kč. V Česku bere jen 14 620 Kč. Obkladač bere v Německu 71 577 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Uklízeč budov bere v Německu 48 060 Kč. V Česku bere jen 11 931 Kč… Zdanění práce za průměrnou mzdu v Česku dosahovalo 43,0 %,v Německu (49,4 %), v Maďarsku (48,2 %)…….

  1. Petr Odpovědět

   …příteli, to nelze porovnávat. Německo je silná ekonomicky vyspělá země a proto mají i jiné standardy a k těm se Česko nemůže zdaleka rovnat. Ekonomika zaostává 20 let za tou jejich. Vzdělání mají na vyšší úrovni než u nás a proto tam jen tak někdo nestuduje na VŠ… atd…

 72. Milan Odpovědět

  Po loňském navýšení platů mám jako učitel hrubý příjem 27630 Kč. Praxi mám asi 11 let, děti nemám. Prodavačka v Lidlu má víc. Nestěžuju si… ale na druhou stranu mě moc nebaví číst články jako je ten váš.

 73. Toníček Odpovědět

  Takže: zvýšíme platy poslancům a zahájíme diskuzi o platech učitelů, ať se zamindrákovaní užiteční idioti navzájem vyvraždí? Pro koho média pracují? Rozděl a panuj pořád funguje. Jak prosté – lidi vzpamatujte se a neskačte na každý špek.

 74. Standa Odpovědět

  Proč taková diskuze. Máme něco jako poptávku a nabídku. Tedy, pokud je za daný plat učitele možno dostatek kvalitních učitelů najít, potom je plat dostatečný. Pokud chcete nutit, aby učitel dělal „vedlejšáky“ a nebo měl jiný příjem v podobě důchodu, potom plat dostatečný není, protože snad pro děti chceme kvalitní školství a trpělivé učitele, kteří svojí práci rozumí a nemusí si přivydělávat třeba na poště roznášením letáků. Vím, že se výše uvedené věty dají obrátit i proti učitelům, ale důvod, proč se nyní kvalitní, mladí VŠ dokonce neženou ani na pedagogické fakulty je jasný – plat. Je prostě příliš nízký. Chybou současných učitelů je jen to, že za ten plat tak dlouho vůbec dělají………

 75. Petr A Odpovědět

  Pokud chtějí učitelé vyšší platy, musí stoupnout produktivita. To znamená, odučit více hodin, zvýšit počty ve třídách, zrušit nesmyslnou inkluzi a hned budou mít více. Pokud odučí 25 hodin, ve třídách mají x asistentů pro žáky co nezvládají učivo ZŠ a navíc se snahou mít ve třídách málo studentů, tak peíze na ně nebudou. Dále je na zvážení zrácení doby ZŠ o 1-2 roky na 7 let, bohatě to stačí.

  1. Martin Kovář Odpovědět

   Zvýšit počty ve třídách? Zbláznil jste se? Je přece jasné, že čím vyšší počet žáků ve třídě, tím je výuka méně kvalitní. Ani sebelepší pedagog se nemůže rozkrájet, aby se mohl individuálně věnovat třeba 40 žákům během 45 minut. I těch současných 30 ve třídě je až dost.

   1. Petr A Odpovědět

    30 opravdu není průměr ve třídě na českých školách….. A k té indidivudální péči…myslíte, že na vysokých školách existuje něco jako individuální péče? A co za odborníky pak z VŠ odchazí..

    Na základní škole na prvním stupni je důležitý malý počet, od vsššího stupně už by žáci měli být schopní látku pochopit bez individuálního přístupu.
    Stačí, aby učitelé měli něco jako konzultační hodiny jako na VŠ, kde si žáci a studenti mohou látku případně individuálně dovysvětlit.

    1. Helena Odpovědět

     Nezlobte se na mne…ale individuální péče je na ZŠ a SŠ vyžadována! + na SŠ konzultační hodiny

  2. Helena Odpovědět

   já pořád nechápu, kde berete počet hodin….každý učitel pracuje na celý úvazek 42 hodin týdně (21+21)….kdo učí více, má přesčasy. Ke každé hodině vyučující máte hodinu na přípravu. nebo suplování, dozory apod. + školení (asi jako všude), školní akce (většinou neplacené i několik dní), kroužky apod….

 76. Petr A Odpovědět

  A pro všechny. Víte kdo dostane nejméně přidáno od 1.1. 2018 ze všech zaměstnanců odměněných platem? Lékaři v 14.-16. třídě, čili ty s nejnáročnější prací. A to jen o 2%, nikdo jiný nedosatne méně.

 77. Jan T Odpovědět

  Jeden moudrý člověk řekl: Výška platu je úměrná schopnostem člověka. Tzn. když vidím co se dnes ve škole děti naučí tak ten plat stačí. Znám učitele,kteří látku ve třídě odvykládají a tím to pro ně končí. Nezajímá je jestli to někdo pochopil nebo ne.

  1. Petr A Odpovědět

   Plat je především závislí na platové třídě (náročnost vykonávané práce) a na praxi (stupni). Osobní ohodnocení u nás hraje marginální rol v rámci platu. Na druhou strahy o zrušení platových tarifů je krok zpět, protože to krásně vidíme na porovnání platů a mezd zdravotníků, kde jsou mzdy jsou výrazně nižší.

 78. Jana Nováková Odpovědět

  Dobrý den, také přidám kapku do mlýna….Mám kamarádku, učí na gymplu matiku a biologii, je jí 45, takže nějakých 22 let odučeno (vč.mateřské). Je neustále uštvaná. Domů chodí i dvakrát týdně po 16hod,, musí opravovat písemky, 30tis. čistá ruka. Občas v sobotu nějaká soutěž. Já jsem OSVČ. Za 10 let jsem marodila 2* (žlučník, kýla), rýmičky, angíny, vymknuté kotníky nejsou choroby. Na mateřské jsem byla šestinedělí, dovolená týden v zimě a týden v létě. Lidi mi volají i o víkendu, samostudium je samozřejmostí. U soukromé firmy jsem nemakala jako teď. Výplatu máme takřka stejnou. Přemýšlím, že si dodělám ped.minimu a půjdu učit. Zdraví mám člověk jen jedno. A dva měsíce bez přemýšlení, co ještě musím, co jsem nestihla, kde bude průšvih…dva měsíce volné hlavy, to si neumím představit. Tož tak.

 79. Michal Zlámal Odpovědět

  Dobrý den, přečetl jsem si některé příspěvky je je mi z nich smutno. Náš národní sport začíná být hházení špíny na druhé a v tom jsme my tady v Čechách mistři. Váte, manželka pracoval sposty let v průmyslu a pak šla pracovat na poloviční úvazek do školství kvůli potřebě být jen na poloviční úvazek. Můžeme tedy srovnávat ono omílané v průmyslu a ve školství – ve školství to žádný med není. Chápu některé poznámky na to kdo je učitel a kdo vyučující, ale proč si musíme držet ty vyučujíc,í když potřebujeme učitele? Zamysleme se, zda bynapříklad převis zájmu o učitelské povolání neumožnil výběr lepšícch učitelů. Ale s touto mzdovou politikou to na to nevypadá. Prestiž učitelského povolání je u některých skupin obyvatelstva nízká. Podívejme se na rozvinuté země okolo – plat učitelů středních škol jsou na úrovni cca 1,4 násobku průměrné mzdy (jinou skupinu nedokáži posoudit) a prestiž je někde jinde. Posilme jejich prestiž a vytvořme konkurenční prostředí. Ale bez zvýšení platů se to nikdo dělat nepohrne. Jásám dělím ve velké firmě ekonomicko činnost a manželka totéž učí a já osbně bych nechtěl jít učit – ne že bych na to odborně neměl, ale vidím jak je ta činnost okolo náročná … Opravdu některé rádo by oponenty přidávání učitelům nechápu. Asi se budu muset u nás ve firmě zepta někuho z těch více jak 1000 dělnéků se vzděláním základném až vysokoškolským, zda by to chtěli dělat…

 80. Filip Navrátil Odpovědět

  Pracuji v technické, tedy dělnické profesi, jsem středně vzdělán s maturitou, a z mého pohledu je 26 290 čistého hezký plat.

 81. Milos Odpovědět

  Pro všechny co tady nadávají na učitele – položte si otázku „kdo jiný by učil moje děti?“ a pokud jsou Vaše děti hloupé po Vás, tak raději někam zalezte a buďte rádi, že jste rádi.

  1. Filip Navrátil Odpovědět

   Kdo by učil naše děti? No samozřejmě někdo kdo bere povolání učitele jako životní poslání, nikoli životní etapu.
   Někdo kdo mé dítě naučí například pravopis místo toho aby si stěžoval, že dítě je hloupé.

   1. Petr A Odpovědět

    To jsou jen klišé… Učitelství je zaměstnání jako každé jiné, musí se jen vykonávat pořádně, ale to nemá s poslání nic společného. Za poslání si nikdo chleba nekoupí.

 82. Petr A Odpovědět

  Učitelství je obor, který
  1. nepotřebuje nějak složité vzdělání. V podstatě musí umět to, co budoucí absolvent ZŠ a SŠ
  2. Je snadno naharditelný, nemá specifické vzdělání jako právník, lékař apod, kterého jen tak nenahradíte
  3. Nepotřebuje žádnou praxi
  4. Nemusí dosahovat žádné kvantifikované výkony, jako pracovník v soukromém sektoru, v podstatě jeho příjem je jistý.
  5. Jeho odpovědnost je minimální, když odvykládá špatně látku, zas tak nic hrozného se nestane

  Proto nemá závratný plat. V hrubém dosahuje lehce nadprůměrného platu.

 83. Karla P Odpovědět

  Je hezké že učitelé své povolání vykonávají s láskou, Potom tedy nechápu, proč si ztěžují na výši platu. Když jsem v něčem nespokojena, tak se snažím to změnit. Já jsem spokojena, jsem středoškolsky vystudovaný technický pracovník s výši platu 31 000 Kč čistého.

 84. Marcel Horák Odpovědět

  žena je ekonomkou na nejmenované škole, a mám o pracovní náplni, pracovní době, příplatcích za každou blbost a celkové výšce platu dost přesné informace… Ale chápu, proč napsat, že se máte dobře…

 85. Lukáš Odpovědět

  Dobrý den,
  Já dělám ve fabrice s nucenými přesčasy a jsem rád že mám 23.000 čistého co se týče učitelů plat je adekvátní 26.000 čistého jak je tu psáno. Ale dal bych jim prémie za prospěch žáků,protože dobrý učitel naučí každé dítě i když bude třeba některé bude potřebovat jiný přístup. Zas si všichni sáhněte na svědomí kolikrát jsme své učitele s radostí trápily. (já též) Ale s prominutím jsou i tací kantoři kteří to odkecají a víc je nezajímá,protože své mají jistý.Nikoho neodsuzuji ale cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly a proto se vy dobří učitelé nedejte a špatných se zbavte. Sám mám dítě a chci pro něj kvalitní vzdělání a ne reklamní spot.

 86. realita Odpovědět

  1/2 učitelů učí jen jen proto, aby pro své podnikání nemuseli platit pojištěni. Neštěstí, bože, učím 2 h do půl desáté a pak hodinu odpoledne a musím se ještě vrátit. Odchod ze školy kdykoliv když neučím, abych si vyřídil soukromé věci samozřejmost. Ale jo, vrátím se na oběd. Někdo super rozvrh, třeba některé dny žádná výuka, pohoda doma, Krásný 15 dní navíc. Dozor, haha, prosím vás, co bych tam dělal. Příprava doma, to mu někdo věří? 🙂 Dyť to vidím. Bylo by možno pokračovat, reálné postřehy.

 87. marek sova Odpovědět

  Petře A, to, co uvádíte v pěti bodech, jak jistě i sám tušíte, je předpoklad kvalifikace pro výrobu robotů schopných vykonávat bez přemýšlení jednoduché pracovní úkony. Možná právě Vy pracujete v oboru, který taková nemyslící individua potřebuje k otrocké práci. Pedagogika je ale o něčem jiném. Možná Vám zatajili dílo jistého J. A. Komenského. Budete překvapen, když si informace vyhledáte.

  1. Petr A Odpovědět

   Ne nepracuji jako robot. Nevím, co tím chcete říci. Robot nemá jedinečné vzdělání, ani vysokou odpovědnost, navíc jeho výkon je normován, snadno ho nahradíte. Proto obecně manuálně pracující lidé majé méně. To co jsem napsal jseou obecné důvody pro určité profese mají průměrné, jiné podprůměrné a jiné vyšší příjmy. Nemluvím o čem je učitelství, ale o důvodech jejich platů. Když budete potřebovat člověka, jehož kvalifikace je jedinečná, který bude mít vysokou odpovědnost a nebo bude muset dosahovat výsledky, budeme mít logicky více. K platům učitelů. Platy učitelů jsou adekvátní, jsou nad mediánem platů a mezd v ČR. To že v absolutní čístce to není žádný zázrak je prostě stavem naší ekonomiky.Zajímalo by mě, kolik by si učitel v hrůbém představoval, aby to bylo adekvátní v rámci ekonomiky ČR. Navíc pravidelně dostávají nejvyšší navýšení ze všch státních zaměstnanců.

   1. Petr A Odpovědět

    A jen takové zajímavé porovnání.

    Atestovaný lékař se specializovanou způsobilostí (což znamená VŠ 6 let, cca 5 let atestační přípravy) bude mít od ledna po 7 % navýšení v 13. tříde a prostředním stupni (6.) za standartní pracovní dobu 32 595 Kč v čistého (44 310 Kč v hrubém). Plat je za 8,5 hodiny děnně v práci, ve volném čase se musí vzdělávat a jezdit na kurzy, aby splnil podmínky celoživotního vzdělávání (samozřejmě si je platí). Jeho vzdělání je náročnější, dělší, odbovědnost je vyšší. Takže v rámci tohoto srovnání opravdu učitelé nemají zas tak málo.

    1. Petr Pudivítr Odpovědět

     Já bych to zase legračně přepočítal na tu „přímou“ práci. Třeba zubař vrtá zub minutu, ale pacient je tam deset minut. Takže se platí ne za deset, ale za tu minutu, ne? Vtipkuju. Ale z celé diskuze to tak vypadá. Popelář taky hodně času jede na autě, a vlastně nepracuje. Až když zvedá popelnici. Pojďme to počítat spravedlivě!

     1. Petr A

      Omlouvám se, ale jste při smyslech? Zubař je vrtý kaz minutu? To si děláte legraci. Pokud zubař dělá práci kvalitně, tak vrtá zub min. 15 minut. Je potřeba použít něklik vrtáků aby zub byl poškozen co nejméně, musí s evyčistich vypláchnou, umístění =plomby, zafixovat atd…kvalitní bílou lombu uděláte nejdříve za 20 minut. A ten lékař opravdu pracuje a ne jen 45 minut za hodinu. Si myslíte, že v ambulanci se vykecávají, zatímco mají čekánru plnou lidí? Bez urážky, ale je vidět, že nejste zdravotník a víte o jejich príci velké nic.

 88. Tom Odpovědět

  Má autor článku koule na to udělat podobné srovnání i u platu policistů,vojáků,hasičů,lékařu a úředníků? Asi né,že……..

 89. Lumír Odpovědět

  Dobrý den všem diskutujícím.
  Normálně nikdy pod tyto články nepřispívám, ale dnes se neudržím. Pracuji už přes deset let v dělnických pozicích a vedle toho působím jako přednášející na zdravotnických kurzech pro laiky. Vím jak těžké je zaujmout nějakým tématem lidi (kteří o to mají ještě zájem, dobrovolně se snaží udržet pozornost a nedělají bordel, učitelé ze škol mě můžou závidět), o kterém navíc vím hodně. Vím jak je těžké držet administrativu relativně jednoduchého kurzu, vím jak je těžké mluvit souvisle a smysluplně na nějaké téma 45 minut v kuse, vím jak je těžké to podat tak aby to bylo i záživné.
  Z vlastní zkušenosti můžu v klidu prohlásit, že vyučovací hodina je tak třetina reálného času, kdy se pracuje. Zbytek je administrativa a přípravy.
  A toto píšu jako člověk, který studuje dálkově pedagogickou fakultu na VŠ. A píšu to jako člověk, který po napsání tohodle článku, si půjde stoupnout na 9 hodin k soustruhu a brusce a bude makat rukama.
  Ano, existují učitelé, kteří to mají na háku a jsou znechucení chováním a drzostí žáků a rodičů. Znám takové. Ale černé ovce najdete v každém stádu, proboha lidi jen se rozhlédněte po vlastních spolupracovnicích a ruku na srdce. Kdo to vždy vykonává na 100%, kdo není znechucen nad poměry v práci? U veřejných profesích konajících službu je to boužel jen víc vidět, protože každý (mě občas nevyjmaje) nadává na stát a jak nakládá s financemi.
  A ještě jedna drobnost. Když je učitelství tak skvělé a jednoduché (mám ve třídě na VŠ asi polovinu spolužáku co učí ve státním sektoru), proč v tomto sektoru chybý lidi? Proč je průměrný věk učitele (
  a nejen třeba učitelů, ale třeba i strojvedoucích a jiných tak říkajíc prestižných profesí) tak vysoký? Proč těch lidi, kteří jsou dobře placeni a prohlašuje se o nich že mají skvělou práci ubývá ?Je to zodpovědnost, ochota obětovat víc než dostanu zaplaceno a poslání.
  Ano, můžete o mě prohlásit, že nadržuju učitelům. Konec konců na pajdáku studuju. ALE vybral sem si to sám a smířil sem se s nevýhodami této profese, a maximálně využiju těch výhod co mě nabízí. Protože mě nic jiného nezbývá.
  Ano, sklidím za tento příspěvek kritiku. Počítám s tím že velikou. A těm co mě budou kritizovat můžu vzkázat jen tolik aby si šli vystudovat vysokou školu a šli učit (ano vím že se opakuji, z rukou povolanějších to tu bylo napsáno už x-krát).
  Omlouvám se že jsem se tak rozjel, ale už sem se nemohl udržet, jak lidi co nic nevím o vyuce a předávání znalosti, kritizují ty co se o to snaží. A dělníkům a prodavačů jedno přirovnání (boužel funguje i u mě v práci). Pokud dostanete hnusné ovoce, nebo popraskaný material, jste schopni z toho udělat kvalitní obrobek, nebo naaranžovat to ovoce tak aby se prodalo a líbilo zákazníkům ?? Učitel taky nenaučí děcka, které to jdou do školy jen prosedět a prospat.

  1. Jaroslav Odpovědět

   Netvrdím, že povolání pedagoga je lehké a nepřináší zodpovědnost. Povolání učitele je ještě těžší. Vzhledem k tomu, že jsem strávil ve školách 19 let, byť ne za katedrou, dokáži rozeznat rozdíl. Poznal jsem učitele, kteří dokázali vzdělat a vychovat i ty, kteří to šli do školy jen prosedět a prospat, poznal jsem pedagogy, kteří znechutili školu i hladovějícím po poznání. Asi jako každý. Řečem o tom, že si může vyzkoušet studium na vysoké škole každý se jenom usmívám. Jak jsem psal výše, akademiků jsou u nás plné kýble. V době, kdy jsem se já rozhodoval o svém povolání byla pedagogická fakulta posledním záchytným ústavem, kde získat vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří se nechytili jinde. Díky tomu, že v dnešní době se dá studovat ledacos, se studium pedagogiky posouvá v prestiži směrem nahoru, to je třeba přiznat. A studium na vysoké škole jsem zkusil, během 7 let jsem složil 3 státní zkoušky včetně 2 z technických oborů, jenom poznámka pro rýpaly, kteří nejsou přesvědčeni o tom, že akademické vzdělání u nás získá každý s alespoň průměrnou inteligencí a dostatkem trpělivosti.
   Celý problém však spočívá v tom, že ti agresivní nenasytové mezi pedagogy prezentují vlastní pocit nadřazenosti a nedoceněnosti. Při vzdělání, kterého se jim dostalo, nejsou schopni, možná ochotni díky bezohlednosti pochopit, že pokud se jim ze společného měšce přisype z toho zbytku, který nebyl bezúčelně vynaložen či prošustrován, bude chybět jinému. V době, kdy se např. pořádají sbírky na nemocné děti, silnice připomínají tankondrom, hasič, který nemá jistotu, že se z práce vrátí zdravý, bere v průměru méně než právě pedagog, běžný důchodce živoří a pouze čeká na smrt … jistě po vymytí očí najdete spoustu jiných příkladů, je toto chování přinejmenším nemorální. Ale kdo neřve, nic nedostane. Agresivní pedagogové rádi srovnávají svůj plat a mzdu prodavačky. Té urbanstory o mzdě prodavačky v úrovni jejich platu může věřit jenom imbecil. Ale i kdyby ty mzdy byly skutečně tak vysoké. Rozdíl je právě v tom, že to je mzda, pokud si na vysokou mzdu prodavačky vydělají, mají ji mít. Srovnání platu učitele u nás a v civilizované Evropě je opravdu tristní. Ale to je i srovnání příjmů a obecně životní úrovně ostatních profesí. A proto raději uvidím peníze nasypané do nemocnice, než ve vytrčené dlani pedagoga.
   A „chybý“ po b měkké i, studente 🙂

 90. osramka Odpovědět

  kdo chce srovnavat plat z nemeckem musi srovnavat vsechno tj. i popelare jinak je to diskriminace.
  Ze maji volna o tom se nemluvi doporucuji jit do fabriky na nepretrzity provoz.Za mne jit na pajdu byla posledni stace a je i videt jak na tom dnesni deti jsou kdyz se skoro vsichni doucuji.
  Dale nechapu ze nekdo vystuduje za nase dane a jeste si diktuje ze utece do zahranici.Proste ty miliony zaplati statu.
  Chodil jsem s ucitelkou 48 let mela 9. platovou tridu ,celkem brala 36 800 plus 6000 alimenty, prvni trida, porad volvo, uceni od 8-12h a jeste si nosila jidlo domu.Vubec zadna priprava stale dokola.Neumela pochopit ze ja prijdu v 17h domu a mam toho dost ona porad nekde na vyletech ktere jim platila skola.Stat at se zamysli jestli je treba produkovat tolik ucitele za nase dane , kdyz jdou delat neco jineho nebo zavedte umistenky a nebo vystudoval si zaplat statu jako je to v italii.

  1. Petr A Odpovědět

   Mame trzni hospodarstvi, pokud v Cesku dostane zacinajici lekar 30 v hrubem a v Nemecku 120 000 + auto, byt, stravu zdarma, tak kam pujde. To ze to nnei uplne fer, to je mozna pravda, jenze to by pak musel kazdy absolvent mit povinnost to zaplatit a odpracovat, ne jen vybrane skoly. Vse je o nabidce a poptavce, absolventa mediciny, IT, technickych oboru vezmou v zahranici hned, absolventa pedagogickych skol, humanitnich apod. nevezmou nikde v zahranici, protoze o ne zajem neni. A v tom je zakopany pes….o nektere abslovnety zajem je, o jine ne a tomu odpovida i plat a mzda. Mame trzni hospodarstvi se vsemi vyhodami, ale i nevyhodami. Pokud skolstvi nezvysi efektivitu a kvalitu, tezkou budou mit kantori extremne nadprumerne platy. A kdyz si jeste zavadeji inkluzi a plati dalsi kantory, logicky z tohi baliku penez pripada na jeden ucitelsky krk mene. Ale vzhleem k tomu, ze se ucitelum v poslednich letech zvysuji mzdy nejvice ze vsech profesich, tak si moc stezovat nemuzou.

 91. Boža Odpovědět

  Výši platů jednotlivých učitelů neřeším.Jen bych uvedl příklad z obecní školy v 60. letech.Pan řídící učil v jed-
  notřídce /1-4 třída/.Ve třídě bylo cca 20 dětí.Součástí
  školy byl učitelský byt,který si sám zpravoval.Udržoval
  také školu v náležitém stavu.Pan řídící kromě vyučování zajišťoval další mimoškolní aktivity bez ná
  roků na plat,jako promítání filmů pro mládež nacvičová
  ní divadelních produkcí,organizování různých brigád
  v zemědělství i pomoc lidem v případech úrazů.O vz-
  dělanosti svědčí velké množství žáků a žákyň se stře
  doškolským a vysokoškolským vzděláním.To jen tak
  v krátkosti,protože učitelství byla řehole a poslání.

 92. Alena Odpovědět

  Když to tady pročítám, je mi smutno. Taková zloba, závist, nepochopení se navzájem. Já měla učitele báječné i příšerné. Stejně tak jsem narazila na prodavačku milou i protivnou a poznala jsem lékaře profesionála i amatéra… Každý z nás chce za svou práci dobrý plat. O učitelích se stále píše, protože je to vděčné téma pro novináře. Já žádný křik učitelek neslyším, jen občasné povzdechnutí. A na to má každý z nás právo. Jak říkám, je mi z Vás smutno.

 93. Tereza Odpovědět

  Potvrzuji článek autora, avšak s malou úpravou. Čistý plat učitelky ve Zlínském kraji se stejnou praxí činí 24 0000 Kč. Osobní příplatky, odměny neznám.

 94. Karel Odpovědět

  Že se nestydíte vy všichni, co jste nikdy neučili, psát takové nesmysly! Podívejte se, jak vy sami se chováte na silnicích, cyklostezkách, v restauracích a jinde! Jak vy můžete vůbec zasahovat do výchovy svých dětí a radit učitelům, kteří mají ve třídách až 30 nevychovaných potomků! Když vy z jedné třetiny celé populace v ČR jste jedna velká banda, která se naproti západní Evropě chová s odpuštěním jak čuníci. Jak si představujete, že někdo může někoho něco naučit, když jej neposíláte ani do školy, jezdíte na dovolenou během roku i pětkrát, na hodiny chodí vaši potomci naprosto bez ničeho a jen tam vykřikují a ruší ty snaživé. Těch snaživých naprosto ubývá, protože když vy volíte to, co sedí ve vládě, takové rozkrádače všech možných dotací, blekotající ty nesmysly, které by za p.Masaryka nikdy nebyly možné, tak je to jen malý obrázek všeho, co přivádí českou společnost do devastace a na postupné dno. Přestaňte psát ty nesmysly a začněte například učit, třeba v Chánově, abyste viděli, vůbec, co ten učitel musí dělat! Zdravím všechny učitele s vírou, že ještě neutekli, protože mně stačilo pouhých 5 let!!! Karel Kratochvíl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *