Dukovany

Kauza Vrbětice: Nejspíše konec nadějí pro ROSATOM

Kauza Vrbětice, tedy explozí muničního skladu u obce na Zlínsku, otřásla českou veřejností v roce 2014. Nyní tak činí opět. Nyní kvůli zjištění bezpečnostních složek, které vládu informovaly o tom, že mají důvodné podezření, že do výbuchu byly zapojené ruské tajné služby, které výbuch na našem území způsobily. Politických i globálních dopadů může toto zjištění mít mnoho. My se však zaměříme na jeden z nich – Dostavba JE Dukovany, která se v těchto měsících hojně řeší, a zejména naděje ruského ROSATOMU na participaci v této státní zakázce.

Babiš: ROSATOM by neměl zůstat ve hře

Premiér a předseda Hnutí ANO 2011 Andrej Babiš se v návaznosti na výše uvedená zjištění bezpečnostních služeb ohledně zapojení ruských tajných služeb na našem území vyjádřil pro Českou televizi, že ruská firma ROSATOM by neměla zůstat ve hře v plánovaném tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V neděli 18. dubna řekl, že očekává, že vláda firmu z Ruska nezahrne do bezpečnostního prověřování zájemců o výstavbu. Podobně se ve stejný den vyjádřil také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Ten řekl na televizi PRIMA, že považuje za velmi nepravděpodobné, takřka vyloučené, že by se ruský ROSATOM tendru zúčastnil.

 V březnu MPO ROSATOM nevyřadilo, Číňany ano

O Dostavbě Dukovan se začalo hojně mluvit v březnu tohoto roku, kdy ministerstvo průmyslu a obchodu nevyřadilo ruskou firmu ze zamýšleného tendru. Naopak u čínské firmy tak učinil a dále v tendru ji nepustil. Ruský ROSATOM se tak dostal do společnosti firem z USA, Francie a Jižní Koreje, s kterými plánoval český stát dále jednat o podmínkách tendru. Ministr Havlíček se však vyjádřil, že se dozvěděl o ruské účasti při explozi ve Vrběticích až těsně před jejím zveřejněním. Považuje toto jednání Ruské federace za absolutně nepřijatelné a nemá důvod o podezřeních pochybovat.

Rok 2014, exploze a dva mrtvý

Zjištění, které ministr vnitra Jan Hamáček, který byl v té době pověřen také vedením ministerstva zahraničí, a předseda vlády Andrej Babiš zveřejnili v sobotu večer, je šokující. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu a Bezpečnostní informační služby mají za explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku stát agenti ruské tajné služby GRU. Při dvou explozích v roce 2014 zahynuli dva lidé a bylo znehodnoceno velké množství munice a dalšího materiálu. Česká republika reagovala okamžitým vyhoštěním 18 ruských diplomatů. Další den Rusko reagovalo na tento krok více než recipročně, protože vyhostilo českých diplomatů v Rusku 20. Na české ambasádě v Moskvě tak zůstává pouze 5 pracovníků.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. Jj Odpovědět

    Majitel skladu nechal rozkrást (nebo sám rozkradl) to co v něm bylo a výbuch to měl zamaskovat. To je celé. Pokud se opravdu jednalo o ruský zásah, pak nechápu, proč to vyšetřují až dnes – pokud to ovšem dnes nevytáhli právě proto, že skutečnost už dokázat nelze a je možné to svést na kohokoliv.

  2. Martin Vaněk Odpovědět

    Je zvláštní, že nikoho, včetně politických špiček, nenapadla souvislost mezi stížnostmi „západních“ firem na přizvání Rosatomu k dostavbě JE, a toto je nejspíše poslední varování pro náš banánistán… I proto naši politici s ohnutým hřbetem úslužně opakují vyfabulované cinty čučkařů, kterým velí Koudelka z STS Chvojkovice -Brod, jenž byl líbat prsten v Langley… A místní trubky nadšeně opakují logicky neudržitelné bláboly, kterým by nevěřilo ani malé děcko – z modrého nebe se po 7 letech snáší „důkazy“ které předtím nikdo neměl, nýmandi ze STAN se chytají šance na mediální oživení a vznášejí požadavky jak sudeťáci v Mariánských Lázních, a nic neříkající popisy pohybu osob jsou vydávány za neotřesitelnou pravdu, svědčící o čemkoliv. Kam se hrabe Rudé Právo v blahé paměti na tuto masáž… 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *