Pragmatismus a alibismus v hlavní roli: SPD Babiše logicky nepodpoří

Tomio Okamura

Druhé kolo prezidentské volby se blíží a Andrej Babiš jednal s SPD o oficiální podpoře této strany. Ta vyslala v prvním kolem do boje o Hrad Jaroslava Baštu, jenž se ale do kola druhého nedostal. Co se týká postoje k druhému úspěšnému kandidátovi generálu Pavlovi, SPD doporučuje ho nevolit. Proč tomu tak je? Situace je poměrně zamotaná, nicméně nic se neděje jen tak bez příčiny.

Jediný kandidát je Jaroslav Bašta

Prakticky to zní, jako by si Tomio Okamura nevšiml, že tento kandidát v prvním kole neuspěl. Přesto tento fakt předseda SPD před mimořádným jednáním Sněmovny, v jehož rámci opozice hodlá vyslovit nedůvěru vládě premiéra Petra Fialy opět konstatoval.

Dostatečná inteligence voličů

Jasně, Okamura chce voličům lichotit. Každý je rád, když ho někdo jiný pochválí. Podle jeho slov jsou dostatečně inteligentní na to, aby se rozhodli, koho budou ve skutečnosti volit. Sám Jaroslav Bašta hovořil o tom, že do volební urny hodí prázdný lístek. Alespoň se projde a udělá něco pro své zdraví.

Radim Fiala radí, aby lidé nevolili Pavla

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala hovořil o možnostech voličů, kteří mohou řešit situaci podobně jako Bašta, případně k volbám nejít, nebo volit Babiše. Tomu by se podpora SPD hodila a sám o ní vyjednával.

Pragmatismus na prvním místě

Zapůjčení svých voličů někomu, kdo je následně může pozřít, je přinejmenším maximálně pragmatické. I proto spíše SPD mlží, než by doporučila konkrétního kandidáta. Otázkou zůstává, jak se budou věci mít dále. Tak jako tak, hlasy voličů Jaroslava Bašty nejspíše rozhodovat ve druhém kole prezidentské volby nebudou.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/volby-prezidenta-spd-babise-nepodporilo-40420229  

Tomio Okamura: Náhledové foto autor David Sedlecký: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tomio_Okamura_(20._Podzimn%C3%AD_knižn%C3%AD_veletrh).JPG 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.