Proč se letecké společnosti zbavují sklopných sedaček?

letadlo

Jste-li pravidelným cestujícím na linkách leteckých společností, možná jste si všimli, že z palub letadel pomalu ale jistě mizí sklopná sedadla. Ještě před několika lety se jednalo víceméně o samozřejmost, nyní se to stává spíše raritou. Důvodů je celá řada, jednoznačně ale převažují ty ekonomické.

Inspirace nízkonákladovými společnostmi

Jako první začaly pevná sedadla bez možnosti sklápění poptávat v první dekádě devadesátých let nízkonákladové společnosti jako Jet2, nebo Ryanair. Nyní je postupně napodobují prakticky všechny letecké společnosti po celém světě.

letadlo

Foto: Pixabay

Úspory a zase úspory

Hlavním důvodem pro vyřazení sklopných sedadel je výrazně snadnější údržba pevných sedaček. Sklopný mechanismus sedadla je totiž poměrně složitý, logicky totiž obsahuje řadu pohyblivých dílů a v neposlední řadě se k sedadlům cestující nechovají zrovna v rukavičkách.

Výsledkem byly a jsou časté poruchy, nutnost časté výměny celých sedadel i časově náročná údržba. V řeči peněz to pro letecké společnosti samozřejmě znamená významné náklady navíc. Pevná sedadla jsou z tohoto pohledu náročná mnohem méně, a tím jsou i levnější na provoz.

Sedadla bez sklopného mechanismu jsou také podstatně lehčí, což pro leteckou společnost znamená úsporu za palivo a lety jsou tím pádem také ekologičtější. Ani to ale není vše. Letecké společnosti si také pochvalují, že ubylo konfliktů mezi cestujícími, které musel řešit palubní personál. Sklopená sedačka znamenala často hlasitý a občas i násilný protest pasažéra o jednu řadu dále.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/sedadla-paluba-letadla-konflikty-sklapeni-doprava.A230111_122814_eko-doprava_jla

https://edition.cnn.com/travel/article/reclining-seats-airplanes/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.