Mladý muž s laptopem

Práce z domova – jak přetvořit nutné zlo v pohodový benefit

V minulosti se na home office pohlíželo jako na jasný benefit. Zaměstnanci po práci z domova toužili a zaměstnavatelé se zdráhali ji umožnit. Pandemie však i v tomto ohledu situací zvláštně zamávala.

Zaměstnanci chtějí do kanceláří, zaměstnavatelé tam o ně nestojí

Někteří zaměstnavatelé zjistili, že zaměstnanci doma fungují stejně jako v kanceláři – v některých případech i lépe – a kanceláře i zrušili.

Spousta zaměstnanců naopak zjistila, že jim práce z domova v dlouhodobém měřítku rozhodně nevyhovuje.

Co teď s tím? Pokud patříte zaměstnancům, kteří doma pracovat nechtějí, ale zaměstnavatel vám jinou možnost nenabízí, je na čase vytěžit z nastalé situace maximum.

Čas na dlouho odkládané projekty

Dojíždění do kanceláře nebaví snad nikoho. Cesta tam a domů zabere průměrně hodinu času, a to jen v případě, že máte zrovna štěstí.

Pomalé MHD, tradiční zpoždění vlaků kvůli v zimě kvůli zimě a v létě kvůli vedru, ucpané silnice, pachy a zvuky spolucestujících…

Dojíždění do kanceláře je náročné a cesta je často stresující snad ještě víc než samotná práce. Domů přijíždíme unavení, bez chuti pouštět se do čehokoliv dalšího.

Vůli zbavit se kil navíc máme možná první dva lednové týdny. Poté, co se zajedeme po svátcích znovu do dojížděcí rutiny vůle pomalu upadá… a na ostatní projekty a koníčky už vůbec není čas.

Zde přichází hlavní benefit práce z domova. Ušetřené chvíle můžeme pohodlně investovat do věcí, na kterých nám skutečně záleží.

Ať už je to cvičení a běhání, spuštění vlastního webu nebo e-shopu nebo dopsání knihy, kterou máme v hlavě už od střední…

Stejně tak získáte více času na rodinu i přátele. Realizovat dlouho odkládaná setkání a zkrátka si užívat života, a ne přežívat na cestách.

Poznávání nových podniků v místě bydliště

Ne všichni máme doma pracovní podmínky. Někdo nemá místo na pracovní stůl, jiného ruší děti, které si chtějí hrát v ten nejméně vhodný okamžik.

Co to znamená? Čas poznávat kavárny!

Pandemická situace dala mnoha podnikům zabrat. Přesuňte svou kancelář do své oblíbené kavárny. Že ji zatím nemáte? Home office je skvělá příležitost si nějakou oblíbenou v okolí najít. Nebo zkrátka poznávat, co vaše sousedství nabízí.

Bydlíte na venkově bez kaváren v dosahu? Pokud máte na mobilu funkční data, zkuste vyrazit do přírody. No a pokud dáte pár fotek ze své nové „kanceláře“ na Instagram, ještě můžete nastartovat influencerský vedlejšák.

Pozor na work-life balance

Home officeHome office má kromě poměrně známých nevýhod i riziko, že se vám bude práce příliš prolínat s osobním životem. Nastavte si jasný řád, pracovní dobu i pravidla ohledně toho, kdy vás může zaměstnavatel kontaktovat. Pokud nejste součástí kritické infrastruktury, není nutné zvedat telefon u večeře, a dokonce ani u večerního filmu či na sobotním výletu. Pokud se necháte při práci z domova chytit do pasti práce „24/7” koledujete si o vyhoření a dlouhodobé zhroucení…

Chcete zjistit, jak sladit práci s osobním životem, a přitom zachovat či ještě zvýšit pracovní produktivitu? Podívejte se na blog Jobstack.itJobstack.it.

Náhledové foto: Freepik

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *