Práce snů? Podle lidí je to práce v IT a médiích

Společnost Randstad Employer Brand Research zajímalo, jaká práce je podle obyvatel v ČR nejlepší. Průzkumu se zúčastnilo pět tisíc osob z České republiky. Mimo Českou republiku ale odpovídali také obyvatelé jiných států po celém světě (včetně ČR bylo těchto států 32), takže respondentů tohoto výzkumů bylo nakonec na dvě stě tisíc. Kromě IT a médií je přitažlivým povoláním také práce v bankovnictví či automobilovém průmyslu.

Nejlepší práce je v IT

Pokud se zaměříme na odpovědi českých respondentů, pak z výsledků výzkumu vyplývá, že za nejatraktivnější povolání Češi skutečně považují práci v IT. A to jak vysokoškolsky vzdělaní, tak také středoškolsky vzdělaní Češi. Na druhém místě jsou pak již zmiňovaná médie a bronzovou pozici obsadily podnikové služby. Respondenti hodnotili atraktivitu zaměstnání podle deseti základních atributů, které zaměstnanci zvažují, když hledají novou práci. Jedná se tak zejména o výši platu a benefity, ale také o to, jakou mají zaměstnanci možnost kariérního růstu, jak je práce zajímavá, nebo třeba to, jakou pověst má zaměstnavatel.

IT už nemusí být jen vysokoškoláci

Vzhledem k nedostatku IT pracovníků vznikají i takové pozice, na které si IT pracovník vystačí s maturitou. Právě převis poptávky nad nabídkou pracovníků v IT je důvodem, proč si firmy snaží tyto pracovníky co nejvíce hýčkat a nabízejí jim vysoký plat a další benefity. Navíc případně nedostatky (například v programování) si mohou zaměstnanci doplnit na vzdělávacích kurzech.

Média byla překvapením

Druhé nejatraktivnější povolání v médiích, bylo překvapením. Co si pod tím představit? Už dávno se nejedná pouze o novinářskou práci. Jedná se o práci, která je spojována s tvorbou digitálního a audiovizuálního obsahu, jako je například práce programátora, vývojáře, experta na IT security či digitální marketing.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *