Pozor na to, že cestovní kancelář má právo zdražit již koupený zájezd

pláž

Pocit, že v dnešní době zdražuje prakticky vše, má nejeden z nás. Jde přitom o pocit oprávněný, svět svírá jedna bezprecedentní krize za druhou, což se nevyhnutelně propisuje i do stavu globální ekonomiky a posléze do ekonomik národních, tu českou nevyjímaje. Zdražují samozřejmě i zájezdy. Pro mnoho lidé je potom překvapením, že zdražení zájezdu může přijít i potom, co si již zájezd zakoupili.

Proč zájezdy zdražují?

Zdražení ropy a leteckého paliva se nevyhnutelně promítá i do ceny zájezdů. K tomu se přidávají i rostoucí ceny dalších energií a komodit, a cestovní kanceláře nemají jinou možnost než zdražit. Meziroční zvýšení cen zájezdů činí nyní více než 18 procent. Je sice nutné vzít v potaz, že se jedná o srovnání cen s dobou, kdy ještě v plné síle zuřil covid, přesto jde ale o zvýšení významné.

dovolená

Foto: Pixabay

Přenesení na zákazníky

V dnešní době není tedy při navyšování cen nikterak vyloučené ani zdražování cen u již zakoupených zájezdů. Cestovní kanceláře na to mají za určitých podmínek právo. První z těchto podmínek je, že cestovní kancelář má tuto možnost zakotvenou ve smlouvě.

Zvýšení cen pak musí každá cestovní kancelář neprodleně oznámit svým klientům. Kupující má v takovém případě samozřejmě právo na to, aby mohl odstoupit od kupní smlouvy. Rozhodnutí bude tedy vždy záviset pouze na klientovi. Výčet všech položek, které se budou lišit od ceny, za kterou byly nakoupeny, je cestovní kancelář povinna nahlásit včas, a to nejméně dvacet dní před odletem. Oznámení o zvýšení cen musí být srozumitelné, a navíc musí být vždy uveden i důvod proč se cena navýšila.

Je třeba počítat s tím, že cestovní kanceláře mají své smlouvy a všeobecné podmínky právně velmi dobře napsány, a většina CK má možnost zdražení ve smlouvě pevně stanovenou. Pokud by však přeci jen CK porušila pravidla a s vrácením peněz by byl problém, můžete se na samozřejmě odvolat a případ může skončit i u soudu.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/finance/clanek/kdy-muze-cestovka-zdrazit-prodany-zajezd-40396266

 https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/460380-dovolena

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.