Pozor na platby na e-shopech!

Onlinekupony

Nakupování přes internet na takzvaných e-shopech je již zcela běžnou věcí. Stále však existuje vysoké riziko toho, že naletíme a zvolíme špatný e-shop, který je předražený nebo jeho služby nejsou vůbec kvalitní. Někdy se také můžete setkat s problémy při platbách přes internet na tyto obchody. Pojďme se podívat, která úskalí nejvíce hrozí při nákupu na e-shopech.

Brouzdáte opravdu zadarmo?

Pokud využíváte internet v mobilu nebo jiných zařízeních a ve volné chvíli se chcete podívat na váš oblíbený e-shop, zda-li nenabízí něco lákavého, je nutné ujistit se, zda opravdu brouzdáte na internetu zadarmo. Brouzdání po internetu bývá zpravidla bez rizika a účtuje se dle vašeho tarifu. Problém může nastat, když se chystáte takto vybrané zboží i zaplatit. Tady si musíte být jistí, zda váš telefon nebo jiné zařízení používá tato předplacená data i pro takové platby. Tedy online kartou nebo převodem z internetového bankovnictví. Dalším rizikem je, že pokud takto platíte, může někdo cizí vaše údaje zneužít. Někdo, kdo bude připojen stejně, jako vy.

Platby do zahraničí

Pokud je váš oblíbený e-shop z ciziny, a že jsou takové obchody oblíbené, také platí předešlé rady o zneužití platebních údajů. Musíte si však také dávat pozor na sídlo obchodníka. Od této polohy se odvíjí další platby. V zemích mimo Evropskou unii budete platit i clo a u všech lokací dopravu. Nezřídka kdy se stává, že například takový německý e-shop, který využívá koncovku .de a je psán v perfektní němčině, sídlí někde úplně jinde a musíte tedy platit výdaje v takové výši, o které jste neměli ani tušení.

Opravdu chcete zboží, ale e-shop je podezřelý?

Takový případ je velice častý. Chcete zboží, které jinde neseženete nebo ne za takovou cenu, avšak e-shop se vám zdá přinejmenším podezřelý. Co s tím? Pokud jde například o neznámého prodejce odněkud z Tichomoří, zjistěte, jaké nabízí formy placení. Pokud nabízí platbu přes PayPal, neváhejte a využijte toho. Jde o bezpečnou cestu. Pokud nelze takto platit, je nutné abyste se ujistili, že platební brána je zabezpečená. To poznáte pomocí lig Verified by Visa nebo MasterCard SecureCode.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.