Pozor na falešné e-maily od vaší banky

Česká národní banka každoročně zkoumá, nakolik jsou bankovní instituce zabezpečeny proti kybernetickým podvodům. Závěry jejích zkoumání jsou vcelku příznivé, i když banka přiznává, že míra zabezpečení se u jednotlivých institucí může lišit. Banky jsou tedy dobře zabezpečené, čehož jsou si vědomi i podvodníci. A když se tedy snaží dostat k penězům uloženým v bance, musí na to jít jinak. A to přes klienta.

Podvodníci útočí

Letos na podzim odhalila kyberbezpečnostní společnost ESET útok na české klienty. Podvodníci zvolili už poměrně známou metodu – prostřednictvím e-mailu, který byl označen logem banky se snažili vymámit citlivé údaje, které by jim dopomohli dostat se k bankovnímu účtu klienta. To, že banka takovým způsobem nekomunikuje, je uváděno na stránkách snad každé bankovní společnosti. Přesto se vždycky někdo chytí, a své údaje e-mailem skutečně zašle.

Jednoduché i složité podvody

Právě takový phishing, kdy jsou rozesílány podvodné e-maily snažící se vymámit citlivá data, bychom mohli zařadit mezi ty jednodušší. Podvodníci jsou ale počítačově mnohem vyspělejší, než běžní klienti a zaměřují se na mobilní bankovnictví. Tak například aplikace QRecorder, která měla sloužit k nahrávání hovorů, se postupně změnila v trojského koně. Ten umožnil vzdálený přístup do mobilního telefonu klienta, takže podvodník se dostal ke čtení SMS. Když už znal přístupová data do internetového bankovnictví, k cestě za klientovými penězi už nestála žádná překážka…

Téměř každý pátý Čech

Podle údajů vyplývajících ze šetření České národní banky se s podvodnými e-maily setkalo na 17 % Čechů. Při rozkliknutí odkazu v tomto e-mailu se klientům objevila stránka s internetovým bankovnictvím. Když do ní klient zadal své přihlašovací údaje, zpřístupnil tak svůj bankovní účet třetím osobám. Takže pokud chcete svůj účet udržet v bezpečí, pak se přihlašujte vždy tak, že zadáte do prohlížeče stránky svého internetového bankovnictví. Nikdy ne přes e-mail.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.