Jak se nenapálit při uzavírání operativního leasingu

Jedna platba – celý měsíc ježdění bez starostí. Také vám takové provozování automobilu připadá ideální? Žádné nečekané výdaje za náhlé poruchy, žádná starost o uzavírání povinného ručení nebo havarijního pojištění… Tak přesně takhle funguje operativní leasing.

Jeho výhody probíráme jinde, dnes vám spíše ukážeme, jak se při jeho uzavírání nenapálit. Existuje několik bodů, podle kterých poznáte spolehlivého poskytovatele operativního leasingu. A tady jsou.

Jasná a přehledná smlouva je základ

Pamatujte si, že v ní musí být uvedeno opravdu vše. Měla by se vyhýbat vágním formulacím a přitom postihovat vše podstatné. Zaměřte se zejména na:

  • Přesnou definici služeb, které za své pravidelné měsíční platby dostanete. V základu bývá kromě pronájmu zahrnuto i povinné ručení a havarijní pojištění a také asistenční nebo poradenské služby. Tzv. fullservis se pak postará doslova o všechno.
  • Osoby, které mohou auto řídit. Ne pro všechny poskytovatele operativního leasingu je půjčování v rámci rodiny samozřejmostí, jiným naopak nečiní problém ani sdílení vozu s kamarádem. Zajímejte se o konkrétní povolení i vyplývající sankce.
  • Maximální roční nájezd kilometrů. Běžná hodnota by se měla pohybovat mezi 15-20 000. Pokud najdete více, bývá ve hře nějaký poplatek a samozřejmě se tím snižuje i zůstatková cena vozidla.
  • Výjezdy do zahraničí – pokud vás práce často vyhání za hranice republiky nebo si chcete vyrazit s autem na dovolenou, pak si dobře pročtěte smluvní podmínky. Někdy se totiž za tuto „samozřejmost“ hradí poplatky navíc, případně nelze s automobilem do zahraničí vycestovat vůbec.

Informujte se na tzv. běžné poškození

Při používání automobilu se nějakému tomu škrábanci od odskočeného kamínku nebo ošoupání sedaček zkrátka nevyhnete. Každá seriózní poskytovatelská společnost by však měla přesně definovat, co pod běžné opotřebení spadá a co už ne. Pokud dostanete ještě před podpisem smlouvy informativní brožurku, považujte to za velké plus, které k důvěryhodnosti zvolené firmy rozhodně významně přispívá.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.