Požáry hrozí odříznutím Kalifornie od zásobování elektřinou

01_kalifornie

Divoký požár, který nyní nekontrolovatelně zuří v oblasti jižního Oregonu, již vyřadil tři elektrické rozvodné systémy kritické pro stabilitu sítě na celém západě USA. Kalifornie již vydala varování před opakovanými výpadky dodávek elektrické energie a též Nevada čelí stavu energetické pohotovosti. Fakt, že jeden jediný požár přivedl několik amerických států včetně toho nejlidnatějšího a nejbohatšího na pokraj blackoutu, patří k dosud nejsilnějším ukázkám toho, jak zranitelné světové rozvodné sítě vůči přírodním katastrofám jsou. Připomínka je o to důležitější, že extrémní počasí budeme v následujících letech zažívat pravděpodobně stále častěji.

Požár a dominový efekt

Rychle se šířící požár ochromil klíčový přenosový systém známý jako California Oregon Intertie, na kterém je Kalifornie kvůli dodávkám elektřiny závislá. To však není vše, vyřazení systému samozřejmě způsobí dominový efekt a přenese se na další klíčový energetický transportní uzel známý jako Pacific DC Intertie, které přivádí elektřinu ze severozápadního Pacifiku. Již nyní činí energetické ztráty v souvislosti s požáry na 5 500 megawattů kapacity – dost na to, aby osvětlila více než 4 miliony domácností.

Energetici bojují s výpadky v dodávkách zatím vyhlášením nouzového stavu a žádostmi o úspory, je však pravděpodobné, že to nebude stačit a bude muset dojít k řízenému odpojování jednotlivých oblastí v rotačním režimu.

02_kalifornie

Foto: Pixabay

Nová realita

Extrémní vedra a sucha celosvětově zmenšily zásoby hydroenergie a odstartovaly nejhorší období divokých požárů v moderní historii. Tím minimálně v USA vyhnaly poptávku po elektřině na rekordní úroveň. Jen v Kalifornii divoké požáry spálily v loňském roce na celém území státu nevídaných 4,3 milionu akrů, zabily 33 lidí a zničily téměř 10 500 domů.

První náznaky energetické krize v důsledku extrémních veder se v Kalifornii objevily před dvaceti lety. Energetici tak nyní již mají s letními problémy bohaté zkušenosti. Problémy se ale každým rokem zhoršují a např. Elliot Mainzer, generální ředitel provozovatele kalifornské přenosové soustavy, řekl, že na základě zkušeností z minulých let se dalo očekávat, že hlavní problémy přijdou v srpnu a v září, přitom ale nastaly dokonce již před oficiálním začátkem letní sezóny a to ve velmi silné intenzitě.

Zdroj informací: https://www.cbsnews.com/news/bootleg-fire-oregon-threatens-vital-northern-california-power-grid-lines/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.