Jaké jsou nyní ceny pohonných hmot po Evropě

01_benzin

Pokud se chystáte na dlouho očekávanou dovolenou vlastním automobilem, určitě vás zajímá, kolik stojí pohonné hmoty v zemích, kam cestujete. Dle níže uvedeného přehledu si můžete naplánovat, kde při jízdě do cílové destinace tankovat, a kde raději ne. Pojďme tedy na to!

V Česku podprůměrné ceny, v Itálii a Chorvatsku vyšší

Pokud se podíváme na průměrnou cenu za pohonné hmoty, pak musíme konstatovat, že české ceny jsou nižší, než je tento průměr. Pokud tedy vyrážíte a nejedete přes Polsko (kde jsou ceny ještě nižší), pak se vám určitě vyplatí, když natankujete doma plnou nádrž. Ten, kdo vyráží do Chorvatska, by měl natankovat v průběhu cesty ještě ve Slovinsku. Zde jsou ceny velmi podobné těm našim. Naopak v Chorvatsku je benzín i nafta dražší asi o 4 korun na litr. Je zde však lepší situace než v Itálii. Ta patří k nejdražším zemím v EU, co se týče pohonných hmot. Za litr benzinu si zde spotřebitel zaplatí asi o 9 korun na litr více než v tuzemsku. U nafty pak dělá rozdíl 7 korun.

Nejdražší je Nizozemsko, nejlevnější Bulharsko

Pokud se podíváme na žebříček průměrných cen benzínu EU, pak na vrcholu uvidíme Nizozemsko. Nafta je pak nejdražší ve Švédsku. Vyšší ceny, než v Česku jsou i ve Francii, Německu či Řecku. Náš jižní soused Rakousko má pak ceny velmi podobné těm našim. V Nizozemsku si za benzín připlatíte v průměru asi o 14 korun více než v Česku. V Bulharsku je pak benzín levnější. Zde se ceny dělají o asi 6 korun méně než v Česku.

Tankujte mimo dálnice

VV zahraničí platí stejné pravidlo, které můžete znát i z Česka. Ceny pohonných hmot jsou o něco nižší na odlehlejších cestách nižších tříd než na dálnici. Pokud tedy chcete tankovat, vyplatí se sjet z dálnice a zkusit najít odlehlejší čerpací stanici. Pokud se ještě zaměříme na ceny pohonných hmot, je dobré říci si, kde jsou ceny nižší než u nás. Levnější benzín je v sedmi zemích Unie. Konkrétně jde o Litvu, Kypr, Maďarsko, Slovinsko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko. Celý žebříček najdete v Bulletinu Evropské komise zde.

Zdroj dat: Weekly Oil Bulletin Evropské komise k 21. červnu 2021, zveřejněno: https://www.penize.cz/doprava/427537-kde-natankovat-na-dovolenou-ceny-benzinu-a-nafty-v-evrope

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.