Povinné očkování proti covidu – stačila by jedna vyhláška

Očkování

Česká vláda slovy svého předsedy Andreje Babiše (ANO) řekla, že povinné očkování proti covidu-19 neplánuje. Dle vyjádření minstra zdravotnictví Vojtěcha (za ANO), který dodal, že zatím jej vláda neplánuje, však můžeme usuzovat, že úplně vyloučená tato varianta není. Vždyť i Andrej Babiš řekl, že o tom rozhodne vláda, která vzejde z voleb, které nás čekají již v říjnu. Jak by povinné očkování mohlo proběhnout?

K povinnému očkování stačí jen změna vyhlášky

Jde o zásadní téma. Téměř každý na něj má názor a jde o velmi kontroverzní problematiku. Pro jedny je očkování jediným východiskem z pandemické krize, pro druhé by byla povinnost očkovat se razantním zásahem do svobody. I když jde o tak třaskavé téma, v současné době by o tomto kroku rozhodovala jen vláda, respektive jen ministerstvo zdravotnictví, bez účasti parlamentu. K zavedení povinného očkování totiž stačí jen změnit vyhlášku ministerstva. Jde o vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem.

Pravidelná a mimořádná očkování

Vyhláška již nyní stanovuje mnoho nemocí, proti kterým je povinnost se určitými látkami očkovat. Vyhláška také kategorizuje tato očkování do tří skupin. Jde o pravidelná očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidu B, haemophilu influenzae typu B, zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Druhou kategorií je pak kategorie zvláštních očkování. To jsou například povinná očkování pro různé laboratoře nebo mediky. Poslední je kategorie mimořádného očkování. Sem by teoreticky spadalo i očkování proti onemocnění covid-19. Zákon o ochraně veřejného zdraví totiž k tomuto ministerstvo opravňuje.

Přinesla by něco povinnost očkování?

Je však otázkou, zda by bylo efektivní, kdyby se očkování proti covidu opravdu stalo očkováním povinným. Určitě by se zvýšila proočkovanost společnosti. Není však jisté, zda opravdu na ta procenta, která by odpovídala tomu, že jde o očkování povinné pro každého občana. Zcela jistě by však zavedení této povinnost přineslo zhoršení nálad ve společnosti, které již nyní nejsou ideální. Na jedné straně jsou lidé unaveni z pandemie, na druhé straně se někteří brání očkování. I to je zcela jistě důvod, proč, i kdyby to bylo potřebné, nejspíše k vyhlášení povinnosti očkování vláda do voleb nepřistoupí.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ockovani-pravidla-zmena-povinne-legislativa-pravnici-lekari.A210722_102851_domaci_brzy
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-537

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.