Matematika

Povinná maturita z matematiky: Ministr chce dát na výběr

Maturita z matematiky je už neskutečně dlouho diskutovaným tématem. Poslední informací týkající se její nezbytnosti hovoří o tom, že bude povinná v roce 2021. Ministr školství ale přišel s návrhem, který zdůrazňuje úplně něco jiného. Studenti by podle něj měli mít na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Zároveň hovořil o zkvalitnění výuky matematiky. Co vlastně za oním zkvalitněním stojí a jak dlouho by mělo trvat? Měla by být maturita z matematiky povinná?

Zkvalitnění výuky pod drobnohledem

Ministr Plaga mluví o zkvalitnění výuky matematiky. Podle všeho je tedy aktuálně výuka tohoto předmětu nekvalitní? Zřejmě ano. Otázkou zůstává, jak vlastně chce zlepšení výuky matematiky dosáhnout. Přidá učitelům? Zkusí se zasadit o to, aby ve školství byli opravdoví odborníci? Těžko říct, jestli se mu to v horizontu 8 až 10 let podaří. Možná je pravděpodobnější, že studenti nechtějí získávat potřebné znalosti. Jinými slovy, v době přebytku všeho jsou líní se učit. K učebnicím by je zřejmě nedostal ani Komenský…

Matematika

Vždyť to už tady bylo

Studenti si už v minulosti prakticky vždy mohli vybírat mezi matematikou a cizím jazykem. Rozhodně tedy nejde o žádnou výjimku. Povinná byla vždy jen maturita z českého jazyka, kterou by skutečně měl absolvovat každý. Ve stávající podobě, kdy se v podstatě pouze povídá o přečtěných knihách, nejde o nic extrémního.

Matematika prostě není pro každého

Ne všichni jsme matematicky nadaní. Humanitně zaměření jedinci budou při povinné maturitě z matematiky trpět. Elementární znalost skutečně musíme mít všichni, leč složitější záležitosti typu derivací a integrálů, na které si vzpomínáme ještě my, Husákovy děti, jsou opravdu nad rámec. Maturita z matematiky by měla zůstat volitelná, nicméně tolik ztraceného času její přípravou a diskuzemi už nikdo nikdy nevrátí.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *