spoření

Jak vybrat spořicí účet?

Uvažujete, že zhodnotíte vámi naspořené finanční prostředky? Nechat doma peníze jen tak ležet ladem a skladem by bylo přinejmenším zbytečné. Jednak byste o ně mohli přijít a jednak se vám jejich hodnota nebude nijak zvyšovat. Aktuálně se na trhu nachází spousta takovýchto spořicích produktů, nicméně ne všechny dokážou peníze solidně zhodnotit. Lidé mnohdy spíše využívají termínovaných vkladů, případně stavebního spoření. Přesto se některé spořicí účty vyplatí. Jak postupovat při výběru toho ideálního?

Úroková sazba na prvním místě

Peníze na spořicí účet vkládáte logicky za účelem jejich zhodnocení. Proto vás musí jednoznačně zajímat výše úrokové sazby. Jen pro příklad. Vložíte-li na účet 100 000 korun a úroková sazba bude stanovena na 1,00 p.a., počítejte s tím, že roční výnos bude činit 850 korun. Rozhodně ale i takto stanovená úroková sazba je poměrně solidní. Spousta poskytovatelů spořicích účtů je na tom z tohoto pohledu mnohem hůře. Někdy dokonce peníze dokáže zhodnotit více běžný účet.

Jaké je minimální množství vložených peněz?

To záleží samozřejmě na poskytovatelské společnosti. Některé nemají žádné limity a jiné naopak jasně deklarují, kolik peněz musí být na konkrétním účtu minimálně uloženo. Ostatně samotné úročení pohybující se pod hranicí 1 % jasně deklaruje, že pro solidní zhodnocení potřebujete mít na účtu částky v řádech statisíců korun.

A co poplatky?

Další velmi důležitá otázka. Žádná z poskytovatelských společností své služby nenabízí zdarma. Poplatky mohou být někdy tak vysoké, že strhnou z celkového výnosu poměrně vysoké částky. I na tento aspekt byste měli dbát a snažit se vybrat takovou společnost, u níž jsou poplatky minimální. Nejvýhodnější spořicí účet naštěstí můžete vybrat i online, a to jednoduchým porovnáním několika produktů. Stát vás to fakticky nemusí vůbec nic.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *