Povědomí dětí o penězích. Mnohdy chybí skromnost a kdo nemá značku, je socka

Dítě

Dnešní doba je pro spousty lidí hlavně o penězích a o ničem jiném. Kapitalismus je kapitalismus. Máme všechno a spousta z nás si toho ani neváží. Typickým důkazem mohou být některé děti, které mají, nač si ukážou, ale přesto jim to nestačí, jsou frustrovány a stěžují si na okolí. Dospělí lidé, kteří s nimi přijdou do styku, pak už jenom kroutí hlavou a situaci nechápou.

Peníze, které si člověk sám nevydělá, kazí charakter

V současnosti tomu tak bezesporu je. Pokud děti dostanou finanční prostředky jen tak darem, častokrát s nimi nedokážou hospodařit. Když se jim koupí, na či ukážou, začnou hodnotit lidi podle peněz, podle toho, co si mohou dovolit a jak se oblékají. Tato reakce je bohužel pochopitelná. Setkat se lze i s tím, že dětem prostě a jednoduše nevoní ani vlastní prarodiče, kteří nemají takový standard jako ony. Tím pádem ani jejich přítomnost nevyžadují a považují je za méněcenné.

Povrchní luxus si v dětech budujeme sami

Proč to tak je? Protože je máme rádi. Snažíme se je ochraňovat, vozit je do školy, vzít je na drahou dovolenou, vozit je hezkým autem, dopřát jim bazén na zahradě, trampolínu, počítač, PlayStation a další věci. K čemu? K tomu, aby pak neuměly ani poděkovat a cítily se nadřazené vůči ostatním. Když jim komfort vezmeme, nebudou se s námi ani bavit. Lepší je na nic takového je neučit, i když to jde těžko a člověk, pokud má, rád dopřeje nejbližším.

Myslí jinak než dříve my?

Asi ano, já jsme si peníze většinou šetřil a uměl jsem poděkovat. Dnes už jsem ale stará škola. Dříve toho moc ovšem nebylo, a tak skromnost byla jakousi přirozenou záležitostí. Ostatně podobně to bylo i se sebevědomím. Toho mají současné děti více než dost. Dávno pryč je doba, kdy si člověk začal věřit až tehdy, když něčeho dosáhl. Dnes děti chválíme za každé uprdnutí, a tak to jako rodiče máme. Určitě ovšem nelze generalizovat, každá rodina to má jinak, možná padnou i facky, které jsou dnes fakticky zakázané.

Zdroje info: Autor

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.