Postupný návrat záloh: Lidé s výplatou mnohdy nevydrží

Mzda

Museli bychom zapátrat několik desítek let zpět, abychom se dostali do doby, kdy zaměstnanci u nás dostávali mimo klasických výplat také zálohy. V osmdesátých letech došlo k tomu, že se vše shrnulo do jedné jediné výplaty. Nyní se ale ukazuje, že spousta lidí nedokáže s finančními prostředky, jež jednou měsíčně obdrží, správně hospodařit. Situaci řeší půjčku do výplaty či kontokorentem. Ne zřídka se tak dostanou do dluhové pasti, ze které není úniku. Záloha se tak vrací v rámci firemních benefitů.

Zhruba polovina zaměstnanců má problém

Mnohé průzkumy ukazují, že potíže vyjít od výplaty k výplatě má přibližně polovina zaměstnanců. 6 z 10 lidí tvrdí, že dokážou utratit do týdne větší množství než polovinu vlastního příjmu. I proto je vcelku logické, že se mnozí zaměstnavatelé opět uchylují k oněm diskutovaným zálohám. Systematicky ale poskytuje zálohy pouze zhruba maximálně 10 % firem. Podle slov Martina Fortelného, šéfa startupu Advanto, jde o administrativně vcelku náročný proces.

Zajímavá aplikace

Hodně zajímavou volbou je právě aplikace Advanto, která umožňuje efektivně rozdělit část mzdy zaměstnancům dle jimi odpracovaných hodin. Zaměstnanec může dostat až polovinu peněz, které si za danou dobu dokázal vydělat. Zaměstnanec přitom za výběr části mzdy neplatí. Platí zaměstnavatelé, a to v řádu několika desetikorun. Pokud nechtějí, mohou tuto platbu převést na zaměstnance, i tak se jim to vyplatí.

Dluhy domácností se zvýšily o 13 miliard korun

A to není málo. Nejčastěji si lidé půjčují finanční prostředky na bydlení, což je logické. Aplikaci využívá například Dopravní podnik města Ústí nad Labem. O původní zálohy ze mzdy bylo možné žádat pouze jednou za čtvrtletí a dostat bylo možné maximálně 5 000 korun, nyní je s aplikací situace úplně jiná. Simona Mohacsi, náměstkyně pro ekonomii a obchod podniku, hovoří o tom, že benefit je pro zaměstnance zajímavý. Nemusí se stydět o zálohy žádat, což bylo v minulosti také poměrně velkou překážkou. Jinak alternativu využívá zhruba 20 až 25 % zaměstnanců zmiňované společnosti. Lidé v Evropě budou chudnout a dluhové poradny se začnou plnit. Záloha je tak jistým řešením. Ostatně používají ji i takoví giganti, jako jsou McDonald’s, Walmart, Uber či Pepsi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.