Bolestné se u pracovních úrazů od roku 2015 nezvýšilo

Pracovní úraz

Pracovní úrazy představují bohužel zcela běžnou součást reality a člověk nikdy neví, co se může na pracovišti stát. Ostatně, víte, že existuje Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci? Připadá mimochodem na 28. dubna. V každém případě je mnohem důležitější než existence tohoto dne ochrana před případnými nepříjemnostmi. Když už se něco takového stane, řeší se pochopitelně pojistné krytí. Právě jemu se mimo jiné budeme věnovat. Tristní je především fakt, že se nezvýšilo od roku 2015.

Více 46 000 pracovních úrazů ročně

Ano, až s takovýmto hodně vysokým a nepříjemným číslem se každoročně setkáváme. Dochází zhruba ke 46 500 pracovním úrazům. Průměrně 115 lidí se zraní smrtelně. Odškodnění při pracovních úrazech přesto zůstává stejné. Na rozdíl třeba od jiných podobných pojistek. Mezi ty patří třeba dopravní nehody nebo úrazy ve školách. K poslednímu navýšení částky na pracovní úrazy došlo v roce 2015, což je už solidní historie.

Body v hlavní roli

Jak se vlastně určuje výše bolestného? Podle bodů. Posudkový lékař prostě ohodnotí charakter zranění a oboduje jej. Hodnota jednoho bodu nyní činí 250 korun. Výše je stejná od roku 2015. Tehdy se vedl ohledně zvýšení částky vcelku litý boj, jelikož činila pouhých 120 korun. Jen pro porovnání, dnes třeba u takových dopravních nehod činí finanční výše odpovídající jednomu bodu 341,25 korun. Jinak má zraněný zaměstnanec také nárok na náhrady, jež nebyly pojišťovnou vyplaceny v prvním bodu. Zaměstnavatel totiž logicky uplatní jen bolestné a dorovnání mzdy. O další kompenzace se musí samotný poškozený přihlásit.

Jediným navýšením byla valorizace renty

V českém právním systému je myšleno na nejtěžší případy, kdy dochází k dlouhodobým následkům. Jde o takzvanou rentu. Tuto částku dostává člověk do věku 65 let, případně do doby, než začne odebírat starobní důchod. Tato částka bývá valorizována. K samotné valorizaci došlo naposledy v roce 2019, zvýšení činilo 3,4 %. Jinak se výše renty odvíjí od původní průměrné mzdy zaměstnance.

Pracovní úrazy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.