Porcelánka Thun 1794 definitivně zavřela závod v Klášterci

Porcelánka Thun 1794 a.s. uzavřela jeden ze svých závodů. Za uzavřením závodu v Klášterci nad Ohří stojí velký pokles zakázek z minulého roku a počátku letošního roku. Společnost zaregistrovala ztrátu tržeb ve výši sto milionů korun. Úbytek tržeb vyústilo ve ztráty, které činily desítky milionů korun. Firmu mají zachránit kladné výsledky hospodaření z minulosti.

Nejistá budoucnost podniku

Vedení obhajuje tento razantní krok neuspokojivým množstvím odbytu zakázek z prvního čtvrtletí letošního roku. S blížícím se létem se situace trochu zlepšila a v dubnu a v květnu se došlo k opětovnému zvýšení počtu zakázek. Pokud by došlo k navýšení zakázek, firma by se mohla vrátit do normálního režimu. Z dlouhodobého hlediska je velmi těžké předvídat jakýkoliv vývoj. Nové zakázky pokryjí jeden, maximálně dva měsíce.

Další propouštění firma nechystá

S problémy se závod v Klášterci nad Ohří potýkal již delší dobu. V minulém roce závod bojoval zejména s vysokými cenami energii a úbytkem zakázek. Nejdříve se vedení firmy rozhodlo pro postupné kroky, když zastavilo část podniku (výroba bílého střepu). O práci tak přišlo 38 zaměstnanců. Firmě nepomohl ani stát v těžkých časech. Situace se nezlepšovala a následovalo uzavření dekorovny, balírny a expedice. Celkově přišlo o práci až šedesát zaměstnanců. Zhruba pět lidí našlo uplatnění v pobočce v Lesově. Průměrný plat zaměstnance porcelánky se pohybuje okolo 26 tisíc korun měsíčně.

Další provozy

Porcelánka Thun má ještě další dva provozy:

  • Nová Role
  • Concordia Lesov

Závod v Nové Roli byl založen v roce 1921 a po druhé světové válce spadal pod skupinu Karlovarského porcelánu. V roce 2009 závod odkoupila společnost Thun 1794 a.s. V té době došlo k výrazným změnám výrobní náplně a tento závod se stal také hlavním sídlem samotné společnosti. Concordia Lesov byla založena v roce 1888 a podruhé světové válce ji potkal stejný osud, jako závod v Nové Roli. Závod v Nové Roli je schopen dekorovat své výrobky pomocí klasických dekoračních technik.

Zdroj: https://www.thun.cz/https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-porcelanka-thun-1794-definitivne-zavrela-zavod-v-klasterci-nad-ohri-40471329https://vary.rozhlas.cz/porcelanka-thun-1794-ukonci-vyrobu-v-provozu-v-klasterci-nad-ohri-9063959

Náhledové foto: Pixabay