Bouře se blíží: Zaměstnanci Applu v Marylandu schvalují stávku

apple

Zaměstnanci prodejny Apple v Towsonu v Marylandu hlasovali v sobotu pro povolení stávky, čímž se stali prvními maloobchodními pracovníky technologického giganta v USA, kteří by takovou akci podnikli. Toto rozhodnutí přichází v době rostoucího odborového hnutí v technologickém sektoru a zdůrazňuje rostoucí nespokojenost s pracovními podmínkami a mzdovými politikami v Applu.

Nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem a nízké mzdy motivují stávku

Napětí vyvrcholilo v Towsonu v Marylandu, kde zaměstnanci očekávajícího nového obchodu sáhli k bezprecedentnímu kroku. „Pracovníci dali zelenou povolení stávky,“ potvrdila Mezinárodní asociace strojírenských a leteckých dělníků (IAM). Termín přerušení práce zatím stanoven nebyl.

Podle IAM, která zastupuje zaměstnance prodejny, jsou hlavními důvody stávky obavy z narušení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem kvůli nepředvídatelnému plánování, nízké mzdy, které neodpovídají životním nákladům v oblasti.

„V popředí této akce stojí problémy týkající se rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, nepředvídatelné postupy při plánování, které narušují osobní život, a mzdy neodpovídající životním nákladům v oblasti,“ uvedl IAM v prohlášení.

Společnost Apple zatím na situaci reagovala slibně a uvedla, že hodlá s odbory jednat s respektem a v dobré víře. „S odbory zastupujícími náš tým v Towsonu budeme jednat s respektem a v dobré víře,“ uvedla mluvčí společnosti.

Historie nespokojenosti

V červnu 2022 se zaměstnanci prodejny Apple v Marylandu stali prvními maloobchodními pracovníky technologického giganta, kteří se ve Spojených státech odborově sdružili. Toto vítězství povzbudilo další zaměstnance Apple k tomu, aby se postavili za svá práva a bojovali za zlepšení pracovních podmínek.

Kontrastní výsledky v New Jersey

Naproti tomu zaměstnanci prodejny Apple v Short Hills ve státě New Jersey v sobotu hlasovali proti vzniku odborů. Toto hlasování je pravděpodobně důsledkem kombinace faktorů, včetně taktiky potlačování odborů ze strany Apple a obav z negativních dopadů odborového sdružování na pracovní místa.

Co dál?

Zda se stávka v Towsonu skutečně uskuteční, zatím není jasné. Odbory a vedení společnosti Apple se teprve setkají a pokusí se o nalezení oboustranně přijatelného řešení. Nicméně, toto hlasování o stávce je bezpochyby silným vzkazem pro Apple a ukazuje na rostoucí nespokojenost mezi jeho retailovými pracovníky.

Je pravděpodobné, že v nejbližších týdnech a měsících bude tato problematika dále rezonovat a sledovat ji bude s napětím jak veřejnost, tak i odborové organizace po celém světě.

Zdroje info: Reddit, https://www.cnbc.com/2024/05/12/apples-maryland-store-workers-vote-to-authorize-strike-.html, https://www.reuters.com/technology/apples-new-jersey-store-workers-vote-against-unionizing-bloomberg-reports-2024-05-12/

Náhledové foto: Pixabay