Položte si tyto otázky a při Black Friday nenaletíte

Black Friday

Černý pátek je za rohem. Tradičně se tento svátek všech shopoholiků slaví na konci listopadu. Nejinak tomu bude i letos, i když připadne už na 23. listopadu. Pokud máte na tento den spadeno, určitě můžete ušetřit na nákupu solidní částky. Ne vždy se to ale daří, protože obchodníci mají všechno velmi dobře spočítáno a samozřejmě je jejich hlavním cílem co nejvyšší zisk!  Pokud nechcete nikomu naletět, měli byste být velmi obezřetní. Pokud si odpovíte na následující otázky, měli byste nakoupit bez problémů a skutečně ušetřit.

Opravdu je kouzelné slovo až tak lákavé?

Všímáte si, jakým způsobem jsou slevy koncipovány? Poměrně oblíbené je slůvko až. Jestliže vás lákají na slevu až 80 %, pak vězte, že ta se může vztahovat třeba jen na jeden jediný kus sortimentu a ostatní slevy jsou mnohem nižší.

Je částka za zboží opravdu adekvátní?

Obchodníci neustále řeší poměrně tradiční trik spočívající v tom, že zboží nadhodnotí a následně k němu vztáhnou obrovskou slevu. Pokud si ve finále daný produkt porovnáte u několika obchodníků, zjistíte, že zboží, jež není ve slevě, je někdy znatelně levnější než onen nadměrně zvýhodněný sortiment.

Nakupujete skutečně nové zboží?

Také v tomto ohledu buďte obezřetní. Vždyť některé věci jsou zlevněné především proto, že mají poškozenou krabici, případně jsou rozbalené nebo se jedná o zboží bazarového charakteru. Vše musí být řádně označeno. Obchodníci si takto znehodnocené zboží nemohou dovolit prodávat jako nové!

Nevyvíjí na vás obchodníci nadměrný nátlak?

Jestliže nakupujete ve stresu a pod tlakem, nejspíše z toho nebude pramenit nic dobrého. Tento problém nastává nejčastěji, když na vás obchodníci apelují, abyste uzavřeli nákup na splátky s tím, že je opravdu nejvýhodnější.

Je sleva skutečně pro všechny nakupující?

I toto je velmi slušné úskalí. Někdy jsou slevy určeny jen pro zákazníky mající speciální zákaznickou kartu. Tu si může přitom jít vyřídit během několika vteřin. Pozor ovšem na karty, jež jsou jakkoli propojené s bankami, dobré být nemusejí a naopak mohou nabízet nevýhodné úvěry.

Má smysl nakupovat na splátky?

Při každém nákupu, jehož součástí je úvěr, vždy přeplatíte. Může se klidně jednat o splátky bez navýšení! Popřemýšlejte, jestli vám zboží skutečně stojí za nákup a raději si na něj nenašetříte!

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.