Nesouhlasíte s důchodem? Odvolejte se!

Pokud se vám blíží ono datum, kdy máte nastoupit do důchodu, určitě již řešíte na všemožných místech mnoho formalit. Jednou z nich je i výpočet důchodu, který se, sice po složitých početních operacích, odvíjí od odpracovaných let, respektive od toho, kolik jste přispěli v rámci sociálního pojištění. Co však dělat, když s výší nesouhlasíte? Myslíte si, že úřad má chybné nebo nedostatečné údaje, či vám bylo ukřivděno? Podíváme se, jak se proti rozhodnutí odvolat.

Námitka

Jedním z nástrojů je podání námitky proti rozhodnutí o důchodu. Takto činit můžete do třiceti dní od doručení písemnosti, která vás s výsledkem rozhodnutí zpravuje. Námitka se podává taktéž písemně. Podat ji můžete přímo České správě sociálního zabezpečení, nebo okresní správě, dle vašeho trvalého bydliště. Správa má povinnost se vaší námitkou zabývat a posoudit ji opět do třiceti dnů od doručení. Komplikované případy mohou být zodpovězeny až za dvojnásobnou dobu. Pokud argumentujete vaším zdravotním stavem, doba je ještě o šedesát dní delší. To se však týká jen námitek podaných k rozhodnutí o invalidním důchodu.

Námitku mi zamítli

Samozřejmě se může stát, že námitka může být zamítnuta. Ani to však nemusí být úplný konec. Ještě pořád můžete vaši legitimní nespokojenost uplatnit. Do dvou měsíců od doručení rozhodnutí o zamítnutí námitky můžete podat žalobu ke správnímu soudu. Konkrétně k soudu krajskému, dle místní příslušnosti. Pokud si říkáte, že nemáte peníze platit různé žaloby a poplatky, máme pro vás dobrou zprávu. Všechna soudní řízení týkající se důchodového pojištění jsou osvobozena od poplatků. Takže, i kdybyste spor s Českou správou sociálního zabezpečení prohráli, neplatíte nic.

Ombudsmanka

Poslední možností může být ombudsmanka, která se podobnými kauzami zabývá, avšak na rozdíl od soudů nemá žádné přímé pravomoci k tomu, aby rozhodnutí zvrátila. Její úloha však spočívá v něčem jiném. Tato instituce vám může pomoci s argumentací, nalézáním problémů a pokud přijdou na to, že jste opravdu v právu, vloží se do řízení a budou se snažit, aby orgány respektovaly všechny okolnosti.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.